28 Eylül 2016 Çarşamba 11:03
Ali Sağır: “Allah Ömür Verdikçe MHP’nin Emrindeyim”

MHP Merkez Disiplin Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde partiden ihraç edilen Kurucular Kurulu Üyesi ve Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Ali Sağır önemli açıklamalarda bulundu. MHP’ye ömrünü adadığını vurgulayan Sağır, kesin ihraç kararını yargıya taşıyacağını söyledi.

“HAK ETMEDİĞİM BİR KARAR”
19 Haziran’da Olağanüstü Kurultayı toplayan Çağrı Heyeti’ne başkanlık yaptığını hatırlatan Sağır, muhaliflere gözdağı vermek için partiden ihraç edildiklerini savundu. Çağrı Heyeti’nde yer aldığı sürece adaletten ve ülküdaşlık ruhundan bir an olsun uzaklaşmadığını vurgulayan Sağır, “Hak etmediğim bu karar tarafımdan yargıya taşınacak, hak ve adalet yerini mutlaka bulacaktır. Zira tarihe adalet timsali olarak geçmiş Türk yargısının, Türk milletinin cevher-i aslisi olan Ülkücü Hareket’in iradesinin aksine bir karar vereceğini düşünmüyorum. 19 Haziran 2016 günü toplanan MHP Olağanüstü Kurultayı’nda, Türk milleti adına karar veren bağımsız ve tarafsız Türk yargısının kararıyla Kurultay Çağrı Heyeti Başkanı olarak görev yaptım. Bana emanet edilen bu görev, oldukça hassas bir dönemden geçen ülkem ve aşkla bağlı olduğum partim MHP açısından büyük önem taşımaktaydı. Adaletten sapmamak ve ülküdaşlık hukukundan ayrılmamak için azami gayret sarf ettim. Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş, ‘Kendi içimizde birbirimize sımsıkı sarılmak, tam birlik, beraberlik halinde, derin bir sevgi-saygı halinde birbirimize kenetlenmek lâzımdır. Ülkücü, ülkücünün öz kardeşidir. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için parolasıyla hareket edeceğiz’ demişti. Başbuğumuzun bu sözleri, yalnız 19 Haziran günü değil Olağanüstü Kurultay sürecinin başından itibaren benim için en başta gelen rehber oldu. Buna rağmen MHP’den ihracıma dayanak olarak ‘partimize zarar vermek, parti içinde kaos yaratmak, partimizi kamuoyu önünde tartışılır bir duruma sokmak’ gibi bazı ithamlar gösterilmiştir. Önemle belirtmeliyim ki bu suçlamaların benim nezdimde hiçbir karşılığı olamaz” dedi.

“ÖNCE ADAM OLMAK GEREKİR” 
Kesin çıkarma cezasını kabul etmediğini vurgulayan Sağır, “Allah ömür ve izin verdiği müddetçe, MHP’nin ve Ülkücü Hareket’in emrinde ve hizmetinde olmaya devam edeceğim. Ülkücü iradenin hukukunu savunmayı sürdüreceğim. Bu sebeple hakkımda verilmiş bu karar, bu yönüyle bakıldığında benim için hiçbir değer taşımaz. Çünkü hiçbir fani, beni davama hizmetten ve gerektiğinde itiraz etmekten alıkoyamaz. Zira bana göre dava adamlığı, karnından konuşmak değil, gerektiğinde bir bozkurt gibi dikilmek ve doğruları mertçe haykırmaktır. Haksızlık karşısında dilsiz şeytan olmamı kimse benden beklemesin. Böyle bir beklentisi veya tavsiyesi olanlara söyleyeceğim tek söz, Başbuğumuzun ‘Dava adamı olmak için önce adam olmak gerekir’ sözüdür” açıklamasında bulundu.

