26 Eylül 2016 Pazartesi 11:45
Haydar Revi:

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi İl Başkanlığı sonrası için herhangi bir planı olmadığını belirterek, “Şu anda odaklandığımız nokta, teşkilatımızla birlikte bize ait dönemi en iyi şekilde sonuçlandırmak. Gündemimde ne milletvekilliği ne de ilerisi var” dedi.

Soru: Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olmasının Trabzon’a yansıması nasıl olur? Radikal kararlar alarak zaman zaman eleştiriliyor. Siz, Bakan Soylu’nun aldığı kararları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cevap: “Sayın Soylu çok önemli bir görevden, çok önemli bir göreve getirildi. Kentimize ve ülkemize çok önemli katkıları var. Bu katkıların bir kısmı hissedildi, bir kısmı hissedilmedi. Trabzon’la ilgili büyük projelerle ilgili eleştiriler alıyoruz ama bu konuda çalışılıyor. İçişleri Bakanlığı görevinin çok önemli olduğunu herkes biliyor. Sayın Soylu’ya bu görev verilirken Ankara’daydım. Çok ani gelişmiş bir durumdu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına çağırıp bu görevi takdim etmesi tarihe düşülen notlardandır. Trabzon için çok önemli bir süreç. Belki eskisi kadar Trabzon’a gelemeyecektir ama kendisi projelerde en büyük destecimizdir. Sayın Bakanımızın radikal olarak nitelendirilen kararlarının destekçisiyim. Kayyum atanan belediyeler eğer belediyenin imkanları ile teröre destek oluyorsa görevden alınmaları çok doğaldır. Hendekler kazılmış, bombalar yerleştirilmiş bunlara göz yumulmuşsa bize başka seçenek bırakılmamış demektir. Eleştirilen nokta, seçilmiş kişilerin görevden alınması oldu. Seçilmiş olmak her istediğini yapma hakkı vermez. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, çok geç kalınmış bir karardı.

Soru: Trabzon’un mega projeleri güney çevre yolu, yatırım adası, tren yolu, şehir hastanesi gibi birçok proje eleştiri alıyor. Eleştirilerin bir kısmı projelerin sakıncalarına yönelik, bir kısmı da ‘Söyleniyor ama yapılmıyor’ şeklinde. Bu projelerin akıbeti nedir?
Cevap: “Trabzon dinamiklerinin bu işleri takip etmesinden biz rahatsız değiliz, bunu her platformda da dile getiriyoruz. Bu projeleri hep birlikte takip etmek zorundayız. Ama bu projeler büyük projeler. Biz bunları parti binamızda bir başımıza hazırlamadık. Bu projeler bütün sivil toplum kuruluşları, ilgili kurumlar ve şehrin dinamikleri ile birlikte hazırlanmış projelerdir. Bu noktada önemli olan, bu projelerin bitirilmesidir, kimin ne dediğinin bir önemi yok. AK Parti hükümetlerinin bir özelliği var, eğer kazma vurulmuşsa net tarih verilir. Şu an bu projelerde bir kazma vurulmadığı için net tarih belirlenmedi. Akyazı’daki gecikme de eleştirilere kapı aralıyor ve diğer projeler de eleştiriliyor bu sefer. Bunların hepsi yapılacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kamulaştırmayla ilgili sıkıntılarımız var. Çömlekçi’yi yapmak o kadar zor mu? Değil elbet ama bir maliyet var.”

