AK Parti Yerel Yönetimler 5. Bölge Toplantısı, Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Rize ve Artvin illeri ile bu illere bağlı ilçe ve beldelerin belediye başkanlarını buluşturdu. Katılımda Gümüşhane ve Rize firesizdi. Giresun’un Çamoluk, Artvin’in ise Hopa belediye başkanları katılmadı. Ordu’da ise 5 ilçenin başkanları toplantıda yoktu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin yanı sıra, İçişleri, Orman ve Su İşleri, Maliye, Çevre ve Şehircilik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan yardımcıları, belediye başkanlarının sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Özellikle Büyükşehir Yasası nedeniyle büyük sıkıntıya düşen Trabzon ve Ordu’nun ilçe belediye başkanları konuştu, dahası feryat etti. Hepsinin ortak sıkıntısı, azalan ödenekler ve artan hizmet alanıydı. Talepleri tek tek not edildi.

Başkanlardan ayrıca, yerel seçimlerden sonra hayata geçirdikleri projeler, örnek alınan sosyal ve kültürel çalışmaları ve hayata geçirmeyi planladıkları çalışmalar da yazılı olarak alındı. Herkes konuştuktan sonra sözü Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli aldı. Sorunların tamamının takipçisi olacağını, çözüm üretmek için çalışacaklarını söyledi.

Fakat kimsenin, gerçekçi olmayan beklentilere kapılmaması gerektiğini de açıkça vurguladı. İlçe belediyelerinin İller Bankası’ndan aldığı ödeneğin artırılmasının mümkün olmadığını ancak çok sıkıntılı olan ilçeler için özel bir çalışma yapılabileceğini belirtti. Belediye başkanlarının özlük haklarının iyileştirilmesinin seçim arifesinde mümkün olmadığını, bunun kamuoyundan tepki alacağını belirtti.

Başkanlar homurdandı.
Ama Canikli, bütçeye yük bindiremeyeceklerini nazikçe belirterek, deyim yerindeyse, “Para istemeyin bizden, buz gibi soğuruz sizden” mesajı verdi. Yüzleri asılan birçok belediye başkanının, “Madem para yok, çözüm yok, niye toplandık” dediklerini duydum. Umutlu olanlar da vardı. Ankara’nın bir şekilde yerel yönetimlerin elini güçlendireceğine inandıklarını söyleyenler de oldu. Toplantının en can alıcı konuşmasını ise İstanbul Milletvekili Oktay Saral yaptı. Yıllarca Of Belediye Başkanlığı yapmış bir tecrübeyle, “Büyük projeler hayata geçirmelerine rağmen milletten destek göremeyen çok siyasetçi tanıdım. Önemli olan milletin gönlüne girmektir. Halkımız,hizmetten daha çok adamlığa önem veriyor” dedi.

Başkanlara, “Eğlencede de cenazede de halkın içinde olun. Genç-yaşlı ayırmadan halkla buluşun. Hastalarla, yoksullarla yakından ilgilenin. Güler yüzlü olun, halk adamı olun, ulaşılmaz olmayın” tavsiyesinde bulundu.

Belediyecilikte, alt ve üstyapı hizmetleri elbette çok önemli… Vatandaşın, yerel yönetimlerden beklentileri çok yüksek… Bir belediye başkanı, ancak elindeki imkânlar kadar iş yapabilir. Lakin halk, hizmetin neden yapılamadığını, imkânsızlıkları, eksiklikleri bir şekliyle anlar ama burnu büyük siyasetçiyi asla anlamaz, sevmez. O yüzden Saral’ın, başkanlara verdiği mesaj çok anlamlıydı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com