Dün sabah güne Suriye’ye yönelik askeri harekât haberiyle uyandık. Uzun zamandır Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin müdahalesini kaçınılmaz hale getirdi.

Sınırımıza dayanan IŞİD ve PYD terör örgütleri, ülkemiz açısından büyük bir tehdit unsuru oluşturmaya başladı. Dün başlayan operasyon, sınırımızdaki tehlikenin bertaraf edilmesine yönelik bir çalışma ve asıl operasyonu yapan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO). Yani Türkiye, ÖSO’nun harekâtına güçlü destek sunuyor.

Harekâtın görünen amacı, Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden IŞİD militanlarının sınırımıza yakın noktadan uzaklaştırılması ve bu bölgeye ÖSO unsurlarının yerleştirilmesi. Böylece hem sınır güvenliğimiz sağlanmış olacak, hem de yeni mülteci göçlerinin önüne geçilecek.

Arka plandaki amacın ise, PKK’nın Suriye kolu olan YPG güçlerinin kırmızı çizgimiz Fırat’ın batısına geçmesini engellemek olduğu aşikâr. Türkiye’nin, güney sınırında bir Kürt Devleti kurulmasına izin vermemekteki kararlılığını bu hareket açıkça gösteriyor. İnşallah sonu hayırlı olur.

İKİSU YOLU BİR GECEDE YAPILDI!
Yomra’nın İkisu mahallesinin yolu perişandı. Asfaltın ortasındaki çukurlardan kurtarmak isteyen sürücüler, kör kandil sarhoşlar gibi zikzaklar yaparak ilerleyebiliyordu! Defalarca haber yaptık, mahalle sakinlerinin yol çilesini dile getirdik. Yomra Belediyesi, yolu Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağını söyledi, Büyükşehir ise ‘Ha yapıldı, ha yapılacak’ deyip durdu. Fakat o yol onarılmadı. Geçtiğimiz günlerde Tunceli’den acı haber geldi. İkisu mahallesinin evladı Jandarma Uzman Çavuş Murat Durmaz’ın şehadet haberi… Şehidin naaşı, ailesinin yaşadığı İkisu’da defnedileceği için hummalı bir çalışma başlatan belediye ekipleri, aylardır kazma dahi vurulmayan o yolu bir gecede yaptı! Mahalle sakinlerinden birçoğu, “Yolumuzun yapılması için illa şehidimiz mi olmalıydı?” diye sitemde bulunuyor. Bu konudaki yorumu siz değerli okurlarımıza bırakıyorum. Vatan için canını veren Şehit Murat Durmaz’ı ve bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

ÖKSÜZ VE BEŞYILDIZ ARAMIZDA
Trabzon basınının iki önemli kalemi, sevgili İhsan Öksüz ve Turgay Beşyıldız da İlkhaber kadrosuna katıldı. Özellikle Trabzonspor yorumlarıyla gazetemize güç katacaklar. Deneyimleri ve birikimleriyle bugüne kadar keyifle okunan yazılara imza atan bu iki usta ismi, Adı Lazım Değil ve Karambol isimli köşelerinde, artık bu gazetede okuyacağız. Siz değerli okurlarımıza daha iyi bir gazete sunma gayretimize verdikleri katkı için, huzurlarınızda İhsan Öksüz ve Turgay Beşyıldız ağabeylerime hoş geldiniz diyorum. İlkhaber’e güç verdiniz, renk kattınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com