13 Mayıs 2016 Cuma 13:41
Türkmen, 'Trabzon’un Çıkış Yolu Turizm, Eğitim ve Sağlıkta'

Trabzon’un Akçaabat İlçe Belediye Başkanı Şefik Türkmen Trabzon’un Büyükşehir olduktan sonraki iki yılını düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Trabzon basını ile Akçaabat’ın tarihi mahallelerinden Orta mahallede bulunan Timurcuoğlu Konağı’nda bir araya gelen Türkmen hem kendi ilçesini hem de Trabzon’u masaya yatırdı.

İŞTE ŞEFİK TÜRKMEN’DEN SATIR BAŞLARI:
KİŞİ BAŞI GELİR ÜÇTE BİRE DÜŞTÜ
“Büyükşehir yapılanmasından önce 19 mahallemiz vardı şimdi 73 mahallemiz oldu. 2 bin 600 kilometre yol ağımız oldu. 11 kat yol ağımız arttı. Yol ağının yanında hizmet alanlarımız arttı. Bütün işlere biz bakıyoruz. Dolayısıyla giderlerimiz arttı. Fen işlerinde çalıştırdığımız işçi sayısı 3 kat arttı. Bütün birimlerde personel sayısı artıyor. Yeterli olmuyor, bunları mazeret olsun diye söylemiyorum ama masraflar arttı. Toplam gelirimiz büyükşehir öncesine göre çok az artarken kişi başı gelirimiz üçte birine düştü. Bu konuda bütün ilçeler muzdarip. İlçe belediyelerinin ekonomisi düzeltilir diye düşünüyor ve ağırlıklı olarak yol sorunu yaşıyoruz tüm bunlara rağmen yetişmeye çalışıyoruz.”

İMAR PLANINDAN BÜYÜK PROJE YOK
“Belediye olarak bu bölgede en fazla imar uygulaması yapan belediyeyiz. İmar planlaması çok önemlidir. İmar planı yapıldıktan sonra bozma olmuyor. İmar uygulaması yapılarak Akçaabat’ta 30 bin nüfusun yaşayacağı bir alan açtık. Bina yapılabilecek bir alanı merkezde hazır hale getirdik. Yeniden çarpık yapılaşma olsun istemiyoruz. Titizlikle imar üzerinde duruyoruz. İnsana hizmet alt yapıdan geçer bu da imar planında geçer. İmar planından daha büyük proje olamaz. Her şeyi sonradan yapabilirsiniz imarda yanlış yol ya da kentleşmeye neden olmuşsanız geri dönüşü zordur.” 
 

dsc_0023.jpg

AKÇAKALE TURİSTİK SAHİL KASABASI OLACAK
“Akçaabat’ın çok güzel yerleri var. Bütün mahallerimiz birbirinden güzel, sahil boyu güzel tesislerimiz var. Bu güzelliklerden biri de Akçakale mahallemiz. Akçakale’nin çok eski bir kalesi var. Tarihi bir kaledir ve o kalenin tahsisini bekliyoruz. Restorasyon çalışmalarına başladık. Kaleyle birlikte Akçakale’yi yeniden canlandırmaya çalışacağız. Sahil de bulunan en güzel yerlerden biri. Kentsel dönüşümle birlikte turistik bir sahil kasabası haline getireceğiz ve bölgeye katkı sağlayacağız.”

ARTIK ÜÇÜNCÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ DÜŞÜNÜLMELİ
“Trabzon’un uzun zamandır konuştuğu ve bizlerinde sabırsızlıkla beklediği İkinci Devlet Üniversitesi için de çalışmaları takip ediyoruz. Trabzon’un geniş alanları yok. Trabzon’da turizm, eğitim, sağlık adına faaliyetler olur. Bu üç konu aynı zamanda tarihten bu yana ticaret kenti olan Trabzon’a katkı sağlayacaktır. Ben artık ikinci değil üçüncü devlet üniversitesi düşünülmeli diyorum. Mevcut üniversite teknik olarak gelişimini sürdürsün diğer bölümlerde ayrı bir üniversite olsun diye arzu ediyorum. YÖK’ten geçti şimdi Bakanlar Kurulu’nda bu bağlam da Sayın Bakanımız Soylu ve Milletvekillerimize de teşekkür ediyoruz. Biran önce sonuçlanmasını bekliyoruz.” 

TEKEL BİNALARINI OTEL YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ
“Akçaabat’ta birçok kez gündeme gelen TEKEL binaları kiraya verilmişti bir tekstil firmasına. Bir kısmı tekstil atölyesi olarak bir kısımda otel olarak işletilecekti. Fakat işletme sahibi sadece tekstil kısmını gerçekleştirdi, buradaki işleri çok iyi gitmesine rağmen ülkenin başka yerlerinde var olan işletmelerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle kapatmak zorunda kaldı. Sözleşme gereği oteli faaliyete geçirmedikleri için mahkemelik olduk. Bir şekilde bu sorunu aştıktan sonra o binaları da turizme katkı olması adına otel olarak değerlendirmeyi düşünüyoruz. Turizm bölgemiz için öncelikli sektördür ve Orta mahallede toplam altı bina tahsis ettik belediye olarak ve üçünü restore edip hizmete açtık hem konaklama hem de restoran olarak.”

 

Son Güncelleme: 13.05.2016 13:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com