14 Haziran 2017 Çarşamba 16:12
Yavuz Aygün yönünü belirledi

Onun hikâyesi de diğerleri gibi başlıyor aslında... Çünkü o, hikâyesine Trabzon'da, daha da açarsak Karadeniz'de yetişen delikanlılar gibi hayallerine 'futbolcu' olmayı koyarak başlıyor. Herkes gibi... Her Trabzonlu çocuk gibi... Diyorum ya bir yere kadar hikâye hep aynı. Önce futbolcu olmak ve birgün Trabzonspor'da oynamak.

Bordo-mavili takımın alt yapı hocaları bölgedeki okullara giderek oyuncu seçmeleri yaptığı bir döneme geliyor Yavuz'un Trabzonspor'la olan tanışıklığı. Öğretmeninin "Bizim sınıftan topçu çıkmaz ama..." deyişini de hâlâ anımsıyor. ".... çıkmaz ama hadi bi deneyin!"

Aslında sınıfta ayaklarını en süratli kullanan, gol ayağı olan Yavuz'ken uzun boyu ve yapısı nedeniyle seçmelerin yapıldığı gün kaleye geçiriliyor. Sınıf arasından kurulan takımdan bordo-mavili kulübün alt yapı hocaları kimseyi seçmezken devreye, başta  'Sizden bir şey olmaz' gibisinden konuşan öğretmen giriyor... "Hocalarım" diyor.. "Kale de bir öğrencim var, kaleci! Denemez misiniz?" İşte o an Yavuz Aygün'ün hayatı değişiyor. Düşlerine merdiven dayamış olan genç yetenek artık bir basamak için ayağını kaldırıyor.

Bir süre Trabzonspor'da görev aldıktan sonra Göztepe'ye transfer olan ve 3 yıllık sözleşme imzalayan Yavuz Aygün, 61 numaralı forması ile geleceğin parlayan yıldızlarına aday bir isim olma yolunda ilerliyor. Genç yetenek, duruşu, açık sözlülüğü, beyefendiliği ve Trabzonsporlu oluşunun yanında kimliğine bir de olduğu yeri sahiplenen yapısını koymuş.

Trabzonspor Alt Yapısı'nda başlayıp Göztepe'de yaşadığı ilk şampiyonluğa kadar geçen süreci başarılı eldiven Yavuz Aygün'le konuştuk. Trabzonspor'dan neden ayrıldı? Bordo-mavili takımda neler yaşadı? Göztepe ile yaşadığı şampiyonlukta neler hissetti? Ve yeni sezonda yoluna hangi takımda devam edecek? 

Saha içinde top koşturacak bir yeteneğe sahipken kaleci olman fazlasıyla enteresan olmuş... Futbol yolculuğunda benim en çok merak ettiğim şey, Trabzonspor'la buluşma anın. A Takım'dan istendiğinde neler yaşadın, paylaşır mısın?
"Trabzonspor'dan çağırıldığımda yaşadığım hissi anlatamam. Çok mutlu olmuştum demek şuan az geldi bana. Ama en çok anne ve babam için sevindim. Çünkü onlar A Takım idman yaparken "Bizim çocuğumuz ne zaman böyle olacak, görecek miyiz" diye hep içlerinden geçirdiler. Nitekim az da olsa Trabzonspor kalesinde yerimi aldım ve onlarda bunu gördüler."

Kısa bile olsa hayal ettiğin takımın formasını giydin, bu muhteşem bir duygu olsa gerek. Trabzonspor'dan neden ayrıldın? Mutlu mu olmadın, değer mi görmedin, paranı mı alamadın? Neydi seni Göztepe'ye doğru estiren rüzgâr?
"O forma altında top koşturmak, taraftarla bir araya gelmek tarif edemeyeceğim bir mutluluk. Zaten şimdi de rengi farklı olsa bile 61 numaralı formayı giyiyorum.Ben, İzmir'de Trabzon'u temsil ediyorum. Trabzonspor’un kendi çocuklarına sahip çıkmama gibi bir huyu var. Bunu inkâr etmek olmaz. Bazı şeyleri sağda solda arıyorlar. Trabzonlu oyuncular her yerde var ama Trabzon’da yok nedense. Hepsi de başka yerlerde baştacı ediliyor. Mesela bugün çok isterim ki Trabzonspor'dan bir yönetici bir ağabeyim gelsin beni Göztepe'de araştırsın, sorsun soruştursun. Ben her geçen gün kendimi geliştirdim, kafamı rahatlattım, burada kendime bir şeyler kattım en önemlisi de değer gördüm."

Yaşadığın sıkıntılar olmuş belli, kırgınlıkta var. Trabzonspor'da A Takım'a ilk çıktığında, bordo-mavili takımın başında kim vardı?
"Mustafa Reşit Akçay'ın çalıştırdığı dönemdi. Onunla beraber yavaş yavaş A takımla idmanlara çıkmaya başladım. Daha sonra Onur abi sakatlandı ve ben ondan sonra bir süre A Takım'da yer aldım.O dönem sürekli antrenörde değişiyordu biliyorsunuz. Halilhodziç geldi. İlk idmana çıktık ve kaleci antrenörü bana 'Artık bizimlesin' dedi.

