09 Kasım 2012 Cuma 15:50
Devlet Artık Vatandaştan Rica Etmeyecek

RESMİ YAZIŞMA KURALLARINDA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN DEĞİŞİKLİKLER

Resmi Yazışma yönetmeliğinin tümden değiştirilmesi düşünülmektedir. Yönetmelik Taslağı yayımlandı. Taslakta en dikkat çeken bölüm, Devletin vatandaşa olan bakışıyla ilgili bölümüdür. Bugüne kadar, kamu kurumları, bir üst makam olarak, gerçek kişilere yazı yazarken, yazıyı "Rica ederim" şeklinde bitirmekteydi. Bu düzenleme değiştiriliyor.

Değişiklikler şu şekildedir:

1- Yeni düzenleme, elektronik ortamda yapılacak resmi yazışmaları da kapsamaktadır.

2- Belgeler, eskiden olduğu gibi A4 boyutundaki kağıda dökülecektir. Ancak gerek görülmesi halinde A5 boyutundaki kağıda da çıktı alınabilecek.

3- Üst yazının ekini oluşturan belgelerde kağıdın her iki yüzü de kullanılabilecektir.

4- Yazışmalarda yine Times New Roman yazı tipi ve 12 punto kulanıllacak.Ama zorunlu hallerde harf büyüklüğü 9'a kadar düşürülebilecektir.

5- Yazı alanında metin kısmı dışında, kalın harf kullanılmayacak.

6- Tarihlerde (/) işareti yerine artık nokta kullanılacak.

7- İmza atarken "Yerine" veya "Y." gibi ibareler kullanılmayacak. "...Adına" veya "... Vekili" ibareleri kullanılacaktır.

8- Parafın, kişinin adı ve soyadının ilk harflerinin el yazısıyla yazılması şeklinde olduğu belirtilmiştir. Bu tanım ilk kez yapılmaktadır.

9- Gerçek kişilerle yazışmalarda artık "rica ederim" ifadesi kullanılmayacak. Resmi yazı, "Saygılarımla", "İyi dileklerimle" gibi saygı ifade eden ibarelerle bitirilecek.

memurlar.net

Son Güncelleme: 09.11.2012 16:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com