17 Haziran 2017 Cumartesi 20:52
Akyazı için düzenleme TBMM'den geçti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun vizyon projeleri olan 2 projeyi AK Parti Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Muhammet Balta, Adnan Günnar ve Salih Cora ile İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Çetin Oktay Kaldırım sosyal medya paylaşımları ile duyurdu. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşmeleri devam eden 102 madde ve 4 bölümden oluşan Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının ikinci bölümü dün gece tamamlandı. İkinci bölümün 31. maddesinde yer alan Trabzon için de önemi büyük olan Şehir Hastanesi ve Yatırım adası için kıyı kenar çizgisine istisna getiren madde de kabul edilmiş oldu.  Kanunun tamamı yani 4 bölümü üzerindeki görüşmeler ve oylamalar sonucu tamamlanıp, mecliste kabul edildiğinde ilgili kanunlar Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek. Böylece Trabzon'daki iki önemli yatırım için tüm resmi engeller ortadan kalkmış olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun vizyon projeleri olan 2 projeyi AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora ile İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Çetin Oktay kaldırım sosyal medya paylaşımları ile duyurdu.  Köseoğlu paylaşımında;   “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının (1/837) üzerinde görüşmelere bugün de devam ediliyor. İlk 40 maddeyi içeren 2. Bölüm bugün tamamlanıyor. Trabzon için önemli olan 31. Madde de bu akşam TBMM Genel kurulunda kabul edilmiş oldu. Şehrime, ülkeme Hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında Trabzon'da bir çok kez dile getirdiği şehir hastanesi ile ilgili paylaşımlarda bulunan Muhammet Balta, Adnan Günnar ve Salih Cora da her iki yatırımın hayırlı olması temennisinde bulundu. Yatırım Adası ile ilgili bir paylaşımda bulunan Müsteşar Yardımcısı Çetin Oktay Kaldırım ise, “'Bakanımızın vizyon projesi ve çok büyük emek verdiğimiz Yatırım Adası TBMM'de kabul edilerek yasalaşmıştır. Trabzon'umuza hayırlı olsun.”  dedi.

İKİ YATIRIMIN TAHMİNİ MALİYETİ

Arsin’de dolgu üzerine yapılması planlanan ve 100 milyon liranın üzerinde bir maliyetle Trabzon’a ve bölgeye kazandırılması düşünülen "Doğu Karadeniz Endüstri ve Yatırım Adası" sayesinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdamını da sağlayacak. İmar planı daha önce Trabzon Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’ndan geçen 2 bin dönümlük arazide uluslararası büyük firmalar üretim yapma imkanı bulacak. Trabzon Şehir Hastanesi ise Akyazı dolgu sahası üzerinde 350 bin metrekarede bin 100 yataklı olarak planlanıyor. Yaklaşık bin kişilik bir istihdam sağlaması beklenen projenin maliyetinin ile 1 milyar liranın üzerinde olacağı belirtildi

.

Anahtar Kelimeler:
TBMMTrabzonAkyazıHastane
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com