05 Kasım 2012 Pazartesi 07:43
Vatandaş Koray Aydın  Delegeler Bahçeli Dedi

ANKARA- Milliyetçi Hareket Partisi'nin 10. Olağan Büyük Kurultayı dün Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı. Kongrede ilk olarak divan başkanlığı seçimi gerçekleştirildi. Tarafların üzerinde uzlaştığı Tuğrul Türkeş, tek aday olarak divan başkanlığına seçildi. Divanın oluşturulmasının ardından genel başkan adaylarından Devlet Bahçeli salona girdi. Bahçeli taraftarlarının Genel Başkan Adayı Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın Bahçeli’den önce salona girmemesi için mücadele ettikleri görüldü. Bahçeli yanlısı MHP Genel Merkezi tarafından Kurultaya hazırlanan salonda da Bahçeli taraftarlarının çoğunlukta bulunması için hummalı bir çalışma gerçekleştirildi. Koray Aydın taraftarlarının salonda çoğunluğu ele geçirmemesi için önceden hazırlanan planı uygulamaya koyan Genel Merkez yetkilileri ilk dakikalarda bunda başarılı oldu.

10 ADAY 3’E DÜŞTÜ

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Divan Başkanı Tuğrul Türkeş, “Türkeş, açılış konuşmasında da "Bu parti darbeler, muhtıralar, zindanlar gördü, şehitler verdi. Ama yılmadı yıkılmadı. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu dava Allah, vatan ve millet uğruna adanmış bir davadır diye konuştu. Salona genel başkan aday adayı olarak 10 kişi geldi. Ancak bu 10 genel başkan aday adayından sadece 3 isim aday olabilmek için gerekli olan 40 delege imzasına ulaşabildi. Mevcut Genel başkan Devlet Bahçeli 401, Trabzon Milletvekili Koray Aydın 72, İzmir İl eski Başkanı Musavvat Dervişoğlu ise 41 delegenin imzası ile genel başkanlığa aday oldu. Dervişoğlu’nun genel başkanlığa aday olabilmesi için gereken 40 delege imzasını tamamlamasında Bahçeli taraftarı MHP Genel Merkezinin yardımcı olduğu iddia edildi. Genel Merkezin Dervişoğlu’nun aday olmasını sağlayarak değişim yanlılarının oylarını bölmeyi amaçladığı salonda konuşuldu.

SLOGAN YARIŞLARI

Bahçeli’nin ardından salona giren Koray Aydın yoğun ilgi ile karşılandı. Adayların taraftarları oldukça uzun süre slogan yarışı yaptı. Bahçeli taraftarları “Sensiz asla ve devletin başına devlet gelecek” sloganını atarken Aydın yanlıları “Devletin başına aydın gelecek” dedi. Salonda süren slogan yarışına rağmen genel başkan adayları son derece samimi bir ortamda birbirleri ile tokalaştı.

HEDEF 2053 VE 2077

Kongrede ilk olarak Devlet Bahçeli konuştu. Bahçeli yaklaşık 2 saat süren konuşmasının başında oldukça uzun süren bir selamlama yaptı. Bahçeli konuşmasında AK Parti’nin 2023 ve 2071 hedeflerinin karşısına yeni hedefler koydu ve 2053 ve 2077 hedeflerini gösterdi. Kendisine özgü matematiksel hesaplamalarla hedeflerinin gerekçelerini açıklayan Bahçeli, AK Parti’nin mevcut politikaları ile 2071’de Anadolu’da Türk kalmayacağını iddia ederek, “Başbakan’ın 2071 hedefi aldatma ve asıl manasından uzak kalmıştır. Bu gidişle Malazgirt zaferinin 1000. yılında Allah muhafaza millet kalmayacak. AKP zihniyeti parçalanmış bir milleti gerçekleştirme arayışındadır” ifadelerini kullandı.

TARAFTARLAR COŞTURDU

Bahçeli’nin ardından Trabzon Milletvekili Koray aydın küsüye çıktı. Kürsü hakimiyeti ile dikkat çeken Aydın’ın konuşması, salonda taraftarları tarafından sık sık kesildi kesilince Divan Başkanı Tuğrul Türkeş müdahale etti. Konuşmasına Türk-İslam dünyası büyüklerini anarak başlayan Aydın, AK Parti iktidarının mıntıka temizliği yaptığını iddia ederken, “Bu zihniyet mıntıka temizliği yapıyor. Kuracakları yeni Türkiye modeline kimse engel olmasın diye bir bir temizliyorlar.

