AYAĞA KALKMAK LAZIM

Süper Lig’de ilk 9 haftada zor günler geçirip, 9 puan toplayabilen ve teknik direktörlük değişikliği yapan Trabzonspor’un ayağa kalkması için camiasından taraftarına, yönetiminden teknik heyet ve futbolcularına kadar büyük görev düşüyor. Bordo-Mavililer’de son alınan Yeni Malatyaspor yenilgisi sonrası artık herkes taşın altına elini değil, gövdesini sokmak zorunda.

EN BÜYÜK GÖREV TARAFTARIN

Trabzon insanının yüzde 99’unun Trabzonspor’dan başka eğlencesi ve sevdiği başka bir derdi olmadığını var sayarsak, Trabzonspor’un yeniden ayağa kalkması için en büyük görev taraftara düşüyor. Sezon başında yapılan transferlerin hepsine onay veren ve iyi bir kadro kurulup herkes alış ederken, şimdi de kötü duruma düşünce de takıma sahip çıkmaları gerekiyor. Öncelikle her ne kadar takımlarına küsseler de Galatasaray maçında, ‘Biz daha ölmedik’ mesajını verip Akyazı’yı doldurup takımlarına 90 dakika destek olmak gerekir. Çünkü başka Trabzonspor yok ve olmayacakta. Taraftar elbette eleştirecek kızacak ve bağıracak. Ama önce kötü dönemden çıkıp ayağa kalkalım, sonrasında ise tepkimizi hep birlikte verelim.

BAŞKAN USTA TRABZON’A GELMELİ

Trabzonspor’da en çok eleştirilen ve kongreye davet edilen Başkan Muharrem Usta da son şansı olan Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ı göreve getirdi. Trabzonspor camiası ve taraftarının büyük bir bölümü bu kararı benimsemedi. Her ne kadar benimsenmese de Trabzonspor’a sahip çıkılmalı. Başkan Muharrem Usta’da özel ve kişisel işlerini artık bir müddet kenara bırakıp tüm mesaisini takım bu girdaptan çıkana dek Trabzon’da takımı ile harcamalı. Trabzon’a gelip, ekibi ve futbolcusu ile birlikte olması gereken Usta’nın, iyi günde olduğu gibi kötü günde de takımının sürekli yanında olup, hem teknik heyet hem de futbolcularla içi içe olmalı ve takım içerisindeki sıkıntı ve krizleri de çözmeli.

RIZA HOCA TEDİRGİNLİĞİNİ ATMALI VE İNANMALI

Yeni Malatyaspor maçına kısa bir süre kala takımın başına gelen Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ın takımını çok fazla tanımadığı Malatya maçında görüldü. Hatta Rıza hocanın Malatyaspor maçı öncesinde tedirginliği çok fazla yansıdı. Rıza hoca için, “Kanamalı bir hasta için ilk kez ameliyata giriliyor” yorumu bile yapıldı. Artık Rıza hocanın inanması ve tedirginliğini üzerinden atması gerekiyor. Çalımbay’ın en büyük görevi ise takım içerisindeki sıkıntıları ve küslükleri çözmesi gerekiyor. Gruplaşmalar olduğu söylenen takımda böyle bir şeyi tespit edip birlik ve bütünlük sağlamalı. Futbolcularla gerek bire bir gerekse de toplu halde konuşup sıkıntıları ortadan kaldırmalı. Taraftara da güven vermeli. En önemlisi ise Trabzon içine çıkıp taraftarı iyice tanımalı. Her ne kadar kötü günde de olunsa halkın içine girilmeli. Bu girdaptan hep birlikte çıkılmalı.

“KÜSTÜM OYNAMIYORUM” YOK

Trabzonspor’da sezon başı güzel ve isim olarak kaliteli bir kadro kuruldu. Sezona iyi başlayan Trabzonspor’da ne olduysa Fenerbahçe maçından sonra sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Teknik Direktör Ersun Yanal’ın takımın genlerini dağıtması sonrası bu kötü duruma gelindi. Bunun sonrasında ise futbolcular arasında birlik ve bütünlük de kayboldu. Arkadaşlık ve aile ortamı bitti. ‘Küstüm oynamıyorum’ olmamalı artık. Mademki siz Trabzonspor’dan milyon Eurolara alıyorsunuz. Asla aldığınız ve ekmek yediğiniz yere ihanet etmemelisiniz. Oynayan oyuncular mücadelesini sonuna kadar vermeli, oynamayan oyuncular da takımın mağlubiyetine sevinmemeli. Bunu Trabzonspor’a yapmayın. Şimdi hepiniz bu sonuçlarla rezil oluyorsunuz. Takımı bu duruma siz futbolcular getirdiniz ve yine siz çıkaracaksınız. Başta kaptanlar olmak üzere takımı bir araya getirip, oturup toplantılar yapılmalı. Herkesin o toplantıda eteğindeki taşları dökmesi, tartışması ve sonrasında da sahaya birlik ve bütünlükle çıkılması şart. Eğer takım içerisindeki dengeler ve küslükler bitmezse, birlik ve beraberlik sağlanmazsa sıkıntı daha da büyür.

BU KAOSTAN BİRLİK VE BÜTÜNLÜKLE ÇIKILIR

Şampiyon olduğumuz 2010-2011’den sonra kaç yüz futbolcu, kaç on teknik direktör ve kaç başkan değişti ve birçok da yönetici istifa edip gitti. Sonrasında hep kaosu yaşayan ve zarar gören Trabzonspor oldu. Takımın bu gününde kongre kararı alınması Trabzonspor’a daha da zarar verir. Yeniden dağılmalar olacaktır. Bölünmeler artacaktır. Bir şeyi 2’ye bölersen toplaması kolay olur ama ne kadar çok parçaya bölersen toplaması o kadar zor olur. Yol yakınken, artık toplanmak ve bir araya gelmek lazım. Trabzonspor’a gönül veren ve tek derdi Trabzonspor olan herkesin taşın altına gövdesini koyup, bu takımın ayağa kalkması için elinden geleni yapmak gerekir. Bu takıma üst üste alınacak 1-2 galibiyet yetecek. O kıvılcımı 2 galibiyet yakacak. Şimdi Galatasaray maçında neden o var olan gücümüzü göstermeyelim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com