Sonra ne oldu da bu süreç seni İzmir'e götürdü?
" Hiç unutmuyorum Şota hoca takımın başına gelmişti. Kampa gidilecek o gün, ben de tesislere geldim. Beni kampa götürmedi, eve döndüm. 'Olsun' dedim içinden alışıksın sen böyle şeylere. Cidden de alışıktım çünkü Trabzon’da kimse elimden tutmadı benim. Çok ezildim ve sesimi hiç çıkarmadım. Sesimi çıkardığımda ise Trabzonspor’dan ayrıldım ve Göztepe’ye geldim.Benim Trabzonsporla hiçbir zaman resmi sözleşmem olmadı. Hep amatör olarak devam ediyor göründüm.

Anlattıkların kadar anlatmadıkların olduğunu da hissediyorum. Trabzonsporlu duruşundan hiç ödün vermiyorsun. Artık Göztepe'desin. Göztepe ile yeni bir yola çıktın, güzel günler gördün. Mutlu musun?
"Mutluyum... İyi hissediyorum. Trabzonspor'da sıkıntılı dönemler yaşadım ama orası benim ilk ekmek kapımdır. Her zaman, hep en iyi olmasını isterim. Ben şu anda Göztepe'nin topçusuyum.  Bugünlere gelmek için inanılmaz bir mücadele verdim. Trabzonspor'dan asla maddi sorunlardan dolayı ayrılmadım. Ben yine boş mukaveleyi imzalardım sorun değil ama baktım ki manevi olarak kendi yerimde bir değer göremedim, ayrıldım. Ben Trabzonspor’a rest çekmedim. Hakkıma bu tarz haberler de çıktı ama ben asla Trabzonspor’a ihanet etmedim. Orada gösterdiğim performans ile geldim Göztepe'ye imza attım."

Peki ya şampiyonluk, Antalya'da yaşadığınız o coşku? Birçok futbolcu arkadaşın senden büyük olmasına rağmen şampiyonluk yaşayamazken sen Göztepe'de,genç yaşında bu duyguyu yaşadın. Nasıl bir şey bu kupaya dokunmak?
"Nasıl anlatayım bilemiyorum... Göztepe benim ilk transfer olduğum yer. İlk kez orada şampiyonluk yaşadım. O kadronun içinde yer almak benim için oldukça anlamlı. 61 numaralı formamı sırtımda gururla taşıyorum. Trabzon'u da büyük bir gururla temsil ediyorum. Şampiyonluk akşamına gelirsek, hiçbir şeyi tam hatırlmıyorum. Kendimi o sahaya nasıl attım, neler yaşadım. Size kelimelerle anlatamayacağım bir coşku bir. heyecandı.

Yılmaz hocayla aran nasıl? Şampiyonluk akşamı sana sımsıkı sarıldı, gurur vericiydi...
"Yılmaz hoca beni oğlu gibi seviyor. Çok sevindi şampiyonluğa çünkü hem inandı hem de mücadele etti.O gece sarıldı bana ağladı, ben de gözyaşlarını sildim, onunla sevinç gözyaşları döktüm. Yılmaz hoca çok farklı herkese hepimize sevgiyle sarıldı. Tanımadığı onlaca taraftara sarıldı."

 Şampiyonluğa inanıyor muydun?
"Biz son maçta inanılmaz bi aile havası yakaladık. İnanılmaz bir sinerji elde ettik. Bu da beni ve diğer arkadaşlarımı kazanacağımıza fazlasıyla inandırdı. O akşam kupayı alacağımıza emindim."

Yeni sezonda seni nerede göreceğiz? Trabzonspor'dan 'geri dön' çağrısı yapılsa nasıl bakarsın?
"Şu anda Göztepe'nin sporcusuyum ve burada devam etmeyi düşünüyorum.  Burada kalıp efsane kaleci Ali Artuneri gibi olmak istiyorum. Trabzonspor’la ilgili kararı kulübüm verir. Bana da saygı duymak düşer."

Son olarak neler söylemek istersin?
"Futbol hayatım başladığı andan bugüne, bana inanan ve destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Trabzonspor ve Göztepe taraftarlarını çok seviyorum. Göztepe'de elimden gelenin fazlasını yapmaya yeni sezonda da devam edeceğim. Bu akşam Göztepe'nin kuruluş yıl dönümü 92. yaşını şampiyonluk ateşi yakarak hep birlikte kutlamak için taraftarlarımızı davet ediyorum."

RÖPORTAJ: Elif Neslihan SAĞIR / THM SPOR SERVİSİ

Anahtar Kelimeler:
Yavuz AygünGöztepe
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com