15 Haziran 2017 Perşembe 15:06
Arsin Organize'de büyük adım! İmzalar atıldı

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) yenilenen eğitim ve hizmetlerini, Trabzon’da şirketlerin yöneticilerine ve paydaşlarına tanıtmak için toplantı gerçekleştirdi. 

Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Abdurrahim Şenocak(ÇASGEM Başkanı) Kenan Yavuz (ÇASGEM Başkan Yardımcısı) ve Handan Akarsu (ÇASGEM Eğitim Uzmanı) ile proje teknik destek ekibinin katılımıyla Arsin Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü hizmet binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Arsin Organize Sanayi Başkanı Erkut Çelebi, "Sanayi bölgemizde mevcut 96 işletmemiz mevcut. Yaklaşık olarak beş bin istihdam sağlıyor. İhracat ve ithalat açısından ülkemize katma değer sağlıyoruz. Katma değeri yüksek teknolojik ürünler üretmek zorundayız. Trabzon'un en büyük sıkıntısı arazi sıkıntısı. Bu anlamda yatırım adasının da yapılması ile birlikte ülkemize katma değer sağlamaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

Nitelikli iş gücüne katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten ÇASGEM Başkanı Abdurrahim Şenocak,  "Eğitim iş birliği protokolü ile daha yakından çalışma fırsatları bulacağız. Artık Ankara'da oturan değil sahaya inen bir yönetim anlayışı var. Bütün sorunlarımızı müzakere ederek çözeceğiz" dedi. 

CİDDİ BİR AÇIK VAR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, organize sanayi bölgesine daha öncede gelerek istihdamla alakalı proje yaptıklarını kaydederek "Bakanlığımız olarak çalışma hayatında milli seferberlik programı istihdam olarak devam etti. Ortaya koyduğumuz tedbirlerimizi neticesinde istihdam açısından iyi bir yol kaydettik. Bizim ortaya koyduğumuz teşvikleri kullanacak olan siz sanayicilerimizle ortak çalışıp vatan eksenli düşünerek iyi bir gayret ortaya koyuyoruz. Mesleki eğitim noktasında da ciddi bir açık var ve bunu kapatmaya çalışıyoruz. Meslek liselerinde talep edildiği gibi öğrenci yetiştirilecek. İşsizlik verileri yüzde 11.7 ye düştü. Bizler bunu yıl sonunda tek rakama indirmek için çalışacağız. İşbaşı eğitiminde yeni arayışlar içerisindeyiz. Türkiye'de sanayi sektöründe yüzde 19 sanayi, yüzde 57 oranlarında hizmet sektöründe çalışan var. Bizler sanayi  sektöründe çalışan oranımızı yüzde 30 lara çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

KTÜ İLE PROTOKOLÜ İMZALADIK
İnsan hayatının önem arz ettiğini belirten Yıldırımhan, "İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarımız da bütün hızı ile devam ediyor. Önce bilgilendiriyor ve eğitim veriyoruz. Daha kaliteli daha iyi ortamlarda hizmet verebilmek için buradayız. Bizden eğitim noktasında kim talepte bulunursa bizler gelmeye yardım etmeye hazırız. KTÜ ile de bu protokolü imzaladık. Onlardan da istifa edeceğiz. Bütün mesele insan odaklı. Kayıt dışı çalışma ile de ilgili olan olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Yüzde 33 kayıt dışı istihdam var. İmzalanan​ bu  protokol ile bununda önüne geçiyoruz" ifadelerine yer verdi.

 

Söz konusu toplantıda değişik sektörlerden şirketlerin İş Güvenliği Uzmanları (İSG), Personel Müdürleri ve firma yetkililerine ÇASGEM’in yenilenen eğitimleri ve hizmetleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca eğitim ihtiyaçları konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. ÇASGEM’in sosyal güvenlik, işçi-işveren ilişkileri, sosyal diyalog, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, verimlilik, iş piyasası etütleri, proje yönetimi, ergonomi, çevre, ilk yardım, kişisel gelişim, sosyal beceri vb. gibi konularda eğitim verdi.

Son Güncelleme: 15.06.2017 15:28
Anahtar Kelimeler:
OsbTrabzonÇAŞGEM
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com