15 Temmuz 2016 Cuma 15:32
Ortahisar'dan Çöp Uyarısı

Genç, yaptığı yazılı açıklamada, sıcakların artmasından dolayı vatandaşların özellikle çöp saatlerine uyması ve bu konuya hassasiyet göstermeleri gerektiğini ifade etti. 

Yaz aylarında çöp üretiminin arttığını ifade eden Genç, "Ekiplerimiz günde ortalama 315 ton çöp topluyor. Bu çok büyük bir rakamdır. Bu nedenle vatandaşlarımızın belediyeler tarafından belirlenen saatlerde çöplerini dışarıya çıkarmaları ve belirlenen alanlara bırakmaları şehrimizin temizliği ve hijyeni açısından çok büyük önem arz ediyor.'' ifadelerini kullandı. 

Genç, turizm sezonunda olduklarını ve bu zaman diliminde kentin imajına zarar verecek görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Sıcakların artması nedeniyle çöplerden yayılan kötü kokulardan vatandaşlar rahatsız oluyor. Hatta bazı yerlerde kötü koku nedeniyle vatandaşlar camlarını açmakta bile zorlanıyor. Çöp konteyneri olmayan yerlerde zamanından önce gelişigüzel bir şekilde sokaklara bırakılan çöp yığınları hoş olmayan görüntülere sebebiyet vererek çevre sağlığını da tehlikeye atıyor. Zamanından önce sokaklara bırakılan çöplerde biriken mikrop ve sinekler de sağlığımızı tehdit ediyor. Vatandaşlarımızın şehrimizin sağlığı ve imajı açısından daha hassas davranmaları gerekiyor."

Çöplerin geri dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlanması için ayrıştırılıp konteynırlara atılmasının önem taşıdığını ifade eden Genç, şöyle devam etti: 

"Çöp konusunda dikkatli olunması gereken diğer bir husus da geri dönüşümü mümkün olan kağıt, cam, plastik, teneke ve benzeri atıkların vatandaşlarımız tarafından belediyelerin bu çöpler için tahsis ettiği konteynırlara atılmasıdır. Bu şekilde geri dönüşümü mümkün olan maddeler için ağaçlar kesilmeyecek ya da ham madde kaynakları gereksiz bir şekilde tüketilmeyecektir. Böylece hem çöpleri depolama sorunu ortadan kalkacak hem de ekonomiye katkı sağlanacaktır. Zira bu amaçla Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından çöplerin geri dönüşümü için tesis kurulmuştur. Daha temiz bir Ortahisar için herkes çöp konusunda daha duyarlı davranmalıdır. "

Son Güncelleme: 15.07.2016 15:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com