Sevgili İnan Kalyoncu gazetemizin Tonya muhabiridir… İlçesini, yurdunu ve insanını seven genç bir arkadaşımız. Tonya’nın gözü, kulağı, dili olma görevini bir gazeteci olarak nice yıldır başarı ile yerine getiriyor. Geçen gün Vakfıkebir-Tonya karayolunun heyelan nedeniyle kapandığı haberini okuyunca geçmişe yönelik neler anımsadım, neler.

      1950’li yıllar… Vakfıkebir ile Tonya ilçeleri arasındaki karayoluna yol demek için bin şahit/tanık gerek.  En küçük yağmurda heyelan olur, yola kayalar düşer,  yol kapanır.

      Kapanır da ne olur?

      Vakfıkebir-Tonya karayolunun 6 ay kapalı kaldığını biliyorum, çünkü konuyu haber yapıp yazdım o yıllarda.

      Karayolu kar nedeniyle aylarca kapalı kalır,  her tür tüketim maddesi katır sırtında ilçeye getirilir. Zorunlu tüketim maddeleri her yerden daha pahalı satılırdı ilçede.

      Hastalar sallarla taşınır doktora, hastaneye ulaştırılır/dı.

                                                               x   x    x

      Tonya halkı 60 yıl sonra da karayolu nedeniyle mağdur.

      Eli, kolu, ayağı bağlı şu sıralar.

      Vakfıkebir-Tonya karayolunda yaşanan heyelan nedeniyle sıkıntı yaşanıyor bu günlerde. Dün Tonya muhabirimizle telefonla konuştum, içi yanarak dert döktü dakikalarca.

      Söz konusu yolda (3 Kasım itibariyle) 18 gündür yurttaşların sorun yaşadıklarını söyledi yana-yakıla. Karayolları’nın derhal yolun onarım işini ihale ettiğini vurguladı.

      Tonyalılar hızlı değil, “aheste çek kürekleri”  bir tempoda çalışıldığını söylüyorlar.

      Dün Tonya’ya gitmek istedim,  “ yolda kalırsın” uyarısı üzerine vazgeçtim.  Yurttaşlardan da durumu doğrulamak için telefonla iki arkadaşımla konuştum.  “Bir dokun, bin ah dinle…” örneğindeki gibi arkadaşlarım saydı-döktüler dertlerini.

      “Esir/tutsak düştük…” deyip feryadı bastılar. “Bu çağda hangi ilçenin yolu değil bir hafta, nasıl 18 gün kapalı kalır” dediler.  Sonra eklediler; “ Un, şeker, diğer yiyecek maddelerini getiren ağır kamyonlar ilçeye ulaşamıyor. Yolda sırtta taşınıp değiş-tokuş yapılıyor. Tonyalının kaderi bu olamaz.”

      Yolda hâlâ heyelan tehlikesi varmış…

                                              x    x    x

       Bu günkü Vakfıkebir-Tonya karayolunun Osmanlı döneminden gelen ilkelliğini kaldırıp atmak için  -şimdilerde hasta değerli büyüğüm TBMM eski başkanlarından Necmettin Karaduman -  olmasaydı,  sihirli değneğini oynatmasaydı kim bilir daha nice çileler çekecekti Tonyalım.

      Seçim zamanları Tonyalının karayolu ulaşım sorunu siyasilerin diline bir yerlerden gelip dolanır. Dolanır da dona kalır öylece. Ama niçin?

      Şimdi seçim zamanı değil…  Acı gerçek şamar gibi siyasilerin değil,  tokat olup Tonyalının yüzüne, böğrüne indi.

      Tonya’nın “Yılan hikayesi”ne dönen yüksek okul özlemini yazmıyorum.

      Bu sezon da unutuldu…          

      Karayolu ulaşımı bugün Tonya’nın var olma-yok olma konumuna yükselmiş en önemli sorunu…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com