Trabzonspor Divan Kurulu Üyesi ve eski yöneticisi Osman İlyas ile sohbet ettik.  İlyas 50 yıldır Trabzon da sporun içinde olan bir isim.  Yakın zamanda başından geçen bir olayı bizimle paylaştı ve şunları anlattı: “Bir iş toplantısı için Kıbrıs a gittim. Türkiye’nin dört bir tarafından firma sahipleri ve yetkilileri bu toplantıya katıldı. Toplantının ardından firma genel müdürü ve temsilcileri ile birlikte müzikli bir restoranda yemeğe katıldık. Yemek yerken birden bire sahnedeki sanatçı  ‘En büyük Fenerbahçe’ dedi ve salonun yarısı da alkışladı. Kaşığı ağzıma getirirken birden durdum. Çok kızdım. Sahneye çıktım ve bu anonsu yapan sanatçının elinden mikrofonu alarak, ‘Fenerbahçe en büyük olamaz. Ne zamandan beri şikeciler en büyük olarak addediliyor. Türkiye’de büyük kulüp ve camia arıyorsanız Trabzonspor var. Tek büyük Trabzonspor dur’ diye konuşma yaptım.”

Bu konuşmanın ardından salonun diğer yarısı da Osman İlyas’ı alkışlamış. Osman İlyas sohbetin sonunda bir konuyu da özellikle belirtti. İlyas “Bizim firmanın genel müdürü Fenerbahçeli. İyi ki konuşmamın sonunda bana bir şey söylemedi. Yoksa Trabzonspor için onunla da tartışırdım.”

Büyükşehir sancısı

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Trabzon büyükşehir olunca Akçaabat’ın gelirlerinin yarı yarıya azalmasından muzdarip... Belde belediyelerinden gelen personelin kendilerini büyük bir mali yükün altına soktuğunu belirten Türkmen, havuzdaki işçilerin bir an önce kurumlara dağıtılması gerektiğini vurguluyor. Sadece bu personelden dolayı şu ana kadar ekstra gider 5 milyon lirayı bulmuş. Bu durumun sürdürülebilir olmadığını savunuyor. Artık su paralarının da ilçe belediyelerine kalmadığını belirten Türkmen, ‘Bugün olsa Trabzon’un büyükşehir olmasına seçim öncesindeki gibi destek verir misiniz’ sorusunu ise ‘Tereddüt ederim’ diye yanıtlıyor.

 

Maçka da aynı dert

Uzun yıllardır Maçka’ da siyaset yapan ve bu dönem Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevini yürüten Yılmaz Yavuz da Türkmen ile aynı fikirleri savunuyor.  Yavuz, Trabzon’un büyükşehir olmasının Maçka’ya büyük darbe vurduğunu ve büyükşehir belediyesi imkânları olmadan ilçede bir şeyleri değiştirmenin nerdeyse imkânsız olduğunu söylüyor.  Yavuz “Maçka’nın gelirleri azaldı giderleri çoğaldı. Makine parkımız yetersiz. Biz de çoğu ilçe belediyesi gibi memur maaşlarını bile ödeyemeyecek durumdayız. Bu sistem böyle devam edemez. Biran önce kanuni bazı değişiklikler yapılmalı. İlçelerin gelirleri arttırılmalı” diyor.

Sağlıkta Devrim!

Sağlıkta devrim oldu, çağ atladık, kimse hastanelerde sıra beklemiyor, Avrupa’yı yakaladık, helikopterle hastalar taşınıyor, hekiminizi kendiniz seçebiliyorsunuz vs.vs…

Trabzon Kanuni Devlet Hastanesi’nde MR cihazı yok! Hastalar eski Nümune Hastanesi’ne yönlendiriliyor. Kaşüstü’nden Yenimahalle’ye gelen hasta, MR sırası alıyor, uzun bekleyişin ardından MR çektiriyor, sonra yeniden Kaşüstü’ne dönerek doktora ulaşmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde yolum bu hastaneye düştü. Muayene olmak bir yana, kapının önüne yığılan kalabalığa çalımlar atarak sıra numarası almaya çalıştım ancak hemşire, “Sıra numarası yok. Kapıda bekle. Biz sizi çağıracağız” dedi. Kapının önünde onlarca kişi… Herkes birbirine hasımı gibi bakıyor. ‘Acaba hangimizi önce çağıracak’ diye. Kim cıngar çıkarırsa, sesini yükseltip sağa sola bağırırsa, “Gel bakalım sıra sende” deniliyor.  Doğal olarak muayene olamadım. Kalktım gittim özel bir hastaneye, verdim parayı oldum muayeneyi. Sağlıkta devrimi bana anlatacak olanların, öncelikle Kanuni Hastanesi’ne uğramasını tavsiye ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com