23 Nisan 2016 Cumartesi 22:02
Bitnel'in Bilgilerini Paylaşan Taraftara 4 Yıl Hapis İstemi

Galatasaray ile Trabzonspor içinde oynanan olaylı maçta verdiği kararlarla tepki çeken yargıcı Deniz Ateş Bitnel’in kişisel bilgilerini twitter’dan paylaşan bir bankanın eski çalışanı M.S. hakkında, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 

Galatasaray ile Trabzonspor içinde oynanan olaylı maçtaki yönetimi ile tepki çene yargıcı Deniz Ateş Bitnel, cep telefonu ve ev telefonundan binlerce hakaret mesajı alınca harekete geçti. Bitnel, bir bankadaki hesabının ekran görüntüsünün, cep telefonu ve ev telefonunun twitter üstünden paylaşıldığını görmüş oldu. Avukatı vasıtasıyla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu’na yakınma dilekçesi veren Bitnel, kişisel verilerinin ele geçirilip yayılması sebebiyle suç duyurusunda bulundu.

Meydana getirilen araştırmada Deniz Ateş Bitnel’in hesap bilgilerinin bir bankanın davet merkezinde çalışmış Trabzon nüfusuna kayıtlı M.S. tarafınca paylaşılmış olduğu tespit edildi. İfadesi alınan M.S., suçlamaları kabul etti.

Vakayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Tunç Cantaymaz tarafınca hazırlanan iddianamede, şüphelinin bankada çalışmasının vermiş olduğu kolaylıktan yararlanarak, müştekinin banka hesap bilgilerine ulaşarak, müştekinin cep telefonunu ve durağan(durgun) telefon numaralarının bulunmuş olduğu bankanın ‘Telefon Faks Detayları Sıralaması’ adlı menüdeki verileri web ortamında paylaşması sebebiyle “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek yada yaymak” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Son Güncelleme: 23.04.2016 22:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com