30 Aralık 2016 Cuma 13:59
15 Temmuz Esaret Teşebbüsü!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi'nde 15 Temmuz Darbe Girişimi konulu konferansa katıldı.

Öğrencilere hitap eden Başkan Genç, 15 Temmuz'u klasik darbelerden farklı olarak Türk milletini tamamen esaret altına alma girişimi olarak gördüğünü belirtti. Türk milletinin bağımsızlık karakterinden ezelden beri vazgeçmediğine dikkat çeken Başkan Genç, 15 Temmuz'da bunun bir kez daha tekerrür ettiğini kaydederek, "Türk milleti hiçbir zaman esareti kabul etmemiştir. Biz Akif'in deyimiyle ezelden beri hür yaşamış bir milletiz. Türk milleti dininden ve geleneğinden aldığı değerleri ilelebet yaşatacaktır. Ama o karakterinden de asla vazgeçmeyecektir. O karakter de bağımsızlık karakteridir, esaret altına girmeme karakteridir. Türkiye'de 1960'ta darbe oldu. 1970'te muhtıra şeklinde yönetime müdahale oldu. 1980'de askeri darbe oldu. 1997 yılında da postmodern diye tabir edilen 28 Şubat müdahalesi oldu. 2007 yılında da TSK tarafından e-muhtıra şeklinde yine siyasi iktidara müdahale oldu. Ama 15 Temmuz klasik bu darbelerin dışında Türk milletini tamamen esaret altına alma girişimiydi. Bu sadece milli iradeye darbe girişimi değildi. Daha önce de birçok darbe yaşadık. Ama 15 Temmuz fiilen bir işgal girişimiydi. Savunma sanayiinde, ekonomide ayağa kalkan, artık kendi kararlarını kendisi verebilen Türkiye'yi işgal girişimiydi. Bu hareket din gibi son derece masum motiflerle devletin içerisine sızmış hain bir çetenin işiydi. Ama millet kendi iradesine sahip çıkarak bu girişime dur dedi. Türkiye'de değişecek bir şey varsa onu da ben değiştiririm dedi. Bu aynı zamanda bütün dünyaya örnek olacak bir olaydır" dedi.

Türkiye’nin 21. Yüzyıl’da yeniden ayağa kalkmaya başladığını kaydeden Genç “Güçlenen ve zenginleşene bir ülkemiz var. Milli ve manevi değerleriyle kendine yeni bir vizyon çizen ülkemiz var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine çıkmak için çaba sarf etmeliyiz. Anadolu'nun iki temel özelliği var. Birincisi jeopolitik konumudur. Bundan dolayı ne Rusya ve Amerika Ortadoğu'da Türkiye'siz hareket edemiyor. Avrupa'nın insan hakları, demokrasi gibi değerlerinden kendi yapımıza uygun olanları almakta herhangi bir mahsur yoktur. Onların kendi değerlerimize halel getirmeyen bilim, fen ve teknoloji gibi değerlerini alarak kendi bünyemize uyarmalıyız. Ancak bu şekilde güçlü bir ülke haline geliriz. Fakat her şeyi de tamamen Avrupa'dan almamalıyız. Bu çağda devletler bilgiyle beraber hakim konuma geliyor. Bir toplumda en önemli üç parametre vardır. Güvenlik, ekonomi ve adalettir. Adalet duygusunun hiçbir zaman zedelenmemesi lazım. Bunu da ülke olarak başardığımız kanısındayım. O nedenle sizler de kendinizi çok iyi yetiştirmelisiniz, çok donanımlı olmalısınız. Bilgiye sahip olacak, bilgi ve teknoloji üretecek bireyler olarak Türkiye'ye hizmet etmek için gayret etmelisiniz" diye konuştu.

Konferansın son bölümünde öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Başkan Genç, öğrenciler tarafından kendisine yöneltilen sorular karşısında "Gerçekten sizlerin bu cesur, nitelikli sorularınız bizim geleceğe umutla bakmamıza vesile oluyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com