02 Temmuz 2016 Cumartesi 10:20
Genç, 'Bu Şehirde Yıkıp Bir Şey Yapmamak Bile İcraattır!'

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Basın Danışmanı Yusuf Keskin ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarına yaklaşan Okul Sporları Olimpiyatları’na dikkati çekerek başlayan Başkan Genç, Trabzon’un bu dev organizasyondan alnının akıyla çıkacağına inandığını söyledi. Trabzon’un 2014 yılında da olimpiyata ev sahipliği yaptığını hatırlatan Genç, “Olimpiyat hazırlıklarımızı tamamladık. Bir eksik yok. Her kurum görevini biliyor ve buna hazırlıklı. Trabzon olimpiyat şehri olacak. Asıl amacımız buraya gelen çocuklarımızın bu şehri tanıyabilmesi ve aradan 5-10 yıl geçtikten sonra, iş güç sahibi olduktan sonra tatilini geçirebilmesi için Trabzon’u tercih edebilmesidir. Bu şehir için bu çok önemli. 38 ülkeden 283 sporcu Trabzon’a geliyor. Rusya, Ermenistan ve İsrail gibi ülkelerin de bu organizasyonda olması çok önemli. Sporun ilkeleri nezdinde olimpiyatın yeni bir sayfaya, yeni bir barışa katkı sağlamasını da düşünüyoruz. Olimpiyatın ardından 15 Temmuz’da da Kültür Günü düzenleyeceğiz. Misafirlerimize Trabzon’umuzun önemli yerlerini gezdireceğiz, çeşitli ziyaretlerde bulunacağız. Trabzon’umuzun güzelliklerini dünyaya tanıtacağız” diye konuştu.

KIRSALA 50 BİN METREKÜP BETON YOL
Yaz aylarında yol ve alt yapı çalışmalarına da hız kazandırdıklarını kaydeden Başkan Genç, kırsalda kalan mahallelerin yol sorununa da çözüm bulmak için ihale gerçekleştirdiklerini söyledi. Genç, “36 köyümüz ve 7 beldemiz mahalleye dönüşerek Ortahisar Belediyesi’ne bağlandı. 100 bin ton asfalt hedefimiz var. O hedefi tutturacak imkan ve kabiliyete sahibiz. Köyden dönen mahallerimizde geçen yıl 19 bin metreküp beton yol yaptık. Bu hamleyle birlikte hedefimize ağır gideceğimizi düşündük ve bu yıl 2 ayrı ihaleyle 40 bin metreküp beton yol çalışması başlattık. 40 bin metreküplük beton yol çalışması kırsalda yapılacak. Ayrıca kendimize ait santralde de çalışmalarımız devam edecek. Kendi santralimizdeki çalışmalar sonucu da yaklaşık 16 bin metreküplük beton yol çalışması gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Nihayetinde en az 50 bin metreküplük bir beton yol çalışmamız olacak. Allah nasip ederse görev süremizi tamamladığımız yıl itibariyle büyük oranda yol şikayetimiz ortadan kalkacak. Yollarımızı betonuyla asfaltıyla standart hale getireceğiz. Bütçemizin önemli bir kısmını Fen İşleri’ne ayırıyoruz. Gönül isterdi ki daha çok kültür sanat etkinlikleri yapabilelim. Bu tarz etkinlikleri gerçekleştiriyoruz ama bütçemizin büyük bir kısmını yol harcamaları için kullanıyoruz. Görev süremiz bitene kadar da en büyük bütçe Fen İşleri’ne gidecek. Halkımızın yaşam kalitesinde standardın yakalanması lazım” açıklamasında bulundu.

123-004.jpg

HACIKASIM KAVŞAĞI’NDA OTOPARK YAPILACAK
Trafik sorununa yönelik de samimi açıklamalarda bulunan tecrübeli siyasetçi, “Trafik, Büyükşehir Belediyemizin yetkisinde. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) var. Tabii biz de orada bir temsilci bulunduruyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve UKOME Başkanımız trafik sorununu çözmek için çalışıyor. Kanuni Bulvarı’nda çalışmalar ciddi bir şekilde sürüyor. Kanuni Bulvarı ve diğer çalışmalarla birlikte trafikte bir rahatlama olacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Meydan girişindeki parkmetreye yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine Genç, “Oradaki parkmetre çok ideal değil ama zorunluluktan kaynaklanan tercihler olabiliyor. İnşallah Hacıkasım kavşağının orada ciddi bir otopark çalışması olacak. Belki merkezdeki yoğunluğa bir nebze olsun çare olabilir. Biz bütün eleştirilere açığız. Bir yerde bir sıkışıklık, sıkıntı ve problem varsa yöneticiler eleştirilecektir. Bundan dolayı bir kompleksimiz yok. Yapıcı eleştirilerden memnuniyet duyuyoruz. Eleştirileri değerlendirerek icraat yapıyoruz. Önemli olan eksikliği giderebilecek adımlar atılmasıdır” ifadelerini kullandı.

