Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, iki günlük Trabzon gezisinde adeta şehrin röntgenini çekti.

Önce İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katılıp, şehirde devam eden ve proje aşamasında olan tüm yatırımlarla ilgili tek tek bilgi aldı.

Daha sonra Vali Abdil Celil Öz, milletvekilleri ve belediye başkanları ile sabaha kadar süren bir toplantı yaptı, burada da kente dair bütün meseleler en ince detayına kadar masaya yatırıldı, çözüm önerileri tartışıldı.

Dün de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kamu kurumlarının yöneticileri ve gazetecilerle buluşan Bakan Soylu, Trabzon’a yapılması gerekenleri ve bunların nasıl hayata geçirilmesi gerektiğini anlattı, fikir ve önerileri dinledi, soruları yanıtladı.

Daha önce kendisiyle ilgili şu tespiti yapmıştım: “Bakan Soylu, kent sorunlarına hâkimiyeti ve bunların çözümündeki kararlılığı, geniş vizyonu, çalışma stratejisi ve enerjisiyle farklı bir profil çiziyor. Bugüne kadar sözün atmosferde kaybolup gidişini seyreden ve hantal bürokrasinin arkasına saklananların aksine, görev veren, takip eden, savsaklamaya göz yummayan ve kesinlikle netice isteyen bir yönetim anlayışına sahip. Bu yönüyle, sadece turizmin geleceği açısından değil, kente bölgeye yapılacak yatırımlar konusunda da umutlandırıyor, güven veriyor.”

Bu tespitte ne kadar haklı olduğumu dün Soylu’yu dinlerken bir kez daha anladım. Kent meselelerine hâkimiyeti ve çözüm odaklı hamleleri, bakanlığı döneminde bu şehre çok şey kazandıracağına olan inancımızı tazeledi.

Tek sorun, gerek siyasetçiler gerekse bürokratlar arasında, Soylu’nun tarzına da hızına da uyamayanların varlığı!

Analitik düşünmeyi, seri hareket etmeyi ve şipşak formül üretmeyi bir kenara bırakın, yönettikleri kurumların ilgi alanındaki konulara bile hâkim olmadıkları için hık-mık eden bürokratlar ve ne yapmaları gerektiğini tam anlamıyla kavrayamamış seçilmişler var!

Soylu gayet net bir hedef ortaya koyuyor: Her birimin işini kusursuz yaptığı, proje üreten ve hiçbir aksaklığa fırsat vermeden hayata geçirebilen bir yapıyı oluşturmak.

Bunun için de ortak aklı egemen kılmak istiyor, sürekli buna vurgu yapıyor.

Görünen o ki; Soylu’ya ayak uyduramayan bürokratlar, koltuklarında fazla kalamayacak!

Seçilmişler ise hayata geçirilmesi planlanan devasa projelerin akamete uğramaması için bir şekilde hizaya çekilecek!

İnanıyoruz ki; bölgenin yatırıma olan arzusu ve Soylu’nun hizmet kararlılığı, hiç kimseye, keyfine göre hareket şansı vermeyecek.

GÜMRÜKÇÜOĞLU NEDEN YOKTU?
Dünkü toplantıya, davet edilmiş olmasına rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun katılmaması herkesin dikkatini çekti.

Meğer önceki gece sabaha kadar süren toplantıda Bakan Soylu ve Gümrükçüoğlu arasında gerginlik yaşanmış.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’ne atanmasını isteyip, gerekli işlemleri yapması için Soylu aracılığıyla Gümrükçüoğlu’na talimat göndermişti.

Aradan yaklaşık 8 ay geçmesine rağmen Gümrükçüoğlu bu talimatı yerine getirmedi.

Önceki gece Soylu bu konuyu açınca Gümrükçüoğlu, Yıldırımhan ile çalışmak istemediğini belirterek, konuyla ilgili görüşmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talep edeceğini söylemiş.

Haliyle bir kriz yaşanmış.

Gümrükçüoğlu’nun dünkü toplantıya katılmama nedeni bu mudur bilmiyorum. Belki başka bir programı vardı, belki geçerli bir mazereti.

Fakat Bakan Soylu’nun şu sözleri çok manidardı:

“İçimizden biri dünyanın en zeki ya da en güçlü adamı olabilir ama şehri bir kişinin üzerine yükleyemeyiz. Bir kişinin bilgisiyle bir şehir gidemez. Önemli olan ortak akıldır.”

Bu sözleri, ortak akla vurgu yapan genel bir açıklama olarak değerlendirenler olabilir.

Yalan yok, ben adrese teslim bir mesaj olarak yorumladım.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com