Trabzonspor için yeni bir çalkantılı dönem başlıyor. Bir türlü bitmeyen, içten ve dıştan devamlı körüklenen bir yangına dönüştü yönetimsel tutarsızlıklar.


Şimdi bu açıdan yeni bir hizipsel çekişmeler aşamasına gelindi. Bu tür iç kaynaşmalar ne zaman biter Allah bilir ancak… Ancak şunu söylemek durumundayız ki, bu manzara Trabzon’a/Trabzonspor’a hiç mi, hiç yakışmıyor.


Bu sezon öncesinin doymak bilmez, tercihsiz transfer iştahının da sonucu göründü. Puan sıralamasında üstten dördüncü basamakta durabilmenin baş dönmesi yaşanıyor şu sıralar.


Oysa böyle mi olmalı idi? Kimilerinin Trabzonspor’la isim yapıp, ün kazanma peşinde koşarken çizebildikleri natürmort tablo ortada… Artık çiğ renklerin giderilmesi için yönetimsel anlamda kimi radikal karar ve kuralların alınması/uygulanması gerektiğine itirazı olan var mı acaba? Bu kararların neler olacağı konusu ise elbette camiaya başarı için yıllarını veren sportif kafaların bir araya gelmeleriyle olması gerektiğine inananlardanız.


Trabzonspor’un kuruluş tarihi üzerine de biriki sözüm var. Trabzon’da spor’un köklü tarihini araştıranlar Ksenophon “Anabasis” adlı eserinde ‘Onbinler’in yurtları Yunanistan’a dönmek için Anadolu’da Kuzeydoğuya yürüyerek Karadeniz’e ulaştıklarını, bu noktanın ise Trabzon olduğunu yazar. Tarih ise M.Ö 400’lü yıllardır. ‘Onbinler’in kalıntıları giderayak da olsa Trabzon’da atletizm ve bir tür güreş müsabakaları düzenlediklerini aynı eserden öğreniyoruz. Diyeceğim o ki; Trabzon’da sporun tarihi çok eskilere çıkar.


Osmanlı döneminde ‘payitataht’ başkent İstanbul’daki bir yenilik ya da başka bir uygulama öncelikle Trabzon’da da yaşam bulmuş, uygulanmış… Sosyal yaşamın renkleri Trabzon’da da boy atmış. Ticaret zaten öteden beri canlılığını ve hareketliliğini bu tarihi kentte sürdüre gelmiş.


Batı’ya açık uygulamalarda 1831’de İstanbul’da açılan matbaa/basımevi, -o gününkoşullarında çok değil- 38 yıl sonra Trabzon’da hayata geçirilmiş.


Osmanlı döneminin yaygın sporu cirit Trabzon’da da uygulanmış. Futbol da öyle… Kime sorsanız Trabzonspor’un –bordo/mavilikuruluş tarihini size 1967 olarak söyler. Çünkü öyle tescil edilmiş… Oysa, bir sezon önce – kırmızı/beyaz- forma ile Trabzon’u temsil eden bir başka Trabzonspor ligde mücadele vermiş.

Bu nasıl yok sayılıyor anlamak olası değil. Biz Trabzon olarak futbolumuzun geçmişi ile övünüyoruz da; onu tarihi köküne oturtmakta nedense ihmalkar davranıyoruz. Lütfen araştırırsanız 1930’lu yıllarda Trabzon’da “Trabzonspor” adıyla bir spor kulübünün kurulduğuna tanık olursunuz. Hadi, bunu önemsemedik, peki Trabzon’da spor adına ilk kurulan kulübün “kuruluş tarihi”ni niçin Trabzonspor için tescil ettirmiyoruz?
 

Ettiremiyoruz, çünkü siyaset dünyasının “senben” kısır çekişmesini bordo/mavili camianın içine çekip oturtmuşuz.


Sporcu, spor yöneticisi; ne zaman ki siyasetin kendisinin kişiliğini zedelediğini anladığı zaman bu alana huzur ve gerçek başarı gelecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com