ARSİN OSB İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Doğalgaz konusunda ciddi bir çalışmanın yürütüldüğünü de söyleyen Başkan Genç, şunları kaydetti: “Doğalgaz konusunda çok ciddi bir çalışma yaptık. Bu vesileyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Süleyman Soylu’ya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak’a teşekkür ediyoruz. Bu işin önüne geçerek 2 toplantı yaptık. Toplantıda belediye başkanlarımız AKSA ve Botaş yetkilileri bir araya geldi. Doğalgaz sorunun ve elektrik kesintilerini tartıştık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu toplantıların semerelerini alacağız. Arsin Organize Bölgesi’ne doğalgaz ulaştırılması için çok ciddi adımlar atılıyor. Ana dağıtıcı Botaş, Arsin OSB’ye doğalgaz ulaştırılması için ciddi çalışmalar yapıyor. İnşallah erken zamanda Arsin OSB’ye doğalgaz bağlanacak. Bu bizim için öncelikli bir adım. Şinik OSB’ye de, Arsin OSB’den sonra doğalgaz bağlanacak.”

BAŞKAN GÜNGÖR ÜMİTVARİ OLMASIN
CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör’ün, “Başkanımız Ahmet Metin Genç Bey’i seviyoruz ama Ortahisar’ı mutlaka alacağız” açıklamasının hatırlatılması üzerine Genç, “Başkanımızla beraber Belediye Meclisi’nde çalıştık. Sonrasında görev değişikliği oldu. CHP Trabzon İl Başkanı olarak göreve başladı. Kendisine görevi hayırlı olsun ama Ortahisar için de, diğer belediyeler için de maalesef o kadar ümitvari olmasın. Trabzonlular şehri kişilerden daha çok seviyor. Bunu söylemeliyiz. Bunun örneğini bu şehir verdi. Cumhuriyet Halk Partisi döneminde Volkan Canalioğlu Bey şehrimizde sevilen bir isimdi ama şehir insanı şehrini hissiyatının önünde tuttu. Tercihini kullanırken başarılı belediyecilik örneği sergileyen iktidar partisinin adaylarını seçti. Bu da Trabzon için iyi bir alışkanlıktır. Kendi belediyemin adına şunu söyleyeyim: Biz insanlara bir kısım şeyler anlatarak destek istedik. Eminim ki icraatlarımız ve sözlerimiz insanların hafızasında bir yer edinmiştir. Dolayısıyla görev süremiz tamamlandığında icraatlarımız üzerinden yargılanacağız. Vakti geldiğinde hesabımızı vereceğiz” şeklinde konuştu.

KANUNA UYGUN AMA İDEAL DEĞİL
Trabzon’a hizmet etmek ve seçim döneminde verdiği sözleri yerine getirmek için sürekli çalıştığını vurgulayan Başkan Genç, imara yönelik de çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Geçmişe dönük siyasi bir münazaraya girmek istemediğini söyleyen Genç, “Trabzon hukuk itibariyle imar yasalarına uygun yönetildi ama ideal manada mamur bir şehir haline gelemedik. İmar çalışmaları kanuna uygun ama bakıyorsunuz şehir güzelleşmiş bir şehir değil. Bu nedenle dönüşüm projeleri uygulanıyor. Yıkıp bir şey yapmamak bile icraattır bu şehirde. Şu anda Ortahisar merkezde tarihi bir alanın üzerindeyiz ama tarihi örtmüşüz. Dolayısıyla o alanları yıkıp gün yüzüne çıkarmak bile başlı başına icraat. Bu nedenle biz 60 milyon para ödeyerek Zağnos’un 4. etabını satın aldık. Belediyemizi oraya yapacağız ve orayı tarihe uygun bir şekilde güzelleştireceğiz. Bu çalışma ciddi bir külfet ama başka çaremiz yok. Bu konuda adım atmaya devam edeceğiz. Şehrin en önemli simgelerinden biri hisarlar. Yukarıhisar’ı yapılarla birlikte boğduk. Şu anda orayı açabilsek eminim ki çok ciddi bir ziyaretçi gelir. Ortahisar’da yine padişahlarımızın izleri var. Oraları da ne yazık ki kapattık. TOKİ’den satın aldığımız bina Aşağıhisar’da. O bölgeyi inşallah biz açacağız. Zağnos’un 4. etabında cami olup olmadığını birçoğumuz bilmez ama 2 tane tarihi camimiz var. Orada 6-7 tane korunaklı yapı var” dedi.

BÜYÜKŞEHRİN AVANTAJINI GÖRMEK İSTİYORUZ
Çukurçayır’daki plansız yapılaşmanın sorulması üzerine Genç, “Çukurçayır istediğimiz düzeyde olamadı. Büyükşehir Belediyesi’nin avantajını burada görmek istiyoruz. Plan bütünlüğü sağlanmalı. Belediyeler yeni bir imar anlayışıyla hizmet etmeli. Trabzon Belediyesi döneminde Trabzon’un etrafında 7 tane belde vardı. Çukurçayır’ın ayrı, Yalıncak’ın ayrı, Gürbulak’ın ayrı bir planı vardı. İşte böyle bir şehir çıktığı ortaya. Şimdi Trabzon Büyükşehir Belediyesi’yle bunlar disiplin altına alınıyor. Bir plan bütünlüğü sağlamak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 02.07.2016 10:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com