08 Mart 2018 Perşembe 17:26
Arsin’de Mobilya kent tepkisi

MADDE İHLAL EDİLMEKTE

 Projenin yapılacak  olan bölgede toplanarak tepki gösteren yaklaşık 200 kişilik grup adına konuşan Ramiz Sunguroğlu “Asırlık ata toprağımız Güzelyalı Mahallesi toki eliyle kamulaştırılrak bir STK olarak faaliyet gösteren MOBİAD’a devredilmek istenmektedir. Mobilya sektöründe faaliyet gösteren özel ticaret erbaplarının kurduğu bu oluşuma TOKİ’nin bizim arazilerimizde kamulaştırma yaparak alet olması 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 1. maddesi olan “Kamulaştırmanın Asıl Amacı Kamu Yararı” maddesini açıkça ihlal etmektedir.” dedi.

GASP EDİLİYOR

Sunguroğlu “Bu yetmezmiş gibi birde mülkiyet hakkımız gasp ediliyor. Hepimizin bildiği üzere mülkiyet hakkı, kişilere sahip oldukları malları hukuk düzeninin sınırları içerisinde kendi iradesine göre kullanma, o mallardan yararlanma ve tasarruf etme yetkisi tanımaktadır.” ifadelerini kullandı.

PROJE SAHİLDE UYGULANABİLİR

“Bu proje istihdam sağlayacaksa mağduriyet oluşturmayacak farklı lokasyonlara kaydırılabilir. İç  bölgelerde maliyet düşük, vatandaşla anlaşılabilir. Arsin sahilinde planlanan dolgu alanında bu proje uygulanabilir. Mülk sahipleri oluru ve fikri alınmadan zorlayıcı yöntemlerle “Yaptık oldu.” tavrıyla yapılacak olan bu kamulaştırmaya karşıyız. Bölgenin en güzel yeri olan Güzelyalı Mahallemizde maddi manevi kayıplarımız söz konusudur. Sosyal Devlet ilkesinin gereği olarak bu kamulaştırmadan vazgeçilmelidir.

Anahtar Kelimeler:
ArsinTokiMobilya Kent
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com