Soru: Değirmendere için ne düşünüyorsunuz ve eleştiriler sizi ne kadar yönlendiriyor?
Cevap: “Büyük Sanayi Sitesi’nin misyonunu tamamladığını düşünüyorum ama her şeyin bir zamanı var. Bölge için anlam ifade ediyor. Biz demiryolunu İpekyolu’ndan getirmeyi düşünüyoruz. Gümüşhane’den, Maçka’dan aşağıya limanımıza gelecek. Bu alanları doldurmanın bir anlamı yok. Şehir hastanesi için çimento fabrikasının yeri konuşuluyor ama demiryolu geldiğini düşünün. Stat için de zamanında yine Değirmendere konuşuldu fakat yer yok, ancak dolgu alanı ile yer sağlayabiliyoruz. Başka konuşulan bir alan da Gölçayır fakat Kaşüstü Hastanesi yapıldığı konum itibariyle o kadar çok eleştiri alırken tekrardan eleştiriye mahal verecek bir konum ne stat için ne de hastane için seçebilirdik. ‘Kanuni Bulvarı’na yapılan masrafla Güney Çevre Yolu yapılabilirdi’ diyenler var, saygı duyuyoruz. Fakat Tanjant yolu işi çözmedi, Kanuni Bulvarı bileşenleri ile önemli bir yol. Bundan dolayı Güney Çevre Yolu gecikmiştir. Şehir içi trafiğini de rahatlatmak gerekiyor. Keşke eleştiriler yapılmadan önce projeler incelense. Yeşil Yol’a da eleştiri getirildi ama bu yeni bir yol değil, mevcut yolların iyileştirilmesidir.”

Soru: Arazisi engebeli Trabzon’un, kilitlenen trafiğinde akıllı kavşaklar önemli bir rol oynarken Reşadiye hakkında ne düşünüyorsunuz? Kaşüstü’nde yapılacak olan dal-çık verilen Ekim 2016 tarihine yetişir mi?
Cevap: “Bu projeler öyle kolay projeler değil, incelenmesi gerekiyor. Bundan 1 yıl önce de Kaşüstü sorulduğunda ‘Dal-çık olur, başka bir şey olur’ önemli olan trafiğin rahatlamasıdır demiştim. Reşadiye kavşağı ile ilgili ise teknik olarak sakıncalar dile getirilmiş, deniz seviyesinin altında olduğu ifade edilmişti. Orada bu sefer köprülü kavşak yapıldı. Reşadiye kavşağı tam manasıyla da bitmiş değildir, o projenin son hali değil. Yıkılabilir mi? O da olabilir, bazı projeler talebe cevap vermeyebilir. Mesela Atapark kavşağını yaptık ama şimdi revize ettik. Bazen eksikler olabiliyor. Yomra’da dal-çık yapılacak. Eğer bir zorunluluk varsa bunlar yapılabilmeli ve imkanlar dahilinde hareket edilmeli. Bizim en büyük sıkıntımız ada refüjler. Araçlar ışıkta kilitleniyor. Bu kararların bir an önce verilip, ciddi bir şekilde yaşadığımız trafik sorununa çözüm üretmemiz gerekiyor. Yaz aylarında nüfusta inanılmaz artış oluyor, bu da trafiğe yansıyor. Tabi bu bir mazeret değil. Büyük düşünmemiz gerekiyor. Bu şehrin menfaatine ne uygunsa o yapılacaktır.”

Soru: ABD Büyükelçisi John Bass’ın Artvin ziyareti hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap: “Dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı, işte bu da böyle alakasız bir ziyaret. ABD Büyükelçisinin yaptığı ne diplomasiye, ne komşuluğa, ne müttefikliğe uyar. Böyle bir derdin, görüşün varsa hükümette dengin olanla oturur konuşursun. Yani aslında onu da ilgilendirmez de oturur görüşünü söylersin. Ama gidip Artvin’de güzel yerleri görebilirsin, Karagöl’ü gör, Camili’ye gider dolaşırsın, buna kimse bir şey diyemez. Fakat gidip HES’lere karışmak, farklı görüşmeler gerçekleştirmek çok büyük bir terbiyesizlik, ahlaksızlıktır. İkili ilişkilere uymayan bir davranıştır. Oradaki HES’leri, madenleri biz konuşuruz.”

