19 Kasım 2015 Perşembe 16:13
Islıklamaya Bakandan Da Tepki Geldi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye ile Yunanistan arasında oynanan hazırlık maçındaki ıslıklı protestoyu eleştirerek, "Milli marş bir milletin temsilidir. Islıklamak tabii ki doğru bir şey değil" dedi.

Türkiye'nin kültüründe ve geleneğinde, misafiri iyi ağırlamak olduğuna dikkat çekerek, "Milli marş, bir milletin temsilidir. Dolayısıyla yaşananlar tabii ki doğru bir şey değil. Olmaması gerekirdi. Hepimiz üzüldük" diye konuştu.

Bu konuda gelecekte taraftarların daha dikkatli davranacağına inandığını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, hazırlık maçında yaşanan ıslıklama olayıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da açıklamaları olduğunu hatırlattı. Bakan Çağatay Kılıç, "O akşam Almanya ile Hollanda arasındaki dostluk maçı son dakikada iptal oldu. Biz de çok şükür güvenlikle ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığı için bu anlamda sıkıntı yaşamadan devam ettik. Bu olay da olmasaydı çok daha güzel olacaktı. Herkesin ne kadar büyük bir üzüntü duyduğunu gördük" şeklinde konuştu.

Bakan Çağatay Kılıç, sporun, dostluk, birliktelik ve bir arada olmanın sembolü olduğunu vurguladığı konuşmasına, şöyle devam etti:

"Maç esnasında tabii ki takımınızı destekleyeceksiniz. Biz spordaki şiddete ve olumsuz hareketlere karşı sesimizi yükselttiğimizde dile getirdiğimiz işte bu. Bu olmamalı. Takımınızı tabii ki destekleyeceksiniz ama hele bir milli maçta, bir milli marşın yuhalanması doğru bir şey değil. Bu kabul edilemez. Vatandaşlarımızın da bu olayla ilgili ciddi bir tepkileri oldu. Tabii şunu da söylemek lazım orada bunu herkes değil, belli bir grup yaptı. Ama onun bile olmaması lazım. Bizim hem genlerimizde hem de kültürümüzde gelen misafirimize kim olursa olsun en iyi şekilde ağırlayıp gönderme vardır."

Yunanistan Başbakanı'nın Başbakan Davutoğlu'nun misafiri olarak karşılaşmaya geldiğini hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, "Islıklama olayının kamuoyunda büyük tepki almasının, işin olumlu tarafı diye düşünüyorum. Vatandaşlarımız arasında "bu bize yakışmadı, böyle olmaması gerekirdi" diye bir düşünce oluştu. Zaten cumhurbaşkanımız ve başbakanımızın en üst seviyede ortaya koyduğu bir duruş var" ifadelerini kullandı.

CUMARTESİ GÜNÜ İÇİN UYARDI

Bakan Çağatay Kılıç, Cumartesi günü Ankara'da Türkiye ile İsrail kadın basketbol takımlarının Avrupa Şampiyonası elemelerinde karşılaşacağını hatırlatırken, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnanıyorum ki sıkıntısız, sorunsuz bir ev sahipliği yapacağız. Bizim, vatandaşlarla milletlerarası bir sıkıntımız yok. Hükümetlerin yaptıkları yanlışlar zaten en üst seviyede takip ediliyor. Bununla ilgili zaten diplomatik anlamda ve diğer anlamlarda yapılması gerekenler yapılıyor. Bu sporla alakalı bir şey değil. Bizim milli sporcularımız başka ülkelere gittiğinde iyi ağırlanmasını istiyorsak buraya gelen misafir sporcuları da en iyi şekilde ağırlayacağız. Bunun yanında, ülkemizin, milletimizin, vatandaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunmak tabii ki hükümetin ve devletin sorumluluğudur, görevidir. Aynı zamanda gelen misafirlerimizi de en iyi şekilde ağırlamak ve güvenliklerini sağlamak bizim sorumluluğumuzdadır. Ben vatandaşlarımızın bu anlamda milli takımımızı, bize yakışır şekilde destekleyeceklerine inanıyorum."

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com