Sosyal Güvenlik, insanların en zor durumlarında bile yanında olan tek resmi kurumdur. Yapısı itibarıyla sürekli olarak insanların daha iyi ve güzel yaşamasını sağlamak amacıyla kurulmuş, insanlara maddi ve manevi anlamda sürekli olarak katkı sağlayan bir yapıdır.
Her ne kadar eleştirilere tabi tutulsa da, geniş düşünüldüğü zaman insanların olmazsa olmazlarındandır. Belki de bunu hastanede uzun süre tedavi görenler veya elden ayaktan düşüp emekli maaşı ile geçimini sağlayanlar daha iyi anlamakta ve anlatmaktadır.
Bir emekli maaşının 10 evlattan daha iyi olduğunu yaşlı dede ve ninelerimizden sürekli duyuyoruz.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mazisi 50-60 yıllık dönemi içermektedir.
Bu yapının geçmişini irdelediğimiz zaman 1950’li yıllardan 2000’li yıllara kadar aslında Sosyal Güvenlik Kurumu halka çok fazla arz edilememiş, kendi içinde kapalı bir kutu şeklinde kalmıştır. En basit anlatım şekliyle, halkın, hastaneden randevu almak için sabah erken saatlerde kuyruklara girdiği, sırası gelince doktorun yazdığı ilacı alabilmek için ertesi günü yeniden sabah erken saatlerde kuyruğa girmek zorunda kaldığı bir dönemden geçilmiştir.
Neyse ki 2004-2005’li yıllarda bu uygulamalara son verilip Sosyal Güvenlik yapısı yeni bir REFORMDAN geçirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu halka arz edilmiş, insanların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan daha iyi yararlanabilmeleri için yeni kanunlar çıkarılmış, SSK- BAĞKUR- EMEKLİ SANDIĞI ayrımı sağlık kuruluşlarında son bulmuş, herkes istediği yerde tedavi olabilmeye başlamış, SSK HASTANESİ, DEVLET HASTANESİ, TIP FAKÜLTESİ ayrımı bitmiş, her sigortalı istediği eczaneden ilacını alabilmeye başlamıştır.
Birçok özel hastane ile Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşma yapmış olup vatandaşa hizmetin son noktaya kadar ulaştırılmaya çalışıldığı bir döneme girilmiştir. Son 10 yılda yapılan düzenlemeler içinde, SSK kapsamında olan dulyetime 900 prim günü üzerinden maaş bağlanmış, Bağ-Kur kapsamındaki dul- yetime 1080 gün üzerinden maaş bağlanmanın yolları genişletilmiş, geriye dönük Bağ-Kur’lu olmanın yolları açılmış (Tevkifatla Tescil) ,yurtdışı borçlanmasının önü sonuna kadar açılmış, mahkeme kararıyla iptal edilen emekli maaşlarının bile tekrar vatandaşa verilmesinin önü açılmış, kadınlara doğum borçlanma hakkı verilmiş, aktif sigortalı olsun veya olmasın herkesin, istediği kadar askerlik borçlanmasını yapabilmesi sağlanmış, dünyada görülmemiş bir sistem KREDİLİ EMEKLİLİK yapısı oluşturulmuş, Emeklilik hayali aklının ucundan bile geçmeyen insanlar emekli olabilme hakkına kavuşmuşlar ve aklımıza gelmeyen birçok yenilik yapılmıştır.
Bu yenilikleri görmemek, duymamak artık imkânsız hale gelmiştir.
Hiç kimsenin mükemmel olamayacağını düşünürsek, elbette Sosyal Güvenlik yapısı da bu dönemde mükemmel değildir ama mükemmele yakındır diyebiliriz.
Eleştirilmesi gereken yerler, eksik noktaları tabi ki vardır. Bunları hep beraber eleştireceğiz. Ama yer ve zamanı gelince son 10 yıllık süredeki yapılanların takdirini de yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum.
Her ne kadar bu gün Sosyal Güvenlik Kurumu yer yer eleştiriler alsa bile 80 milyon vatandaşa hitap edip Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana en iyi hizmet verdiği dönemleri yaşamakta ve yaşatmaktadır. Bu gün bu kurumun son 10 yılda bu noktaya gelmesinde emeği geçen Sosyal Güvenlik Bakanı başta olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkürü bir borç bilmemiz gerektiğini düşünmekteyim. Hiç kimse kusursuz olamaz herkes eleştirilebilir ama takdir edilmesi gerekilen yerler atlanılmamalıdır.
İnşallah yeni güne Sosyal Güvenlik yapısındaki yeni güzelliklerle uyanmak dileğiyle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com

banner60

banner61