Turizm için istediğimiz kadar yırtınalım, sonuçta kafalarda değişim/tadilat olmayınca “sıfıra sıfır, elde var sıfır” durumundan öteye varacak değiliz. Almanya’dan gelen bir arkadaşım anlattığında kan akışım durdu. Meğer ne denli içi kara kafalılarımız varmış... Ya da “kısa yoldan köşe dönme” sevdamız. Eşi ve çocuğuyla bir kaç günlüğüne eş-dost ziyaretine gelen arkadaşım, değişiklik olsun diye yerel anlamda marka olmuş bir kahvaltı salonuna gitmiş... Özlemiş yerel tatları/ yemekleri...

En çok da karalahana sarması yemek istemiş... Can bu, iter tabii ki...
Neyse, “marka” olarak bilinen mekana gitmişler. Beğenen beğendiği kahvaltılıklarını almış. Arkadaşım “karalahana sarması” ile farklı bir tercih yapmış. Zevkle başlamışlar kahvaltıya... Bal, tereyağı, kuymak, menemen, peynirin, zeytinin her çeşiti... Allah’ın bin bir çeşit nimeti... Beğen beğen tüket... Aaaa... Bu ne yahu? “Karalahana sarması” küflü değil mi?

Garson çağrılıyor, küf gösteriliyor. Arkadaşım diğer müşteriler duyup rahatsız olmasın, diye alçak ses tonuyla, “-Bu küflü... Al bunu...” Uyarısında bulunuyor.

Garson tam “pişkin...” Tabaktaki sarmalardan küflü olan ikisini alıyor... Diğerlerini bırakıp, iki küfsüz sarma getiriyor. İşte buna “Pes yani...” denmez de neye denir? Düşünür müsünüz, sizi kentte herkes “marka” olarak biliyor, ama arka yüzünüz çok farklı... Hak etmeden kazanma hırsı sarmış benliğinizi... Sahtecilik başka bir yönü olayın...

Şimdi sormak gerek? Bu kentin sağlık sorunlarıyla ilgili elbette kurumları var. Bu Kurumların halk sağlığı ile ilgili/görevli elemanlar da var kuşkusuz. Ama?.. Acaba böylesi yerleri, özellikle halk sağlığı ile ilgili yerler kontrol ediliyor mu? Eskiden gazetelerde sıkça haber olurdu sağlık ekiplerinin yaptığı kontroller... Şimdi?.. Yukarıda arkadaşımın yaşadığı olaydaki çirkinliği sizin yaşadığınızı düşünün... Böyle yerlere güveniniz kalır mı? İştah adına böylesi yerlerin önünden geçerken hep o iğrenç olayı anımsamaz mısınız?

Şimdi anlatmaya çalıştığım olayı bir turistin yaşadığını düşününüz. O zaman kararı siz veriniz: “-Turizm seferberliğini/zaferini bu kafalarla kazana bilir miyiz?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com