ÖCALAN'A NE DİYECEK?

Başbakan Erdoğan’ın, “Gerekirse Öcalan’la yeniden görüşürüm” dediğini hatırlatan aydın, “Sayın Başbakan ne görüşeceksin Öcalan’la. Ne söyleyeceksin ona. Önüne haritayı açıp “Ne kadar istiyorsun” mu diyeceksin?” diye sordu. Aydın, “Buna suskun kalamayız. Ne yapacaksınız diye soruyor herkes. Ne yapacağımızı her zaman söylüyorum. Buna kayıtsız kalmayacağız. Meydanlara ineceğiz. Türk Milletine gideceğiz. Onunla bütünleşeceğiz. Ona temas edeceğiz. Onu bekleyen tehlikeler konusunda uyaracağız. Ayağına giderek kucaklaşarak anlatacağız. Çünkü o büyük gücü harekete geçirir yanımıza alırsak, Şubat ayında da Ankara’nın meydanında 1 milyon olarak toplanırsak hangi vatan haini bunu yapmaya cesaret edebilir” ifadelerini kullandı.

ÖN SEÇİM SÖZÜ VERDİ

Konuşmasında parti tabanına önemli mesajlar veren Aydın bu konuda özetle şunları söyledi: “Bu harekette bulunmuş ülküdaşlarımızla kucaklaşmayı tek hareket noktası olarak düşünüyoruz. Ferdi öne çıkaracağız. Birey temelli bir hareketin başlayabilmesi için partide üyelik sistemini bir kampanyaya çevireceğiz Seçime kadar 3 milyon üye yaparak ailemizi genişleteceğiz. Bunu iller arası, ilçeler arası yarışa çevireceğiz… Ailemizin fertlerini 3 milyona ulaştırınca Cenabı Allah bana nasip ederse bu 3 milyon kişinin katılacağı bir ön seçimi size söz veriyorum… Bu tabana güvenmek tabanın enerjisinden faydalanmak demektir. Böyle olunca kimse genel merkez katlarında dolaşmayacak. Tabana gidecek, size gidecek… Biz iktidar olmak istiyoruz. Türk milletinin yalnızlığı yaşandığı bir durumda inanın bunu başarırsak tekerlek tümsekte kalmayacak. Ve haykırılacak, “Yarın elbet bizimdir. Gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir” zaman başkalarının balkon konuşmalarını dinlemek değil iktidar olma zamanıdır”

SAĞLIK BAKANLIĞI  YETKİLİLERİ GELDİ

Koray Aydın’ın ardından diğer genel başkan adayı Musavvat Dervişoğlu kürsüye çıktı. Dervişoğlu’nun konuşmasını tamamlamasının ardından oy verme işlemine geçilmek üzere hazırlık yapılırken sigara içildiği' iddiası nedeniyle Sağlık Bakanlığı kurultaya yetkililerini gönderdi.

AYDIN TARAFTARLARI TRİBÜNLERİ ELE GEÇİRDİ

Bu esnada tribünlerdeki Bahçeli taraftarlarının yerini Aydın taraftarlarının aldığı görüldü. Bahçeli kürsüden ayrılınca, destekçileri de tribünlerden ayrıldılar. Ve onların yerlerini diğer genel başkan adayı Koray Aydın'ın destekçileri aldı. Tribünlerdeki çoğunluğu ezici şekilde ele geçiren Koray Aydın destekçileri aralıksız olarak dakikalarca slogan atarak Aydın’a olan desteklerini gösterdi. Oy verme işlemi sırasında Aydın destekçilerinin bu tutumu Devlet Bahçeli cephesinde delegelerin etkilenebileceği nedeniyle derin bir şüphe uyandırdı.

BAHÇELİ SEÇİLDİ

Yapılan oylamada Musavvat Dervişoğlu 48, Koray Aydın 441 oy alırken 725 oy alan Devlet Bahçeli yeniden genel başkanlığa seçildi. MHP önümüzdeki yerel, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere Devlet Bahçeli liderliğinde girecek.

Son Güncelleme: 06.11.2012 14:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com