07 Temmuz 2016 Perşembe 09:51
Gurbet Yiğiter'in Hedefi Dünya Şampiyonluğu

1987 Trabzon doğumlu, evli, bir çocuk annesi olan Gurbet Yiğiter, 49 kiloda katılacağı İşitme Engelliler Dünya Tekvando Şampiyonası’nda altın madalyanın sahibi olmak istiyor. Bugüne kadar İşitme Engelliler 46 kiloda Türkiye Şampiyonluğu, ikinciliği ve üçüncülüğü olan Yiğiter, şimdi ise dünya şampiyonasında yarışacak. Başarılı sporcu Gurbet Yiğiter, dünya şampiyonasına 2 dalda da katılma hakkı olduğunu ve en iyi olduğu dalı seçtiklerini söyledi.

ABİSİNİN KIYAFETLERİNİ GİYDİ
20 yıldır sporla ilgilendiğini belirten Yiğiter, “Abim tekvandoyla ilgileniyordu. Daha sonra idmanlardan kaçmaya başlamıştı. Annem de ‘abin gitmiyor, bari sen devam et’ dedi. O zamanlar tekvando kıyafetleri pahalıydı. Ben de abimin kıyafetlerini giyip gidiyordum. 8 aylık sporcuydum. Kuşağım yetmediği halde beni yükseltip maça getirdiler. Finale geldim ve Türkiye 2.’si oldum. Ondan sonra zaten yavaş yavaş yükselmeye başladım ve devamı geldi” diye konuştu.

ANTRENÖRÜM ÇOK DESTEK OLDU
Aldığı başarılardaki en büyük payın antrenörü Ertan Şanlı olduğunu ifade eden Gurbet Yiğiter, “Burada benim en büyük desteğim, her şeyim, babam, antrenörüm Ertan hocadır. Beni hiçbir şekilde yalnız bırakmaz. Her zaman yanımda olur ve en büyük destekçimdir. Ben gitmeden maç için gereken işlemleri yoluna koyar. Geceleri dişim ağırsın ilacımı bile getirir. Onun, üzerimde büyük bir emeği var. Ben de onun emeğini boşa çıkarmamak için çabalıyorum” ifadelerini kullandı.

ŞEHİRDEN DESTEK GÖREMEDİM
Devletten maddi destek aldığını belirten ancak Trabzon’dan herhangi bir maddi veya manevi destek görmediğini vurgulayan Yiğiter, “Her şey sadece futbol değil. Herkes futbol odaklı çalışıyor. Biz de aldığımız her madalyayı şehrimize getiriyoruz. Her madalyamızda İstiklal Marşı’mızı çaldırıyoruz. Bunları başarıdan saymıyorlar. Hiç kimse ne maddi ne manevi destek sunmuyor. Büyükşehir belediyesinin sporcusuyum ancak hiçbir destek göremiyorum” şeklinde konuştu.

BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM
Yiğiter’in başarılı bir sporcu olduğunu vurgulayan Antrenör Ertan Şanlı, “Kızımız evli ve bir çocuk sahibi. Ama bu sporu da çok seviyor. Çalışmalarını eksiksiz sürdürüyor. Biz de antrenörü olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sporcu-antrenör arasındaki bağ bu sporda çok önemlidir. İki kesim de birbirine destek olursa başarı zaten gelir. İnanıyorum ki kızımız dünya şampiyonasından da altın madalyayla ayrılacaktır” diye konuştu.

OLİMPİYATLARA GİTMEK İSTİYORUM
Şampiyonanın 18-19 Temmuz tarihlerinde Samsun’da yapılacağını belirten Gurbet Yiğiter, “Gelecek yıl da olimpiyatlar Samsun’da gerçekleştirilecek. Dünya şampiyonasında güzel bir derece alırsam olimpiyatlara katılma hakkı da elde edeceğim. Bayrağımızı göndere çekmek ve ardından İstiklal Marşı’mızı okutmak benim için alınan dereceden daha önemlidir. Ülkemizin adını duyurmak tüm sporcular için ilk öncelik olarak başta gelir” şeklinde ifadeler kullandı.

İLKHABER/SAMET EMİRZEOĞLU ve ENES AYDIN

Son Güncelleme: 07.07.2016 10:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com