Tek Başına Bir Takım... Trabzonspor’un Busenazlı Gururu...

Trabzonspor’un bokstaki gururu, boks takımının tek sporcusu Busenaz Sürmeneli ve hocası Cahit Süme A’dan Z’ye boksa dair ne varsa konuştu. Hem Busenaz Sürmeneli hem de Cahit Süme hedeflerini anlattı. Busenaz’ın en büyük hayali ise Trabzon’a ilk Olimpiyat madalyası getiren sporcu olmak, hocası Cahit Süme’nin de o gururu yaşamak...

İşte Busenaz Sürmeneli ve Cahit Süme’nin açıklamaları...

Trabzonspor futbol takımı istenilen başarılardan şu anda uzak. Ama senin bireysel olarak Trabzonspor forması ile elde ettiğin büyük başarılar var. Bu nasıl bir duygu bu?
Busenaz Sürmeneli: İnsan ülkesinin bayrağını temsil ederken nasıl gurur duyuyorsa Trabzonspor için yarışmak da benim için aynı gurur kaynağı. Beni zamanında başka takımlar onların adına dövüşmem için istedi ancak ben Trabzonspor’u bekledim ve sonunda Allah da bunu nasip etti. Trabzonspor’un bayrağı için dövüşüyorum. Hem ülkem hem de Trabzonspor’un arması için mücadele ediyorum.

Trabzonspor, futbol takımı ile öne çıkarken erkek sporcularla özdeşleşmiş bir kulüp. Böyle bir kulüpte bayan sporcu olmak nasıl bir duygu?
Busenaz Sürmeneli: Çok farklı bir duygu. Ama sadece erkeklerin sporda olmadığını, bayanların da sporda başarılı olabileceğini göstermek adına benim için farklı bir duygu. Belki de benimle bir adım olur bu. Başkalarına örnek olabiliriz.

Bir bayan olarak Trabzonspor’da farklılık hissediyor musun?
Busenaz Sürmeneli: Trabzonspor zaten bir farklılıktır. Herkesin hayalidir o arma altında sporcu olmak. Benim de hayalimdi. Onu gerçekleştirdim. Buna imkân sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

FENERBAHÇE BUSENAZ’I İSTEDİ AMA...
Trabzonspor boks takımında sadece 1 sporcu var o da sensin. Bu nasıl bir his? Sorumluluğunun ağırlığını tartmaya kalksan bunu nasıl açıklarsın?

Busenaz Sürmeneli: Yeni yeni başlıyorum. İnşallah yeni arkadaşlarım eklenir bana. Ancak sorumluluğum çok fazla, bunun bilincindeyim.

Cahit Süme: Uzun yıllar bizim de en büyük hayalimiz Trabzonspor adına dövüşmekti. Sadri Şener döneminde kendisi ile görüştüm ve ona sporcu olarak bütün duyguları yaşadım ama sadece Trabzonspor adına dövüşmenin mutluluğunu yaşamadım. Bunu ben yaşayamadım, genç sporculara yaşatalım dedim. O da olur dedi ama olmadı bir türlü. Daha sonra Dünya Şampiyonası dönüşünde İbrahim Hacıosmanoğlu bizi kabul etti, ödüllendirmek için. Biz de bu eksikliği tamamlamak için görüştük ve Busenaz’ı aldılar Trabzonspor bünyesine. Busenaz ile başladı bu kapı açıldı. Arkasından başarılı olabilecek, Trabzonspor’u en iyi şekilde temsil edebilecek sporcular gelebilir. Trabzonspor bunu hak ediyor. Trabzonspor denildiği zaman büyük bir şehir akla geliyor. Trabzonspor tarihinde olimpiyatlarda yarışmış lisanslı sporcu yok. Buse şu anda bunun en büyük adaylarından bir tanesi. Biz bunu Trabzonsporlu olarak, olimpiyatlarda Trabzonsporlu bir sporcunun kürsüye çıkmasını istiyoruz. Bize Fenerbahçe olmak üzere çok büyük paralar teklif edildi ama biz asla gitmeyeceğimizi söyledik. Şimdi bile gitsek bize bütün kapılarını açarlar. Ama biz asla gitmeyiz.

