01 Ağustos 2016 Pazartesi 10:05
Alper'den Basketbol Şöleni

Yeteneği ve lider kişiliğinin yanı sıra diyabetle mücadeleye verdiği destekle de sosyal sorumluluğun spor camiasındaki vitrin simalarından biri olan Alper Saruhan, 24 Temmuz sabahı uzun zamandır aklında bulunan “Bu hafta içi her gün Trabzon'da farklı bir potada basketbol oynayalım” fikrini sosyal medyadan takipçileriyle paylaştı. Mülkiye altyapısından yetişen ve basketbola sokakta aşık olan Saruhan, dışarıda basketbol oynamanın ilham verici etkisini yakından tanıyor. Bu deneyimi profesyonellikle taçlandıran bir modeli sokakta, aramızda görmek Trabzonlu gençleri kaptanın düşündüğünden daha fazla heyecanlandırdı. Alper'in çağrısı, sosyal medyada hızla yayıldı ve ilk maçtan itibaren yoğun bir katılımla #BasketbolSokaklarda etkinliği start aldı.

BASKETBOL SEVGİSİ UYANDI
“Her şeyden önce Trabzon'da müthiş bir spor ve basketbol sevgisi var” diyen Alper Saruhan, “Bu sezon belki de Bordo-Mavili ekip olarak talihsizlikler yaşadık ve arzu ettiğimiz seviyeye yükselemedik ancak bir önceki sezon ve öncesinde ligde yarı final, EuroChallenge'ta final oynama gibi başarılar Trabzon'un basketbola olan ilgisini ateşledi. Birçok gencin içinde bir basketbol sevgisi uyandı. Oyuncu olma isteği doğdu. Takım arkadaşlarıma ait lakapları birbirine takan gençleri ve çocukları sokakta basketbol oynarken görmek harika bir histi ve bunu hayata geçirmek istedim” dedi. Alper, kişisel antrenmanları için kente erken döndüğünü ifade ederek, “Bir sporcu ve takım kaptanı olarak her şeyden önce kendime ve şehre, gençlere karşı sorumluluğumu yerine getirmeliydim. Attığım tweet'e gelen tepkilerden yola çıktık, randevulaştık ve buluşup basketbol oynadık. Her akşam farklı bir yerde maç yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

alper-2.jpg

BİRÇOK İLÇEDE BULUŞTU
Akçaabat, Arsin, Maçka, Vakfıkebir, Beşikdüzü... Trabzon merkezin yanı sıra birçok yerde ve ilçede genç basketbolseverlerle buluşmalar yapan 33 yaşındaki oyuncu, bunun Türk basketbolunu ileriye taşımada önemli rolü olduğuna inandığını belirtiyor. Alper, insanlara ilham ve umut vermek istediğinin altını çizerek, “Profesyonel olabileceklerine inanmalarına yardımcı olmak istedim. İnsanlar sokağa çıksın ve basketbol oynasın, hayaller kurup gerçekleştirebilsin” dedi.

MÜSAİT ALANLAR VAR
Birçok okulda ve parkta çok müsait alanların olduğunu anımsatan Alper, “Cam potası olan bir sürü pota bulunuyor. Teşvik olsun, çocuklar attıkları şutlardan daha çok keyif alsın diye filesi olmayan çemberlere fileler takıyorum. Başta zemin olmak üzere birkaç değişiklik ve iyileştirme şart tabi, ancak genel olarak sahalar güzel. Mesele bunların çocukların erişimine ulaşımıyla ilgili daha çok. Mesela okul saatleri dışında okulların sahaları kapalı. Neden? Bunlar kamuya açık alanlar, halk faydalansın diye varlar, değil mi? Mesela Beşikdüzü'ne gittim, biraz da hassas bir dönemden geçiyor olmamız nedeniyle yüksekokulun sahasını kullanabilmek için Kaymakam'a bizzat ulaşmam gerekiyordu ve yaptım” şeklinde konuştu.

İLKHABER/SAMET EMİRZEOĞLU

Son Güncelleme: 01.08.2016 10:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com