BRÜKSEL-Gazeteler yazdı, ben de oradan öğrendim: Kimlik bilgilerimiz çalınmış... Araştırmaya, soruşturmaya, uzunuzun konuşmaya ne hacet... Peşinen belirtelim, mutlaka “Paralel işi!..” Anlaşılır yanı/yönü yok... Nasıl oluyor da devletin nezdindeki yurttaşlık bilgileri çalınıyor? Birisi/birileri çıksın açıklasın bunu. Derler ya, “Suç kürk olsa, kimse alıp üzerine giymez” örneği... Hükümet olanlar “Bu benim suçum...” deyip bu ihmali/suçu kabul edecek değil ya... Hem “-Kimlik bilgilerini ‘Paralelciler’ çaldı” deyip aklanmak/ibra olmak işin en kolay yolu... İstifa etmek mi? Boş ver sen onu... Çalınmış “bir kere”, kıyamet mi koptu yani? İstifa etmek... Zaten böyle bir gelenek yok demokrasimizde, siyasal yaşamımızda... Siyasal ahlakımızda...

Kimlik bilgileri çalınmış... -Olur be kardeşim... Siyasette de geçerli olan, “Çalınmışsa çalınmıştır” görüşü/gerçeği değil mi? Ne yani, şimdi herkes kimlik kartını yitirmiyor, çaldırmıyor mu? Kimse kredi kartını, tapu senedini, sigorta poliçesini hiç mi yitirmiyor, çaldırmıyor? -Çalınmışsa çalınmıştır bir kere... Yani, ikinci kez çalınma şansı yok, ona niçin sevinmiyoruz yahu?

Ben şimdi dış ülkedeyim. Kimlik bilgilerim çalındı... Ne yapabilirim? Yurttaşların ne yapmaları gerekiyor? Bilen var mı? Resmi bir açıklama yapılmış mı? İlgililer konuya ilişkin neler yapılması gerektiğini açıkladılar mı? Hava zaten lodos... Siyaset “Bildiğim bildik” curcuna havasına kapılmış gidiyor. Herkes bir makam bulmuş çalıyor. Yurttaş şimdi de kimliksizleşecekmiş kimin derdine?

Eskiden, eskiden dediğim 1950’li yıllarda Nebioğlu Yayınevi’nin yayımladığı “Bütün Dünya” dergisi vardı. Onda “Biz Bize Benzeriz” başlığı altında insanımızın yaşadığı ilginç olaylara yer verilirdi. Kimlik bilgilerinin çalınma olayı da öyle... Dünya yüzünde yaşanmamış bir olay... Tabii ki bizde... Bize has... Bakıyorum, kimsenin kılı kıpırdamıyor. Dedim ya, suç/kürk ilişkisi... Kimse üzerine almak istemiyor. Siyasetin curcuna havasına kapılmış muhalefet ise itildiği sanık makamında kendisini savunmakla meşgul... Muhalefet kimliğini nicedir yitirmiş... Eleştirisinin karşılığını eleştiri! Olarak alınca; bu kez o da kimlik arayışı peşine düşmüş ister-istemez.

Ne oluyoruz Allah aşkına? Siyaseti, bilerek-bilmeyerek birilerinin kışkırtmalarıyla sidik yarışına dönüştürmenin bu ülkeye ve insanına yararı ne? Birisi çıksın açıklasın... Açıklasın da; herkes eski kimliğine kavuşup kendine gelsin...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com