24 Ağustos 2016 Çarşamba 09:13
Bakan Soylu’dan SGK Müjdeleri!

Trabzon Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’la ilgili Ramada Otel’de toplantı düzenlendi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, Sosyal Güvenlik Kurumu Trabzon İl Müdürü Aydın Gedikli ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi katıldı. Toplantıda, Bakan Soylu birbiri ardına müjdeler verdi.

BAKAN SOYLU’DAN YENİDEN YAPILANDIRMA MÜJDELERİ: PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR SİSTEMİMİZ VAR
“Türkiye’de çok önemli bir adım atılıyor. Bu önemli adımı ilk kez Trabzon’dan açıklıyoruz. Dönem dönem yapılandırmalar gündeme geliyor. Bunların gerekli nedenleri oluyor. Türkiye 2008’den bu yana yepyeni bir kanunla ve reformla ilerlemektedir. Bizim sosyal güvenlik sistemimiz, bütün dünyanın ve gelişmiş ülkelerin parmakla gösterdiği, sürekli gelir ve gider dengesinin iyileştiği bir düzen içerisindedir. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan kapsamlı sağlık paketi ile sosyal güvenlik kapsamı içinde olanlara hizmet anlayışı ortaya koyuyoruz. Avrupa’da sosyal güvenlik güvencesi olup, bir hastalığı söz konusu olduğunda Türkiye’ye gelenler var.”

1 EYLÜL 2016 BAŞLANGIÇ TARİHİ
“Bu sistemin sağlıklı sürdürülebilmesi ve gelir gider tablosunun korunması adına primlerin ödenmesi çok önemlidir. Bütün bunları ortaya koyduğumuzda bu sistemin sürdürülebilir olması çok önemlidir ve herkes sorumludur. Çalışan, işveren olmak üzere her birimiz sorumluyuz. Şimdi Maliye Bakanlığı vergi kalemleri de ortak olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’nun primlerinin yeniden yapılandırılması söz konusudur. Bu yeni bir uzlaşmadır ve çok daha iyi şartlar sunmaktadır. Yaklaşık 67.7 milyarlık bir yapılandırmayı 19 Ağustos 2016’da Sayın Cumhurbaşkanımızın imzaladığı kanunla birlikte başlatmış bulunuyoruz. 1 Eylül 2016 da bunun başlangıç tarihidir.”

HERKES GELİR TESTİ YAPTIRSIN
“Yaklaşık 1,5 yıldır primini ödemeyen Bağ-Kur mükellefleri için de herhangi bir kıstas ortaya koymadık, hastaneye gidiyorlar. Bu durum 31 Aralık 2016’da sona ermektedir. Diğer primini ödemeyenler de aynı şekilde hastanelere gidebiliyorlar. Ama 1 Ocak 2017’den itibaren artık primini ödemeyen gerekli işlemlerle karşı karşıya kalacaktır. Partimizin seçim zamanı taahhüttü olan 18-25 yaş arası gençlerin genel sağlık sigorta borcunu tamamen sildik ve onlar için tertemiz bir sayfa açtık. Şimdi bir başka şey daha yapıyoruz. Genel sağlık sigortasında gelir testi en önemli kalemdir. 5 milyon 900 bin kişiden yaklaşık 10.3 milyar alacağımız söz konusu. Bir fırsat kapısı daha açıyoruz ve bunların sadece ana paralarını 12 ay eşit taksitle ödenmesi imkanını sunuyoruz. Birinci taksitin ödenmesinden itibaren her türlü sağlık hizmetinden faydalanılmasının önünü de açıyoruz. Herkes gelir testini yaptırsın.”

Son Güncelleme: 24.08.2016 09:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com