26 Nisan 2016 Salı 11:59
Boğaz'ın Özel Yüzücüsü Madalyaya Doymuyor

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları'nda İstanbul Boğazı'nı birçok kez yüzerek geçen, katıldığı yarışmalarda önemli başarılara imza atan down sendromlu milli sporcu Caner Ekin, madalya istikrarıyla dikkati çekiyor.
 

Yüzmede 20 senedir ulusal ve uluslararası müsabakalarda kulaç atan 34 yaşındaki Caner, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunca Ordu'da düzenlenen Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda 108. madalyasını kazandı.

Oğlunu hiçbir müsabakada yalnız bırakmayan baba Savaş Ekin, şampiyonalardaki desteğiyle onu motive ediyor.

20160426_2_15696131_8068970.jpg

Savaş Ekin, yaptığı açıklamada, oğlunun yüzmeyle öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine tanıştığını söyledi. Caner'in 8 yaşlarındayken yüzme havuzuna gitmeye başladığını anlatan Ekin, "Caner yüzmeyi ve havuzu çok sevmeye başladı. Biz de aile olarak ilave dersler almasını ve bu seviyelere gelmesini sağladık ancak buradaki esas emek öğretmenlerindir." dedi.

Caner'in yüzmeye olan ilgisiyle belli bir seviyeye gelerek Türkiye şampiyonalarına katılmaya başladığını anlatan Ekin, şöyle konuştu:

"Türkiye şampiyonalarında başarılı olduktan sonra 2003'te İrlanda'da yapılan Dünya Özel Olimpiyatları'nda birer altın ve gümüş madalya aldı. Geçmişte bu kadar sporcu yoktu. Otizmli, mental ve down sendromlu çocuklar hepsi beraber yarışıyordu. Caner'in o yarışmalarda fiziki olarak diğerlerinden daha fazla handikapları vardı. Buna rağmen Caner, o yarışmalarda da diğer sporcu arkadaşlarını geçip birinci oluyordu. Özellikle Caner, yurt dışına gidip geldikten ve kamuoyuna yansıdıktan sonra Türkiye'de birçok aile çocuklarını evlerden eğitim okullarına ve spor salonlarına yönlendirmeye başladı. Bu anlamda Caner'in, sporcu sayısının artışında rol model olduğunu düşünüyorum. Bu durumdan da aile olarak gurur duyuyoruz."

Milli takımın teknik kurulunda layık görülmesi halinde Caner'in, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılabileceğini ifade eden Ekin, oğlunun başarılı olabileceği konusunda inancının sonsuz olduğunu vurguladı. 

20160426_2_15696131_8068973.jpg

"Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum"
Baba Ekin, oğlunun yaşının ilerlemeye başladığı ve bunun zamanla performansına yansıyabileceğine dikkati çekerek, "Tabii ki şu anda yaşa bakıldığında performans anlamında Caner'den daha iyi sporcular var. Caner daha çok maraton ve uzun mesafede yüzüyor. Bu sene Ölüdeniz'de açık yüzme şampiyonası olacak. Kısmet olursa oraya katılacağız. Burada da başarı sağlayacağına inanıyorum. Daha sonrasında da Uluslararası Down Sendromlular Açık Deniz Yarışı'na katılacak. Bu organizasyonlarda Caner'in Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum." diye konuştu.

Hastalık dolayısıyla belli zorluklar yaşadıklarını ancak bu durumun spor sayesinde olumlu hale geldiğini vurgulayan Ekin, "Caner 3,5 yaşından beri eğitim alıyor. O zamanlarda Ankara'da devlet okulu yoktu. Sadece bir okul bulabildik. Oraya günde 50 kilometre götürüp getiriyorduk. Çok zorlu bir süreçti. Süreç içerisinde devlet tabii ki bu çocuklara daha da önem vermeye başlayınca devlet okulları açılmaya başladı. Şimdi özel rehabilitasyon merkezleri açılmaya başladı. Şu anda hemen hemen her il ve ilçede özel çocuklar için merkezler var." ifadelerini kullandı.

Ekin, çocukların geçmişe kıyasla daha rahat eğitim alabildiğini ve çok mesafe kat edildiğini aktararak, emeği geçen herkese teşekkür etti.

"Kendisiyle gurur duyuyoruz"
Oğlunun, Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları'nda İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçmesinin unutulmaz bir deneyim olduğunu belirten Ekin, şunları kaydetti:

"Hocamız Osman Akdemir'in çok emeği var. Çünkü zihinsel engelli bir çocuğun bir sürü handikapları oluyor. Yükseklik korkusu, denize girememe korkusu oluyor. Bunları başarmak çok önemli. Caner'in bu başarısı dünyada tek ve örneği yok. Bir engelli çocuğun orayı yüzerek geçmesi... Anne-baba olarak, o kadar büyük bir parkuru nasıl geçer, diye bekliyorduk ancak Caner'in performansına da güveniyorduk. Caner orada yüzdükten sonra kamuoyunda büyük ses getirdi. Tabii ki kendisiyle çok gurur duyuyoruz. Caner bunu başardıysa başka çocuklarımız da orada yüzebilir, diye düşünüyoruz."

Savaş Ekin, kendilerine bu yolda destek olan herkese teşekkür ederek, "Bize kimsenin acımamasını, bu çocuklara dokunulmasını istiyoruz. Bu çocuklarımızı, kurumların ve iş adamlarınızın sahiplenmesini istiyoruz. Fırsat verildiğinde bu çocuklarımız her şeyi başarır. Caner, bunun bir örneği. Bundan sonra da başka çocuklarımız bunu devam ettirecektir." ifadelerini kullandı. 

Son Güncelleme: 26.04.2016 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com