“MHP’NİN KURUCULARINDANIM”
MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener’in de partiden ihraç edildiğini hatırlatan Sağır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meral Hanım’la birlikte içinde bulunduğum Çağrı Heyeti’ni de partiden ihraç ederek muhaliflere ‘Sizin de sonunuz böyle olur’ mesajı vermek istediler. Ben MHP’nin sadece bir üyesi değilim. Üzülerek ifade edeyim ki hakkımda ihraç kararı veren ülküdaşlarımızın, üye olma imkânı buldukları MHP’nin kurucusuyum. 1985’te Başbuğumuzu Askeri hastanede ziyaret etmiştik. ‘ANAP’ın desteklenmesini istediği söylentileri ortada dolaşıyordu. Bu söylentileri kendisine sormuştuk. Bize böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyerek partiyi kurmamızı emretti. Bunun üzerinde biz de partiyi kurduk. Ülkücü siyasî çizgimde hiçbir kırıklık olmadı. İdeolojik bağlılığım ve kurumsal sadakatim, hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde açık ve nettir. Tarafıma isnat edilen ithamların bırakın gerçekleşmesi, kafamdan geçmesi bile mümkün değildir. Çağrı Heyeti’nde yer aldığım dönemde ben kendimi tüm camianın ağabeyi olarak gördüm. Hiç kimseye hakaret etmedim. Hiçbir yanlış yapmadım. Ülkücü kimliğimizin gerektirdiğinin dışında bir davranışım olmamıştır, olamaz.”

“BÜTÜN İTHAMLARI REDDEDİYORUM”
‘Partiye zarar vermek, parti içinde kaos yaratmak, partiyi kamuoyu önünde tartışılır bir duruma sokmak’ gibi ithamlara kesin bir dille karşı çıkan Sağır, şunları kaydetti: “Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin Milliyetçi Hareket Partisi’nin 40. kuruluş yılı münasebetiyle yaptığı konuşmada dediği gibi ‘Dün kimsenin milliyetçi görünmek istemediği dönemlerde de milliyetçi idik ve vardık. Bugün herkesin milliyetçi olduğunu iddia ettikleri dönemde de varız ve buradayız. Yarın, gidişata göre renk değiştirerek girecekleri şekil belli olmayan siyaset palyaçoları yokken de, biz yine var olacağız ve yine burada bulunacağız.’ Böyle bir hayat çizgisine sahip olan bir partili, böylesi kutsal bir yükü sırtlanmanın şuuruyla ve onuruyla yaşayan bir ülkücü olarak, hakkımdaki bütün bu ithamları reddediyorum. Bu ithamlar bana, mezarımın başında bile edilebilecek türden değildir. Çünkü bu ithamları, o saatten sonra, üstünde Üç Hilâl bulunacak mezar taşım da, üstümü örten mübarek vatan toprağı da reddedecektir.”

MECLİS ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETMEYECEK
Partiden ihraç edilmesinin ardından MHP Ortahisar Belediye Meclisi üyeliğine devam edip etmeyeceği merak edilen Sağır, “Meclis Üyeliği görevimden istifa etmeyeceğim. Meclis’te bağımsız üye olarak kalacağım söyleniyor. Mahkeme bittikten sonra mı bağımsız üye olarak kalacağım yoksa şimdi mi süreç böyle işleyecek bilemiyorum. Bunu avukatım inceliyor. Sonuçta 40 bin seçmen Meclis’te temsilcisi olmam için bana oy verdi. Ben bu zamana kadar elimden geldiğince arkadaşlarımla birlikte çalışma yaptım. Bağımsız olarak kalırsam daha fazla çalışmam gerekecek. Bana rey veren Trabzonluların, ülkücü hareketin sesi olacağım. İstifa etmem gibi bir durum söz konusu değil” diye konuştu. Sağır, sözlerini şöyle bitirdi: “Yastığımız mezar taşı, yorganımız kar olsun, biz bu yoldan döner isek, namus bize ar olsun…”

Son Güncelleme: 28.09.2016 11:11
Anahtar Kelimeler:
TrabzonMHPAli Sağır
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com