BİZ KANIMIZI, CANIMIZI SATMAYIZ
Trabzonspor bünyesinde başlamadan önce Fenerbahçe’den gelen teklif için ne düşündün?

Busenaz Sürmeneli: Fenerbahçe kulübü sporcuya destek veren bir kulüp ama biz kanımızı canımızı satmayız. Biz Trabzonspor’u çok bekledik, şimdi de satmayız.

Yeni sporcular Trabzonspor boks takımına ne zaman katılır?
Cahit Süme: Trabzon’da iklim yapısı gereği boksa bir uygunluk var. Trabzon’da bizler veya bizden sonrakiler boksu asla bitirmeyecek. Yeni yeni sporcular gelecek. Bu sporcular öyle böyle sporcular olmayacak. Hepsi dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu hedefleyen sporcular olacak. Milli takımın yüzde 60’ı Trabzonlu sporculardan oluşuyor. Ama farklı spor kulüpleri adına dövüşüyor bu oyuncular. Trabzon’da boks yapıldığı sürece çok iyi boksörler yetişecek.

Trabzon’da yeterli salon var mı?
Cahit Süme: Son 5 yıl içerisinde 20 salon açıldı. Şu anda imkanlar var. Sadece bayanlar milli takımına Trabzon’da bir merkez açılıyor. Onun başında antrenör olarak da ben olacağım. Yüzme havuzundan kondüsyon salonuna kadar her şey olacak bu tesiste. Busenaz şu anda gençlik geliştirme merkezinde kalıyor evi Trabzon’da olmasına rağmen. Hedeflerini her an ona hatırlatabilen bir ambiyans var burada. Burada masörler, diyetisyenler var. O imkanlardan faydalanıyor. Spor İl Müdürümüz Birdal Bey bize destek veriyor. Ama tabii olimpiyat yolunda giderken maddi olarak değil bütün şehrin bize destek olmasını artı güç vermelerini istiyoruz.

Boks yapma düşüncesi nereden çıktı?
Busenaz Sürmeneli: Cahit Hoca akrabam, teyzemin eşi. Bursa’da oturuyorduk, buraya taşınınca Cahit hocam hiperaktifliğimi gördü ve beni boksa başlattı.

Aklında hiç boksör olmak var mıydı?
Busenaz Sürmeneli: Aklımda daha önce hiç böyle bir şey yoktu. Çalışınca, üst üste maçlar kazanınca zevk almaya başladım.

Şu anda imkanın olsa hangi spor branşını yapmak istiyorsun diye sorulsa hangi spor branşını seçersin?
Busenaz Sürmeneli: Yine boksu seçerim.

Neden boksu seçersin?
Busenaz Sürmeneli: Ailemizin genlerinde var. Teyzelerimin iki tanesi judocu, annem tekvando ile uğraşmış. Yapımızda var. İkizim var o da boksla uğraşıyor.

ACIRSAN ACINACAK HALE DÜŞERSİN
Cahit Süme: Busenaz ve ailesi Mudanya’da yaşarken biz de tatile gittik. Bir gün kapının önünde otururken Buse bisiklet sürüyor ve kaldırımdan kaldırıma atlıyordu. Hiperaktif yapısı dikkatimi çekti. Top oynarken de erkek gibi kız dedim. Annesine söyledim ve Trabzon’a gelince boksa başlattım. Zaman geçtikçe o da alıştı.Busenaz da boksu sevdi. Zaten bir işte yetenek önemlidir ama yetenekli olabilirsiniz ama sevmezseniz başaramazsınız. Yeteneğiniz yoksa seviyorsanız da olmaz. Yetenek var ve seviyorsanız işte o zaman başarılı olmamak için bir neden yok. Buse de yetenek var ve seviyor. Bu işte bir de ahlak çok önemli. Karakteri oturmamış kişilikler başarılı olabilir ama uzun süreli başarılı olamaz. Ama karakteri sağlam olan sporcuların başarı ivmesi hep yukarı doğrudur.

Boksa biraz şiddet sporu olarak bakılıyor. Bunun için nasıl bir karakter yapısı olmalı. Yani ringde centilmenlik seviyesi nedir?
Cahit Süme: Üst düzey spor yaptım boksör olarak. Rakibe karşı düşmanca bir tavır asla olmaz. Ama acırsan acınacak bir duruma düşersin. Rakip yumruk alıyor ve sersem bir duruma geliyor, işte o anda devamını getirmelisin ki kazanabilesin. Burada acırsan maçı kaybedebilirsin.

