Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), müthiş bir sosyal sorumluluk bilinciyle ve bölge farkı gözetmeksizin, yıllardır ülkenin dört bir yanını eğitim yatırımlarıyla donatmayı sürdürüyor.

İlköğretim okulları, liseler, öğrenci yurtları, kültür sanat ve spor salonları, fakülteler… Trabzon’a da, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulacaktı.

Dönemin Söğütlü Belediye Başkanı Metin Gedikli, ‘Arazi benden’ dedi, incelemeler yapıldı ve nihayetinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da olur verdi. Her şey yolundaydı lakin bu fakültenin Trabzon’a kurulacak yeni bir özel üniversitenin önünü keseceğine inananlar (!) ‘İstemezük’ diye ayağa kalktı.

Bu kesimin harekete geçirdiği siyasal aktörlerin de katkısıyla, TOBB’un projesi rafa kalktı, o gün bu gündür bir daha da konuşulmadı! Sonraki süreçte Trabzon ve Of Ticaret Sanayi odalarının talebi üzerine TOBB, Trabzon’da İnovasyon ve Bioteknoloji Merkezi kurulmasını kararlaştırdı.

Protokol geçen yıl TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün katılımıyla imzalandı. Toplamda 15 milyon TL bedelle yapılacak olan İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi için TOBB 10 milyon, DOKA 3.75 milyon, TTSO ve Ticaret Borsası da 1.25 milyon lira katkı sağlayacak.

Proje tamamlandı ve ihale aşamasına gelindi. Emeği geçen herkesi bir kez daha tebrikediyoruz.

Şunu belirtelim ki; İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi, rafa kalkan fakülte projesinin yerine yapılmadı, ikisi birbirinden ayrı projeler. Bugüne kadar ne TOBB’dan ne de
TTSO’dan, “Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden vazgeçilmiştir” diye bir açıklama yapılmadı. Yukarıda belirttiğimiz gibi o proje rafa kalktı ve bir daha dillendirilmedi!

Merak edip soranlara arazi bulunamaması gerekçe gösterilse de, asıl neden, anlattığımız gibi sadece gereksiz endişeler ve siyasal baskı. O gün, böyle bir fakültenin kurulmasından rahatsız olanların iki gerekçesi vardı. Birincisi, bu fakültenin başka üniversitelerin de Trabzon’a fakülte kurmalarına örnek teşkil edeceği ve kente kurulacak yeni özel üniversitelerin önünü keseceği, ikincisi ise mevcut özel üniversitenin gelişimini engelleyeceğiydi. Bu endişelere katılmıyoruz.

Elbette gerek KTÜ gerekse Özel Avrasya Üniversitesi Trabzon için çok kıymetli ve her türlü desteğin verilmesi gereken eğitim yuvalarıdır. Şüphesiz, Trabzon, ikinci devlet üniversitesini de yeni özel üniversiteleri de hak eden bir şehirdir. Bu durumda TOBB’un kuracağı bir fakülte, olsa olsa rekabeti getirir ve buna paralel olarak da eğitimdeki kaliteyi yükseltebilir, kimseye zarar vermez.

Ayrıca TOBB gibi bir devin fakülte kurmasının, Trabzon’un marka değerine sunacağı olumlu katkının da göz ardı edilmemesi gerekir. Sağlık merkezi olma yolunda önemli adımlar atan Trabzon’da, iki üniversitede var olan fakültenin üçüncüsünün açılmasını gereksiz olarak yorumlayamayız.

Bu, KTÜ’de Tıp Fakültesi var diye bir başka üniversitede Tıp Fakültesi kurulmasını gereksiz görmekle aynı şey olur. Yazdıklarımızdan ille de Trabzon’a TOBB’un Sağlık Bilimleri Fakültesi kurmasını istediğimiz sonucu çıkarılmasın. Meramımız; Trabzon’un ayağına gelen yatırımı, birilerinin elinin tersiyle itmesine seyirci kalmamaktır. Tamam, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden vazgeçelim. Fakat TOBB, Türkiye’yi okullarla donatırken, bütün iller bu imkândan yararlanmak için sıraya dizilmişken, Trabzon olarak İnovasyon Merkezi ile yetinmeyelim.

Bir önerimiz var;
Bugün Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin turizmde, eğitimde ve sağlıkta parlayan yıldızı olma hedefine yürüyor. Özellikle Arap turizmi, tüm bölgenin geleceği açısından pamuklara sarılacak kadar kıymetli görülüyor. En büyük sorun ise, hemen her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de kalifiye eleman bulunamaması. O halde TOBB’dan başka bir okul isteyelim; Mesela sadece İngilizce ve Arapça eğitim verecek bir turizm meslek lisesi, ya da rehberlik yüksekokulu… Diyeceksiniz ki Trabzon’da bu okullar da var. Olsun, fazla eğitim göz mü çıkarır? Ümit ediyoruz ki milletvekillerimiz, özellikle de iktidar partisinin mensubu olanlar, bu önerimizi dikkate alır ve Trabzon’a sempatisini her fırsatta dile getiren Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan bu kente bir yatırım daha almayı başarır.

Kendi partililerinin engellediği bir yatırımı geri getirmek, onların boynunun borcudur. Yine Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısahiloğlu başta olmak üzere sürecin aktörlerinden de, fakültenin kimler tarafından hangi gerekçeyle engellendiği konusunda bir açıklama bekliyoruz.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com