19 Nisan 2018 Perşembe 17:10
İYİ Parti Trabzon’dan 24 Haziran açıklaması

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin haftalık grup toplantısında yaptığı erken seçim çağrısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli Beştepe'de görüştü. Görüşme yarım saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli ile gerçekleşen görüşmeden erken seçim kararı çıktı. Alınan karara göre 24 Haziran’da Türkiye erken seçime gidiyor. Erken seçim kararı alınması ile ilgili İyi Parti Ortahisar İlçe Başkanı Av. Duygu Keleş Aydın açıklamalarda bulundu.

Aydın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Malumumuz üzere,24 Haziran 2018 tarihi erken seçim tarihi olarak belirlenmiştir. Bu tarihin belirlenme ve seçimlerin erkene alınmasına, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin erken seçim talebinde bulunmuş olması gerekçe gösterilmiştir. Son dönemde MHP ve Sayın Devlet Bahçeli’nin iktidara ve dolayısı ile ittifaka destek verir duruşu ve açıklamaları erken seçim talebinin, MHP’nin talebi üzerine değil, aldığı talimat üzerine ortaya atıldığı apaçıktır.

Daha düne kadar ‘’Erken Seçim vatana ihanettir’’ açıklaması yapan iktidarın ve dolayısı ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu talebi yerinde görmüş ve uyum yasaları TBMM’de görüşülmeden ,seçim ve seçim güvenliği için gerekli düzenlemeler/ tedbirler alınmadan 24 Haziran 2018 tarihinin belirlenerek ilan edilmiş olması, erken seçimin ,danışıklı baskın seçim olduğunun en büyük kanıtıdır.

Hepimiz biliyoruz ki, seçim bir toplumda yönetilenlerin, yönetenlerini belirlemesi için sonuçlanan usuller, hukuki ve maddi işlemler bütünüdür. Tarihsel gelişim içerisinde Seçimler, kralların egemenliklerine son vermek ve aristokrasiden kurtulmak amacı ile ortaya çıkmıştır. Ancak alınan erken ve baskın seçim kararları, seçim mekanizmasını amacından, usul ve yasal bağlarından kopartmakta, en önemlisi de tek adam rejimini muhafaza edebilmek adına kötü niyetle kullanılmaktadır.

Demokratik ve meşru iktidarlar, halkın tercihlerine göre kurulmalıdır. Meşru iktarların kaynağı, halkın rızası ve onayıdır. Demokrasinin egemen olduğu toplumlarda bu rıza ve onay, yönetilenler tarafından belli aralıklarla yapılan seçimler ile ortaya koyulabilir.

Bunun yanı sıra, İYİ Parti’nin seçimlere katılmasıyla ilgili bazı basın yayın organlarında yapılan değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Siyasi Partiler Kanunu’nun 37. Maddesi gereğince siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için, illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması gerekmektedir. İYİ Parti, seçimlere katılmak için 10 Aralık 2017 tarihinde de 1. Büyük kurultayını yapmış olup, ülke genelinde teşkilatlanmasını tamamlayarak kanunun öngördüğü 6 aylık bekleme süresinin ardından Haziran ayı itibari ile  yapılacak bütün seçimlere katılma hakkını elde etmiş durumdadır.

Seçimlere katılmayla ilgili tartışılan bu kural sadece yerel seçimler ve Milletvekili seçimleri için geçerlidir. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için mevzuatta öngörülen şekilde ve zaten daha önce de açıklandığı üzere Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener 100 bin imza ile aday gösterilecektir. Hiç bir güç, İYİ Parti’nin seçimlere girmesini engelleyemeyecektir!”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com