Siyasi partiler, 7 Haziran seçimleri için adaylarını belirleyip, isim listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti.


AK Parti’nin Trabzon listesinde sürpriz bekleniyordu öyle de oldu. İlk sıraya uzun zamandır konuşulan isim


Süleyman Soylu konuldu. Son günlerde parti içindeki bazı kliklerin ‘kesinlikle listede yer alamaz’ diye hakkında kara propaganda yaptıkları Muhammet Balta ikinci sırada yer aldı.


Ayşe Sula Köseoğlu, namı diğer Trabzon’un Ayşe’si, üçüncü sıradan listeye girerek, kadın adayı dört ya da beşinci sırada bekleyenlere en büyük sürprizi yaptı.


Kendilerine ön sıralarda yer bekleyen, bazı kesimlerce listeye giremeyecekleri konusunda epey senaryo yazılan Adnan Günnar ve Nihat Tosun dördüncü ve beşinci sıradan aday gösterildi. Son sıraya bir önceki seçimde olduğu gibi Salih Cora yazıldı. Bu liste ile iktidar partisinin, ‘siyasette yeni yüzler’ isteğini karşıladığını görüyoruz. Çünkü listedeki isimlerin tamamı seçilmeleri halinde ilk kez milletvekili olmuş olacak. CHP, beklendiği gibi önseçimle belirlenen listeyi değiştirmedi ve yeni yüzlerle seçime gitme kararı aldı.


Tek sürpriz, başka bir ilden aday gösterilmesi beklenen Volkan Canalioğlu’na listelerde yer verilmemesi oldu.


MHP’nin listesinde de sürpriz oldu diyebiliriz. Koray Aydın’ın birinci sıradan aday gösterildi. İkinci sırada Hüseyin Örs’ün yer alacağı dillendiriliyordu ancak öyle olmadı. İkiye Yavuz Aydın, üçüncü sıraya Örs konuldu. Dörtte Hasan Akyüz, beşte Hasan Suiçmez, son sırada ise Hikmet Yılmaz yer aldı.


Aday adayı olarak yaptıkları çalışmalar ve açıklamalarla dikkat çekmeyi başaran Hüseyin Kıran, Nurcan Yazıcı, İbrahim Çakır ve Şener Pul listede yer bulamadı. CHP ve MHP’de kadın aday olmamasının büyük bir dezavantaj olacağı kanaatindeyim. Her kesimden kadınla iletişim kurmayı beceren Ayşe Sula Köseoğlu’nun, bunu kesinlikle avantaja dönüştüreceğini ve bugüne kadar diğer partilere oy vermiş kadınlardan AK Parti’ye az da olsa oy taşıyacağını düşünüyorum.


Adayların hepsini tebrik ediyoruz. Hayırlı olsun. Dün de yazdım. Gerek adaylarla ilgili gerekse listelerde yer bulamayanlarla ilgili ayrıntılı görüşlerimizi yazmayı sürdüreceğiz.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com