9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel…

Başbakanlığı döneminde siyasi lakabı, “Çoban Sülo’ydu…”

2007’de Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret eden Demirel, Baykal’ın, ‘Gel bizim adayımız ol’ teklifine sıcak bakmış ve “80 yaşındayım ama kafam hala Zenith marka saat gibi çalışır” demişti. Bu açıklamasının ardından Demirel’e “Zenith Süleyman” lakabını taktılar. Ardından da ‘Baba’ lakabına terfi etti.
***
CHP eski Lideri Deniz Baykal…
1992 yılından beri tüm parti kongreleri kazanmasına rağmen, girdiği her seçimde sandığa gömüldü.
Çocukluğunda Baykal’ın lakabı ‘Domatesti ama sandık türbülansına girmeyi adet edinince, The Ekonomist Dergisi ona, ‘Teflon Lider’ lakabını taktı.
***
Eski Başbakan Mesut Yılmaz…
28 Şubat’ta merhum Necmettin Erbakan’ı köşeye sıkıştıran cuntacılar, ANAP lideri Mesut Yılmaz’ın koluna girmişlerdi. Yılmaz’da post modern darbeden yana tavır sergileyince, ahali Yılmaz’a “Onbaşı Mesut…” demeye başladı.
***
Eski Cumhurbaşkanlarından, darbe profesörü Kenan Evren…
İki kelimeyi üst üste koyamayan Evren, “Nitekim” kelimesine her defasında “Netekim” diyordu.
Halk, Evren’i tiye alıp, lakabını da “Netekim Evren” taktı.
***
Eski Milletvekili Kubilay Uygun…
20. dönemde DSP'den milletvekili seçildi. Uygun daha sonra DSP’den istifa edip sırasıyla, DYP, ANAP, DTP ve son olarak da MHP’ye geçti.  Çorap değişir gibi parti değişen ve dava kavramını hallaç pamuğuna çeviren Uygun’un lakabı, halk tarafından çoktan belirlenmişti; “Fırıldak Kubi…”
***
Eski Devlet Bakanı Mustafa Taşar…
1991'de Semra Özal'ın ANAP İstanbul İl Başkanı seçildiği kongre öncesi, Özal'ı desteklemek üzere The Marmara Oteli'ne kamp kuran Taşar, siyasi gücünü sergilemek adına;  “Körfez Savaşı'nın komutanı Norman Schwarzkopf nasıl çöl ayısı ise ben de otel ayısıyım” demişti. Bu açıklamanın ardından, ‘Otel ayısı’ lakabı, Taşar’a, yapışıp kalmıştı.
***
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu…
Bazı partililer, “Fizik yapısı Ecevit’e benziyor” dedi. Başka bir grup ise, “Yok efendim, Kemal bey şıp demiş, Erdal İnönü’nün burnundan düşmüş’ şeklinde karşı görüş belirtti. İki grup anlaşamayınca, çareyi Ecevit ile İnönü’yü karıştırmakta buldular. Bu karışımdan ortaya da, ‘Gandi Kemal’ çıktı.
***
Velhasıl muhterem, şimdi bakıyorum da Gandi Kemal’in genel başkanı olduğu CHP’de, Trabzon İl Başkanlığı görevini yürüten Güzide Uzun’a, Ankara’da verdiği önseçim mücadelesi için, ‘Demir Leydi’ lakabı takılmış.
***
Merak ediyorum; Demir Leydi’li CHP, bu güçlü elementin etkilerini sandıkta da gösterebilecek mi?
Saha da olmayan ve AK Parti ve MHP’ye göre 5 adım geriden seyreden CHP’de, açıkcası bu çok zor görünüyor.

Baykal’a ‘Teflon’ demişlerdi.
Demir Leydi’nin yerini alacak, yeni mutfak gerecinin adını ise, 8 Haziran’da göreceğiz.
Eyvallah!

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com