06 Mart 2017 Pazartesi 11:08
Afet Nöbeti!

Sürmene ilçesi Soğuksu Mahallesi’nin zemininde yaşanan çatlaklar nedeniyle 40 hane boşaltıldı. 150 kişi kış ortasında evsiz kaldı. Yöre sakinlerinden Suzan Altıoklar da gün geçtikçe kayan evinin önünde nöbet tutarak gözyaşı döküyor.

Trabzon’un Sürmene ilçesi Soğuksu Mahallesi’nde yaşanan toprak kayması 40 evin kullanılmaz hale gelmesine ve 150 kişinin evini boşaltmak zorunda kalmasına neden oldu. 4 ay önce başlayan zemin hareketlilikleri mahalle halkını mağdur etti. Kış ortasında evsiz kalan vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor.

ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Soğuksu Mahallesi sakinlerinden Kamuran Bulut da konunun mağdurlarından… Bulut, mahallede yapılmaya başlanan birçok inşaatın zeminde hareketlenmelere ve su birikmesine sebep olduğunu söylüyor. Bulut, yaşanan felaketi gözler önüne seren sözlerine şöyle devam ediyor: “Ben yıllarca bir eve sahip olmak için çalıştım. Ardından buraya bir ev yaptım. Bizden sonra da buraya bir sürü apartman diktiler. Bu apartmanların inşaatından sonra ne olduysa oldu, zeminde su birikti. İstinat duvarları, bahçelerimiz, komşularımın evleri, kısacası her şeyimiz elimizden kayıp gitti. Kış ortasında önce emniyetten yetkililer geldi evimizi boşaltmamız için. Ardından biz direnip buradan çıkmayınca da belediyeden emir geldi çıktık. Şimdi 3 aile bir evde yaşıyoruz. Gözyaşım dinmiyor. Artık evime geri dönmek istiyorum.”

EVİME DÖNMEK İSTİYORUM

Yaşanan afet nedeniyle evi kullanılamaz hale gelen Suzan Altıoklar da evsiz kalanlardan. Belki bedeni evinden ayrılanlardan ama ruhu da aklı da orada kalanlardan… Komşularının anlattığına göre her gün elinde bastonu yüreğindeki acılarla evine geliyor Suzan teyze gözyaşları içinde nöbet tutuyor afete, felakete karşı. Yine her zamanki yerinde bulduğumuz Suzan teyze, “Ben evimi bırakmam. Hiçbir yere gitmem. Evimi yapıp bana versinler” diyor.

Şükran ATALAR

Anahtar Kelimeler:
TrabzonSürmeneAfet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com