Soru: Ailenize, kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?
Cevap:
“Siyasetin böyle bir zararı var. Ailenizden uzak kalıyorsunuz. Siyasetin dışında bir de geçimimizi sağladığımız işimiz var. Bu süreçte en büyük haksızlığı aileme yapıyorum. Bizde çalışma saati yok. 15 Temmuz sürecinde eve gelemediğimiz bile oldu. Dengelemeye çalışıyoruz ama zaman zaman çocuklara bu durumu anlatamadığımız oluyor. Bir arada olamıyoruz. Ama bu iş fedakarlık istiyor. Bu işin içine girdiysek gereğini yapmamız gerekiyor. Zaten işkolik bir adamım. Biraz daha fazla çalışmaya çalışıyorum ama bunun daha üstü olduğunu da düşünmüyorum. Hobilerimizi öteledik. İnsanlığın ve inancımızın doğrularından ayrılmadan görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.”

Soru: İl Başkanı olduğunuz için hiç pişmanlık yaşadığınız oldu mu?
Cevap:
“15 Temmuz gecesi zor bir gece yaşadık. Eşim ve kızım İstanbul’daydı, oğlum anneannesindeydi ve ben parti binasına geldim. O gece bile böyle bir düşünce aklımdan geçmedi. Sonuçta işe ve sorumluluğa odaklanıyorsunuz. Bize verilmiş bir görev var. Bu görev için önce 10 arkadaş, sonra 4 arkadaş gittik Ankara’ya. Sonuçta görev bize verildi, bu görev diğer arkadaşlara da verilebilirdi. Mesela Ortahisar’a 8 arkadaş talip olduk ama Ahmet Metin Genç Başkan’a verildi görev, o görevi istiyordum. İnandığımız dava uğruna, verilen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyorum. Nasıl bu göreve geldiysek, zamanı geldiğin de gitmeyi de bilmek gerek. Bu bir nöbet değişimidir, aynı görevi hep aynı kişilerin yapmasına da karşıyım.”

Soru: Her yerde FETÖ temizliği yapılırken parti içinde durum nedir?
Cevap:
“FETÖ terör örgütü olarak ilan edilmişti fakat 15 Temmuz bunun kanıtı oldu. Bunların yaptıkları insanın yapacağı şeyler değil. Meclis’i, Özel Harekat’ı bombalıyor, insanları kurşunluyorlar, bunları kim yapıyor? Terörist grup, milletin silahıyla yapıyor. Böyle kahpelik olamaz. Bunları yapanlar cezalandırılmalı ve bunun affı olmamalı. Bunlar girişimlerinde başarılı olsaydılar, bize yapabileceklerini düşünebiliyor musunuz? AK Parti içinde kimin ne yapacağı bellidir, bu süreçle ilgili çalışmalar yapılıyor. ‘Her yerde var da belediyede, il yönetiminde yok mu?’ deniliyor. Bütün çalışmalar yapılıyor. İl başkanı olsun, milletvekili olsun bağı varsa gereken yapılacak. Ama şunu da ifade edeyim, 17-25 Aralık sonrası oluşturulan yönetimler olmamız dolayısıyla kimsenin şüphesi olmasın. Biz avantajlı durumdayız çünkü FETÖ’nün terör örgütü ilan edilmesinden sonra kurulan bir yönetimiz.”

Soru: İl Başkanlığı sonrası bir hedefiniz var mı, vekillik, bakanlık gibi?
Cevap: “Çok samimi bir şekilde söylüyorum, benim derdim nöbet. Şu an bir nöbet tutuyorum. Bu işi en iyi şekilde yürütebilmek dışında bir şey düşünmüyorum. Ufak tefek hadiseler oldu, onları da kazasız belasız atlattık. Şu anda odaklandığımız şey, teşkilatımızla birlikte il başkanlığı olarak bize ait dönemi en iyi şekilde sonuçlandırmak. Bunun sonucunda alnımıza yazılmış başka bir şey varsa olacaksa olur, olmazsa olmaz. Şu an gündemimde ne milletvekilliği, ne de bir bakanlık var.”

Röportaj: Meryem AKGÜN

Son Güncelleme: 26.09.2016 12:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com