Tekrar Busenaz’a dönelim. Trabzon’da boksör Busenaz’a nasıl bakılıyor?
Busenaz Sürmeneli: Bir yere gittiğimde insanlar beni tanıyor. Geçtiğimiz günlerde araba ile benzin almaya gittim ve beni orada da tanıdılar. Bu gurur verici bir şey. Uçak yolculuklarında tanıyorlar beni. Bu beni mutlu ediyor. Ailem beni destekliyor ama bazı yaşantılarınızdan fedakarlık yapmak zorunda kalıyorsunuz.

KABADAYI DEĞİLİM
Bir kadın boksöre karşı bakış açısı nasıl?

Busenaz Sürmeneli: Herkes sana yaklaşmayalım diye espri yapıyor. Sen boksörsün diyorlar. Beni tanıyanlar öyle düşünmüyor. Aslında benim çok eğlenceli bir yapım vardır. Öyle kabadayı filan değilim.

Cahit Süme: Yaptığı işten dolayı insanlar ön yargıyla bakabilirler. Ama öyle değil. Gerçekten boks yapan insan huzursuzluk yaratmaz, şiddete meyilli olmaz. Ama boksun içindeki herkes de boksör değil. Boksun adını da lekeleyenler var. İlçemizde zaman zaman tasvip etmediğimiz şeyler oluyor. Gerçek manada sporcu karakteri kişiliği oturan bir insan kötü davranışlar içerisinde bulunmaz. Ama sonuçta insan. Dayanabileceği bir nokta olabiliyor. Bir sürü spor branşı var. Ama boksörler üzerinde böyle bir ön yargı var ki! Biz sporcu yetiştirirken sadece sporcu olsun istemeyiz. Mutlaka eğitime yönlendiririz. Eğitim bizim için çok önemli. Bizim ilkemiz eğitimli başarılı sporcular yetiştirmek. Birçok sporcuyu eğitimle farklı noktalara getirdik. İnşallah insanların gözündeki boksörler kavgacıdır imajını da kırmak istiyoruz. Milli takımlardaki sporcuların hepsi de eğitimli. Dışarıda aklı, zekası bir boyuta kadar çalışan insanlar fizik gücünü kullanmaya kalkar. Bizdeki bütün çocuklar eğitimli ve karakterli. İnşallah da böyle devam eder.

RİNGDE HIRÇIN, DIŞARIDAEĞLENCELİ
Peki Busenaz. Ringdeki Busenaz ile normal hayattaki Busenaz’ı nasıl tarif edebilirsin?

Ringe çıkmadan insanların beklentisini omuzlarına alan bir Busenaz var. Onların desteğini hayal kırıklığına uğratmak istemeyen bir Busenaz oluyor ringde. Sevdikleri için, Trabzonspor için, bayrağı için dövüşen bir Busenaz var ringde. Ringde hırçın olman lazın. Zaten Dünya ülkeleri bizi çok sevmiyor. Onun için ringde hırçın bir Busenaz var. Ama aklını da kullanan bir Busenaz var. Dışarıda ise eğlenceli bir yapım var. İnsanlarla çok uyumluyumdur. Birini kırsam hemen gidip özür dilerim ve barışırım. Sosyal bir insanım da. Sinemaya giderim, doğayı gezmeyi severim. Sonuçta spor yapıyoruz ama köle değiliz.

Şu ana kadar kaç madalya kazandın. Bunların kaçı Trabzonspor bünyesinde kaçı bireysel olarak yarışırken kazanılmış madalyalar?
5 Türkiye şampiyonluğum var. 2 tanesi Trabzonspor bünyesi altında. 2 dünya ve 3 Avrupa şampiyonluğum var. Bunların da 1 Avrupa şampiyonluğu Trabzonspor bünyesinde. 2 tane de uluslararası turnuvalarda şampiyonluk kazandım Trabzonspor adına. Tabi özel turnuvalarda kazandığım madalyalarım var. 8 senedir boks yapıyorum. 2 yılı aşkındır da Trabzonspor için boks yapıyorum.

