Kafasındaki fesle televizyon kanallarına tur bindiren ve her seferinde reklamını yapmak için döpiyes giymeye bile evet diyecek olan, Trabzonlu hemşehrimiz Tarihçi Kadir Mısıroğlu, bir televizyon programında yine cehalet tezgâhını açmış. Onca tarihsel dokümanı ve gerçeği bir çırpıda yok saymış.

Şöyle diyor Mısıroğlu: “Shakespeare İngiliz değildi. Shakespeare’in aslı Şeyh Pir’dir, üstad, ihtiyar. Ve Shakespeare gizli bir Müslümandı»

Haksız da değil hani!
Bizim yıllarca Albert Einstein olarak tanıdığımız, ünlü fizikçi aslında Alper eniştedir. Kökleri de Trabzon’un yukarı yerlilerindendir.

Sonra Graham Bell… Telefonu icat ettikten sonra gerçek adının Abdurrahim Sel olduğu ortaya çıktı. Ayrıca İskoçyalı değil Ispartalı’dır.

Ahalimiz Gandi’yi, Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri olarak bilir ama gerçekte o Akçaabatlı Hamdi’dir. Gizli Müslümanlığı deşifre olmasın diye çaktırmadan Hindu olarak yaşamıştır.

Leonardo da Vinci’nin kitaplarına sıkça rastlamışsınızdır. Aslında o takma adı. Gerçek adı Lalezarlı İnci’dir.

Rahibe Teresa… Arnavutların içine yerleştirdiğimiz, Müslüman bir istihbaratçıydı. Kod adı Teresa olsa da, kütükteki ismi Tahire’ydi…

Ferdinand Macellan… Aslında bu ismi ona gemisindeki mürettebatı takmıştı. Gerçek ismi Ferdi Mücella olan bu ünlü Kaşif, açık denizlerde Müslümanlığı keşfetmişti.

Ve son olarak muhterem; Ünlü tarihçi Kadir Mısıroğlu… Bana sorarsanız basbayağı Karl Marx’dır.

Filozof olacağım diye yola çıkıp, Tavaya yumurta kıramayan bir adamdır. Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com