29 Nisan 2016 Cuma 18:00
MHP'de Mahkeme Kurultay Sürecini Tedbiren Durdurdu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, MHP'deki olağanüstü kongre sürecine ilişkin "Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından, kayyım heyetinin yetkileri ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, kararın kesinleşmeden uygulanamayacağı tespit edilmiş, kongre çağrısı da dahil olmak üzere bütün i̇şlemler ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş ve ayrıca Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararının infazı Yargıtay incelemesi sonuna kadar ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuştur" dedi.

Öztürk, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 8 Nisan'da Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesince MHP Büyük Kurultayı'nın tüzük değişikliği gündemiyle olağanüstü toplantıya çağrılması konusunda 3 kişilik kayyım heyetinin görevlendirildiğini hatırlattı.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı hakkında parti genel merkezince Yargıtay 18. Hukuk Dairesine temyiz başvurusunda bulunulduğunu belirten Öztürk, bu nedenle Ankara 12'inci Sulh Hukuk Mahkemesi'nin bahse konu kararının henüz kesinleşmediğinin altını çizdi.

Öztürk, daha önce de genel merkezce yapılan basın açıklamalarıyla vurgulandığı üzere Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararının, Türk Medeni Kanunu'nun 75/2'inci maddesi uyarınca verildiğini, HMK 367/2'inci maddesi uyarınca da kesinleşmeden uygulanmasının mümkün olmadığını kaydetti.

meral-aksener,fywr001bou6_fmmxbnglmw.jpg

AKŞENER: BU İŞ, KAFASINA GÖRE İMAM ARAYAN TEMEL'İN İŞİNE BENZİYOR

Eski MHP Milletvekili Meral Akşener, MHP ilçe başkanlarının başvurusu üzerine Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerinin olağanüstü kongreye ilişkin aldığı tedbir kararlarıyla ilgili, "Bu iş, kafasına göre imam arayan Temel'in işine benziyor." dedi.

Akşener, yaptığı açıklamada, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilmiş kararın temyiz hakkının, Yargıtaya müracaat edilmesiyle kullanıldığını söyledi.

Bu saatten sonra ilgili sulh hukuk mahkemesinin kendi kararını yanlış görse bile kararı değiştirme yetkisine sahip olmadığını öne süren Akşener, şunları kaydetti:

"Mahkemenin kararına itiraz edilebileceğini, ihtiyati tedbir yoluyla durdurulabileceğini düşünsek bile buna ilişkin itirazın Ankara'da yetkili asliye hukuk mahkemesine yapılması gerekirdi. Yetkisiz ve görevsiz ne Gemerek mahkemesinin vereceği karar geçerli ne de Tosya mahkemesinin vereceği karar geçerlidir. Bu iş, kafasına göre imam arayan Temel'in işine benziyor. Bu işin herhangi bir karşılığı yoktur. Biz 15 Mayıs 2016 tarihinde Ankara Büyük Anadolu Otel'de Olağanüstü Kongre'de tüzük değişikliği oylamamızı yapacağız."

ŞEN: KURULTAY SÜRECİ DURMUŞTUR DİYEBİLİRSİNİZ

NTV canlı yayınında yerel mahkemenin kararını değerlendiren Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, özetle şu ifadeleri kullandı:

''Anladığım kadarıyla sancılı bir sürece girilmiş durumda. Hukuk üzerinden konuşuyoruz işin siyasi boyutlarını bilemeyiz. Kesinleşmeden bu kararın infazının olamayacağını ifade etmiştik. Bu sürede tedbiren karar infazına girilmemeli yani kurultay daveti yapılmamalı dedik. Farklı fikirler oldu. Bunun bir kayyumluk olmadığı denildi. İnsanlar bir an önce olsun istiyor. Şu anda beklenen tedbir kararı Yargıtay'dan değil de asli hukuk mahkemelerinden alınmış gözüküyor. Bu tip uygulamalar geçmişte yaşandı. Ancak görünen o ki bahse konu tarihte kurultayın yapılma ihtimali bu kararlar devam ettiği sürece pek mümkün gözükmüyor. Kurultay süreci Yargıtay kararını açıklayıncaya kadar durmuştur diyebilirsiniz. Çünkü Türkiye'de mahkemenin verdiği bir karar. Bu karar yetki kapsamında verilen bir kararsa herkes o kararlar kaldırılıncaya kadar saygılı olmak zorundadır. Partiye de zarar vermemek gerekir önemli bir parti.

Muhaliflerin şu şartlarda yapabilecekleri eğer iki mahkeme böyle bir karar vermişse bu kararlar varsa mahkemesince kaldırılmazsa veya Yargıtay'a bu kararlara karşı gidilip de bir tedbirin kaldırılması yöntemi izlenmezse Yargıtay diğer konuda da bu kurultayın yapılması için ihtiyaç yok gibi bir ara karar vermezse şu anda kurultay adını verdiğiniz önce kongrede tüzük değişikliği ardından yönetim değişikliği için oylama meselesine geçilemeyeceği karar kesinleşmeden anlaşılıyor. Kararı Yargıtay bozarsa da silbaştan tekrar başa dönülmüş olacak. Ümit ederim Yargıtay bir an önce kararını ortaya koyup bu arızalı durumu giderir. Bu kararlar geçerliliğini korursa 15 Mayıs kurultay tarihi olmayacak.''

OĞAN: KARAR HUKUKSUZ

MHP'de genel başkan adaylarından Sinan Oğan, olağanüstü genel kurul kararının mahkeme tarafından durdurulması hakkında yorum yaptı. 

Kararı "hukuksuz" olarak nitelendiren Oğan, "Üç-dört yerden karar çıkartmanın mantığı yoktur" şeklinde konuştu.

YALÇIN: HERKES YARGIYA SAYGI GÖSTERMELİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da, NTV canlı yayınında mahkemenin kararını değerlendirdi.

Yalçın, olağanüstü kurultay kararının ardından temyize gittiklerini hatırlatarak, "İki duyarlı delegimiz başvurdu, iki mahkeme karar aldı. Temyize başvurulduğunda bir ara karar almaya da gerek yok. Yargıtay kararı olmadan kongre toplanamaz" dedi.

Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

"Kurultay çağrısını oldu bittiye getirme çabası olarak değerlendiriyorum. Kongreyi toplayacağım demek hukuka aykırılıktır. Bir mahkeme net bir şekilde düzeltti. Yargıtay'ın öncelik tanıyıp tanımayacağını tahmin etmemiz zor. Biz kararımızı ocak ayında vermişiz. Yargı kararı orta yerde duruyor. Herkes yargıya saygı gösterecektir."

Son Güncelleme: 29.04.2016 23:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com