Baskı, şiddet, yıldırma ve korku salma yoluyla bir amacı tahakkuk ettirmek için yasadışı yöntemlerle ve bu söz konusu eylemlerin icra edilmesi terör olarak tarif edilmektedir.
Fiilin adı terör, failin adı ise teröristtir.
Güttüğü amaç, siyasi, dini, ekonomik veya buna benzer mefhumlar olabilir.
Dünyada hemen tüm toplumlar teröre muhatap olmuşlardır.
Tarihçesine baktığımız zaman tarife uyan şeklini ilk olarak Fransız ihtilalinden sonra bizzat Fransız hükümetin icra etmiş olduğunu görüyoruz.
Devrime muhalif olanların korkutulup sindirilmesi için bizzat devlet eliyle teröre tevessül edilmiş ve çok kanlı bir süreç yaşanmıştır.
Devrimin liderlerinden Robespierre’nin bu anlamda sicili hayli kabarıktır.
Bugün ise terörün ilk tatbikçisi olan Fransa, bir terör saldırısıyla karşı karşıyadır.
Bu sebeple tabir yerindeyse dünya ayağa kalktı, hatta bizim başbakanımız bile Paris’teki yürüyüşe katıldı.
Terörizme karşı dünyanın ortak hareket etmesi güzel bir şey…
Fakat insan sormadan edemiyor, bizim ve başka coğrafyalarda mazlum insanların terör sebebiyle oluk oluk kanı akarken bu dünya kamuoyu neredeydi? 
İşin incelenmesi gereken birçok veçhesinden biri budur. Peşinen ve herhangi bir yanlış anlamaya meydan vermemek için açık açık söyleyelim ki, terör nereden gelirse gelsin, teröristin kimliği ve amacı her ne olursa olsun, terör kime karşı yapılırsa yapılsın, ayrım gözetmeksizin hepsi terördür ve hiçbir şart altında hiçbiri mazur görülemez.
Dünyada ırkı, dini, coğrafyası, rengi, dili ne olursa olsun bütün insanların canı mukaddestir ve hepsi aynı ölçüde korunmalıdır.
Bunun istisnası yoktur.
Lakin teröre 30 küsur bin insanını kurban vermiş bir ülkenin evladı olarak şunu soruyorum ki, bizim karakollarımıza saldırılıp onlarca gencimizin şehit edilmesi karşısında dünya neden bugün verdiği tepkiyi vermedi? Demek ki onların gözünde bizim canımız ucuz.
Bu konuda batının çifte standartla hareket ettiği bir gerçektir ve bu manada konuşulacak söz çoktur.
Ben bundan ziyade, bu terör saldırısında dikkatimi çeken birtakım tuhaflıkları paylaşmak istiyorum. Şöyle ki;
1. Mezkûr dergiye yapılan bu saldırının en can alıcı anları iki ayrı kamera tarafından çok uygun açılardan çekilmiş. Hem de sesler dahi kaydedilmiş. Buna tesadüf diyebilir miyiz?
2.Bu eylemi gerçekleştiren teröristlerin yüzlerinin maskeli olduğunu görüyoruz. Paris’in ortasında güpegündüz otomatik silahlarla ve roketatarlarla bir saldırı yaptığınızda o ülkenin güvenlik güçlerinin sizi kısa zamanda bulacağını bilmeniz lazım. Böyle bir eylem, yapanın hesabına intihar demektir ve terörist bunu bal gibi bilir. Buna rağmen neden yüzünü kapatır? Bunun mantığı var mı?
3.Videoda insan sesleri tam olarak anlaşılmazken,teröristlerin tekbir sesleri çok net duyulmakta ve teröristlerin rahat tavırları dikkat çekmektedir. Neden?
4.Fransız güvenlik güçleri, yanlarındaki rehinelerle kıstırdıkları bu iki teröristin yanı sıra rehineleri de öldürmüştür. Rehinelerin öldürülmesinden dolayı dünyada kimse Fransa’yı tenkit etmedi. Tabir yerindeyse bu konuda çıt çıkmadı. Ayrıca Fransa devleti lisan-ı hal ile şunu mu demek istedi: ‘Benim ülkemde terör eylemi yapacak olanlar iyi düşünsünler. Rehineyi bir koruyucu kalkan olarak görmesinler. Rehineyi de öldürürüm teröristi de.’
***
Evet, insan bunları sormadan edemiyor.Batı âleminin oyun kurma konusundaki maharetini biliriz. Çok beceriklidirler.11 Eylül saldırılarında işi nasıl bir kalıba döküp, nelere bahane yaptıklarını ve ne facialara yol açtıklarını gayet iyi biliriz. Bu saldırının da Ortadoğu denilen, Türk milleti olarak düne kadar tapulu malımız olan bu coğrafyada yine bir yerlerin işgali ve Müslüman kanı akıtmanın bir bahanesi olarak kullanılmaması temennimizi ifade ediyoruz.
Selam ve saygı ile.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.