Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla Türkiye Belediyeler Birliği tarafından önemli bir proje yürütülüyor. ‘İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi.


Projenin uygulandığı 10 ilden birisi de Trabzon. Hedef, dezavantajlı bireylerin istihdam edilebilirliğini artırmak, işgücü piyasasına erişimlerini kolaylaştırmak ve işgücü piyasasına girişlerinin önündeki engelleri kaldırmak…


Proje kapsamında çok çarpıcı verilere ulaşılmış. Türkiye yoksulluk sınırına göre hesaplandığında, Trabzon’da 387 bin kişi yoksul olarak tespit edilirken, bölge gelirine göre yapılan hesaplamada ise yoksul sayısı 443 bin kişi olarak belirlenmiş! Yani Trabzon’un 766 bin nüfusunun yarıdan fazlası yoksulluk içinde yaşıyor! Gerçekten şaşırtıcı, değil mi?

Devam edelim;

Yoksulların büyük bir bölümü herhangi bir okul bitirmemiş ya da ilkokul mezunu, mesleki ve teknik niteliklerden yoksun. Haliyle, bu kişilerin, eleman açığı bulunan sektörlerde istihdam edilmek üzere eğitilmesi gerektiği vurgulanıyor. Bu arada Trabzon genelinde işyerlerinin yüzde 38’inin eleman temininde güçlük çektiği de tespit edilmiş.


Özetleyecek olursak, işsiz ve yoksulumuz fazla, iş imkânı var fakat nitelikli eleman yok! Aslında bu rakamlar sadece Trabzon’un değil Türkiye’nin sorunu. ‘Bize Her Yer Trabzon’ misali… O nedenle her zaman söylediğimizi ve savunduğumuzu bir kez daha tekrarlayalım; kalifiye eleman yetiştirecek kursların sayısı ve bu kurslara katılım artırılmalı, bu bir seferberliğe dönüştürülmeli.

***

Şimdi bir de müjde verelim. Trabzon Nümune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yapımı tamamlanan ve bölgenin en büyüğü olacak psikiyatri servisi, hastanenin diğer bölümündeki tadilatın bitmesiyle hizmete başlayacak.


Bu kadar işsizin ve yoksulun olduğu bir kentte, hele de iş ve aştan daha çok dert edinilen (!) Trabzonspor’un böylesine kötü günler geçirdiği bu dönemde hakikaten psikiyatri servisi büyük ihtiyaçtı!


Devlet baba sağ olsun, yine imdada yetişti! ‘Fabrika yapmıyorlar, iş sahası açmıyorlar, yoksulu düşünmüyorlar’ diye eleştirenlere kapak olsun!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com

banner60

banner61