Olimpiyat şampiyonu sporcu yetiştirecek kapasiteye sahibim ama bunu isteyen sporcu bulmam lazım
Cahit Süme: Trabzonspor’u beklerken Trabzon Boks Spor Kulübü’nü kurduk. Renklerini de Bordo-Mavi yaptık. Orada dövüşüyordu Busenaz. O kulüp adına 2 dünya 2 Avrupa şampiyonluğu var. İnşallah bundan sonrada daha çok madalya kazandıracağız Trabzonspor’a.

TRABZON’A OLİMPİYAT MADALYASI GETİRMEK İSTİYORUZ
Cahit Bey; Hocasının gözünden Busenaz’ı anlatabilir misiniz?
Cahit Süme: Benim elimden çok sporcular geçti. Her çalıştırdığım sporcuyu olimpiyat finaline koyarım ve orada oynayıp oynamayacağını sorgularım. Hayallerimi hep bu hayaller üzerine kurdum. Busenaz için de aynı hayalleri kurdum. Ben olimpiyat şampiyonu sporcu yetiştirecek kapasiteye sahibim. Kendime inanıyorum ama olimpiyat şampiyonu olmak isteyen sporcu bulmam lazım. Benim istemem yetmiyor. Şimdi Busenaz da istiyor, ben de istiyorum. İşimizi de seviyoruz. O yetenek de var, destek de var. Biz sadece inanarak hedefimize doğru çok çalışarak elimizden gelen bütün mücadeleyi sergileyeceğiz. Buse bu yönde artısı olan bir sporcu. Şu ana kadarki bakış açısı hep bu yönde. Ve hep bu zamana kadar verdiğim her görevi yerine getirdi. Bu işte karakter çok önemli. Busenaz’ın karakteri de çok sağlam. Bizi hedefimize taşıyacak olan karakterimizdir. Busenaz’da bu mevcut. İş sadece bizim çok çalışmamıza, Allah’a kalıyor. Nasibimizde varsa çok çalışarak bu şehre olimpiyat madalyası getirmek istiyoruz. İnşallah Allah bize bunu nasip eder.

Trabzon’a şu ana kadar gelmiş bir olimpiyat madalyası var mı?

Cahit Süme: Olimpiyatlarda 1924 yılında Süleyman Rıza Kuğu adında bir atletizmci katılmış. O dönem bütçe olmadığı için Atatürk’e sormuşlar gönderelim mi diye. O da gönderin demiş. Olimpiyata gitmiş ama yarışıp yarışmadığına dair hiçbir belge yok. O tarihten 1996’ya kadar olimpiyatlarda Trabzon’dan kimse yarışmamış. İkinci 1996’da Atlanta’ya ben yarıştım. Sonra yine boksta Selçuk Aydın, Bülent Ulusay, Halil İbrahim Turan gitti. Sonra başka Trabzonlular başka kulüpler adına gitti ama madalya gelmedi. Bülent Ulusoy madalyanın kenarından döndü, madalya maçında elendi. Buse ile bunu kıracağız inşallah. Tecrübe eksikliğimiz var ama bunu maçlarda aşmak istiyoruz. 2020’ye kadar 70-80 dolayında maç  yaparsa Buse istenilen kıvama geleceğini düşünüyorum.

CUMHURBAŞKANIMIZA SÖZÜMÜZ VAR
Son olarak söylemek istediğiniz, vermek istediğiniz mesajlar var mı?

Cahit Süme: Bizim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir sözümüz var. 2 sene önce hedefin ne diye sormuştu Busenaz’a. Busenaz da Olimpiyatlarda altın madalya kazanıp kendisine hediye edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanımız da Busenaz’ı alnından öptü ve onu unutmayacçağını söyledi. Trabzon’da da kendisi ile görüştük. Devlet büyüklerimize verdiğimiz sözler bizim sorumluluğumuzu artırıyor. Daha dikkatli olmamız konusunda. Sorumluluğumuzun da farkındayız. Söz verdik biz sözümüzü tutmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Başta Trabzonspor’umuz olmak üzere bize destek olan herkese teşekkür ederiz. Trabzonspor’un arkamızda olması bizim için büyük bir güç. İnşallah hem ülkemize hem de Trabzonspor’umuza madalya getirmek için çalışacağız.

(BORDO&MAVİ LİFE - Celal KADIOĞLU)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com