Trabzon’da AK Parti Teşkilatı, milletvekili aday adaylarını oylamak için dün sandık başına gitti.

19 Mayıs Spor Salonu, sabahın ilk saatlerinden itibaren büyük kalabalığa sahne oldu.

Oy kullanma hakkı bulunan 2 bin kişiden, yaklaşık 1700’ü katılım sağladı.

Aday adaylarının birbirlerine gösterdikleri ilgi ve yakınlık, salonda ve salon dışında siyaset sahnelerinde görmeyi her zaman arzuladığımız güzel görüntüler oluşturdu.

Tartışma olmadı, gerilim olmadı tam aksine espriler havada uçuştu.

Öncelikle, kusursuz organizasyondan dolayı İl Başkanı Haydar Revi ve ekibini tebrik ediyoruz.

Oy kullanma işleminde izdihama neden olunmaması amacıyla her ilçe için ayrı sandık kuruldu.

Oy kullanma işlemi bittikten sonra bütün sandıklardaki oylar meşhur oy çuvalına doldurulup, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay,

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’den oluşan heyete teslim edilip Ankara’ya gönderildi.

Çok olağanüstü bir gelişme olmazsa, bu temayülden çıkacak sonucu AK Parti Genel Merkezi’ndeki birkaç yetkili dışında hiç kimse öğrenemeyecek.

Fakat teşkilat mensuplarının kimleri tercih ettiğine dair kulislerde konuşulanlardan hareketle, tam rakam belli olmasa bile hangi aday adaylarının fazla oy aldığını tahmin etmek mümkün.

Hemen şunu belirtmek gerekir ki; oy kullanan Ak Partililer, ortak karar almışçasına teşkilattan gelen aday adaylarını öncelikli kıldılar.

Mesela temayül sonuçları, “İlk sırada çıkmazsam aday olmam” diye iddialı bir açıklama yapan eski Devlet Bakanı Eyüp Aşık’ta hayal kırıklığı yaratabilir.

Salona girip sadece birkaç aday adayını selamladıktan sonra ayrılan Aşık’ın, beklediği ilgiyi görmediğini gözlemledik.

Teşkilat mensuplarıyla yaptığımız görüşmeler ışığında, Muhammet Balta, Şeref Malkoç, Nihat Tosun, Mehmet Atalay, Mazhar Yıldırımhan, Salih Cora, Abdülkadir Uraloğlu, Davut Çakır, Ömer Yıldız ve Ayşe Sula Köseoğlu’nun tüm ilçelerden önemli oranda destek gördüğünü tahmin ediyoruz.

Altını çizerek belirtelim ki; bu bir tahmin. Müminhan Bilgin, Selçuk Çebi ve Hanefi Mahitapoğlu’na da azımsanamayacak bir destek olduğu söylenebilir.

Sonuçta temayül ilk adımdı ve geride kaldı.

Teşkilatın eğilimi ne şekilde çıkacak kesin olarak bilmek mümkün değil.

Kesin sonucu ne kadar etkileyeceğini de bilemiyoruz.

Bundan sonraki süreçte, aday adaylarıyla ilgili başta kamuoyu araştırması olmak üzere çeşitli yöntemlerle yoklamalar yapılacak.

Dolayısıyla aday adayları, bugüne kadar gösterdikleri performansı ve kamuoyundaki bilinirliklerini artırmak, toplumun tüm katmanlarıyla kuracakları ilişkilerle farkındalık yaratmak ve genel merkezin dikkatini çekmek zorundadır.

Hepsine kolaylıklar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com