14 Mart 2017 Salı 14:04
Ahmet Metin Gen: "Avrupa’yı Gören ‘Evet’ Diyor!"

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Basını ile bir otelin toplantı salonunda bir araya geldi. Başkan Genç, 16 Nisan’da yapılması planlanan Başkanlık Sistemi için referandum süreci ile ilgili bilgilendirmede bulundu, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başkan Genç’in açıklamalarından satır başları şöyle:
 
ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR
“16 Nisan referandum sürecini ilişkin bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Parlamenter sistem yerine Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi getirilmek isteniyor. Bir rejim değişikliği söz konusu değildir. Burada Türkiye Cumhuriyet’inin rejimine halel getirilmez, Anayasa’nın ilk dört maddesi bakidir. Parlamenter sistemde milletin iradesi ile Meclis seçilmiş yani biz irademizi güçler ayrılığı ilkesi ile üç ayrı sisteme tevdi etmişiz. 16 Nisan’da değiştirmek istediğimiz parlamenter sistem yerine olmasını istediğimiz Cumhurbaşkanlığı sistemi de demokratik bir sistemdir. Bir sistemden üç ana öge var ise o sistem demokratik sistemdir. Bunlardan bir tanesi serbest seçimler olmasıdır, bir diğeri vatandaşın demokratik hakkını teşekkül ettireceği çok partili sistem olmasıdır, bir diğeri de vatandaşın kamu nezdinde temel hak ve hürriyetlerinin koruma altına alınmasıdır.  Bu saydıklarım Cumhurbaşkanlığı sisteminde de mevcuttur.”

BU SİSTEMDE KILIF UYDURULARAK BAŞBAKAN ASILDI
“Yasama, Yürütmeyi doğrudan biz seçeceğiz, bizim seçtiklerimizde Yargıyı seçecek. Seçimle gelen seçimle giden hükümetler olacak. Yeni gelen sistem bir yönetme şeklidir. Akla, böyle bir değişikliğe neden ihtiyaç duyulduğu gelebilir. Yine hep söylenen bir durumdan dolayı ‘koalisyonlardan bıktık.’ Halkımız AK Parti Hükümetlerine her daim tek başına iktidar olma yetkisi vermiş. Buna karşılık vatandaştan mantıklı bir soru geliyor ‘ne istediniz de gerçekleştiremediniz?’ Bu sorunun muhatabı tabi biziz. Değişikliğin teme nedeni ‘Milli iradenin tam olarak korunamamasıdır.’ Tarihi sürece baktığımızda Milli irade bugün olduğu gibi tecelli etmiş ama Milli iradenin tecelli ettiği hükümetlerde bu ülkenin Bakanı, Başbakanı hukuk kılıfı altında asılmıştır. Böyle bir garabet var tarihimizde.”

15 TEMMUZ BU SİSTEMİN FİNALİDİR
“Bu sistemde Milli irade hep kesintiye uğramıştır. Ama bunun finali 15 Temmuz olmuştur. Derin yapı ile devletin içine sızmış, en kutsalımızı bile kullanarak Milli irade sekteye uğratmıştır. 15 Temmuz da Milli iradeyi koruyamayan parlamenter sistem yerine millet kendini ortaya koymuştur. Bu çok önemli tarihsel bir eşiktir. Millet aslını ortaya koyarak Milli iradeyi korumuştur. Millet, devlet aşkı ile bu ülke yoluna devam etmiştir. Şimdi yeni bir süreç başladı, bu durumlar bir daha yaşanmasın diye. 246 tane şehit verdik 15 Temmuz da. 2193 tane Gazimizi var. 15 Temmuz hadisesi, iradesini koruyamayan bu sitem yerine iradesini koruyabilen sistemi öngörmüştür. Bunun da ilk sinyalini Sayın Devlet Bahçeli Bey söylemiştir. Nihai karar milletin iradesine sunulmuştur. Yapılması istenen devletin tehlikelere karşı korunmasıdır.”

NE YAPARSA YAPSINLAR TERS TEPİYOR
“Bu sistemi Menderes, Türkeş, Özal ve Erbakan Hocamız değiştirmeye çalıştı ama izin vermediler. 94 yılda 65 hükümet kuruldu. Artık hükümet kurulamama gibi bir durum olmayacak. Arabaya biniyoruz marşı çeviriyoruz ama sürekli arabayı durduruyorlar. Demokrasimiz darbeler nedeniyle kesintiye uğruyor. Sistemin demokratikliği tartışılıyor. Şimdiki sistemden çok daha demokratiktir burası açık ve net. Yeni sistemde sadece meclisi değil hem meclisi hem cumhurbaşkanını seçiyoruz. Bu sürecin getirilerini yurtdışındaki vatandaşlarımıza anlatmak için yola çıkan ve diplomatik dokunulmazlığı olan Bakanlarımıza Almanya’nın, Hollanda’nın yaptıklarını hayretle izliyoruz. Bunları yapanlar medeniyet eşiği ve demokrat diye tabir ediliyor. Asıl medeniyet biziz. Bizden çekiniyorlar. Yeryüzünde tarih yazan, tarih yapan bizim medeniyetimizdir. Mustafa Kemal Atatürk ‘muasır medeniyet’ demiş işte o muasır medeniyeti biz temsil ediyoruz. Avrupa gerçek yüzünü gösterdi. Her şerde bir hayır vardır. Almanya’nın, Hollanda’nın yaptığını gören ‘evet’ diyeceğiz diyor. Ne yaparsa yapsınlar ters tepiyor.”

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Anahtar Kelimeler:
TrabzonReferandum
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com