Trabzon’da da tarih müzesi sonunda açılıyor. Çok şükür desek yeridir. Çünkü “Trabzon tarihi bir kenttir. Bu kenti Fatih Sultan Mehmet fethetti. Burada Yavuz Sultan Selim Valilik yaptı. Kanuni Sultan Süleyman çocukluğunu bu kentte yaşadı” deriz de bu dönemlere ilişkin günümüze ne kaldı?

Hiçbir şey...

Har vurup harman savurup, tarihi ne varsa yakıpyıkıp bugünlere gelmişiz.

Sonuçta şimdi dizimizi dövüyoruz.

Trabzon’un Türkiye genel tarihindeki yerinin önemi gündeme gelince böbürleniriz ve de kimseye söz söyletmeyiz de, iş bu önemi yerel anlamda değerlendirmeye kalktığımızda biçare, ellerimiz koynumuzda kalırız.

***

Türkiye’de çoğu iller yerel tarih anlamında yıllar öncesinde çalışma yapmışlar.

Trabzon bu konuda şimdi parsayı toplamanın çarelerini arıyor.

Kısaca, kendi mesleğimden örnek vereyim: On yıl var, Trabzon basınına hizmetleri geçtikten sonra nakl-ı mekan edip İzmir’e yerleşen gazeteci/yazar arkadaşım sevgili Vecdi Altay’la yıllar sonrasında Uzun Sokak’ta buluşmuştuk.

İzmir’de kurulacak “Basın Müzesi” için Trabzon’dan tipo baskı yapan bir matbaa makinesini müze için almaya geldiğini söylemişti.

Bildiğim kadarıyla Bursa, Kayseri, Konya, Balıkesir, İstanbul illerimizde yerel gazeteci cemiyetleri basın müzesi kurdular.

Trabzon bu konuda da yaya devam ediyor. Bunun ne zamana değin süreceği de belli değil.

Gerçi, Sayın Vali Yücel Yavuz’un “Trabzon Basın Müzesi” kurulması konusunda çalışma yapacağına ilişkin sözü var. Ancak, 1869 yılında ilk gazetenin çıktığı bir kentte hala bir konuyla ilgili bir müzenin bulunmayışını büyük ihmal olarak kabul etmek durumundayız.

İnşallah gerçekleştiğini görürüz.

***

Trabzon müzecilik anlamında yeni yeni uyanıyor sanki... Çoğu kentlerimiz “Kent müzesi” kurma/ oluşturma çabalarını çoktaaan başlatıp hizmete açmış bulunuyor.

Trabzon bu konuda daha yeni yeni çalışmalarını başlatmış bitirememiş durumda.

Olsun, onu da inşallah başarırız yüz akıyla...

Edindiğim bilgilere göre, bu konudaki çalışmalar birkaç ay içinde bitecekmiş..

***

“Trabzon Tarih Müzesi”nin oluşturulması çalışmalarının Trabzon’umuzun yetiştirdiği sanatçı kardeşim Atilla Alp Bölükbaşı tarafından gerçekleştirilmekte olduğu bu konudaki güvenimi artırmış bulunuyor.

Bölükbaşı’nın “Trabzon sevdalısı” kimliğiyle bu kentin değerlerine olan saygı ve sevgisini öteden beri bilirim. Tuttuğunu koparan, aldığı görevi en güzel, en anlamlı şekilde yapmaya çalışan aydın bir kardeşimizdir Atilla Alp Bölükbaşı...

Ortahisar Belediyemizin yılların ihmali olan bir konuda, “Trabzon Tarih Müzesi”ni oluşturmaya/ gerçekleştirmeye kalkmasını bu kente karşı olan hizmet sorumluluğunun bir gereği olarak değerlendiriyorum.

Bu nedenle -geç kalınmış olunsa bile- Ortahisar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç’i kutluyor/alkışlıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com