21 Aralık 2016 Çarşamba 11:04
Asılsız Şikayete İftira Cezası

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Trabzon’da görev yapan Recep D. ve Ahmet A. adlı polisleri BİMER’e şikayet eden Mustafa Atar, polislere iftira attığı gerekçesiyle önce 1 yıl 15 gün hapse, ardından da 3 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Trabzon’un Arsin ilçesinde 2009 yılında görev yapan polis memurları Recep D. ve Ahmet A.’nın, hırsızlık yapan çocukları ölümle tehdit ederek kendisinin ismini söylemeye zorladıklarını ileri süren Mustafa Atar, iddialarını mail yoluyla Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) gönderdi. Bunun üzerine polis memurları hakkında idari soruşturma başlatıldı. Memurlar soruşturma sonucunda suçsuz bulununca Mustafa Atar hakkında kendilerine iftira attığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Hakkında dava açılan Atar’ı mahkeme suçlu buldu ve 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM EDİLDİ
Polislerden Ahmet A. daha sonra Mustafa Atar hakkında manevi tazminat davası açtı. Mahkeme, polis memurunu haklı bularak Atar’ı, ‘İftira, kişilik haklarına saldırı ve küçük düşürücü eylemlerde bulunmak’ suçlamasıyla 3 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Atar, mahkeme masrafları ve yasal faiz ile birlikte yaklaşık 10 bin liraya yakın ceza ödeyeceğini söyledi. Hakkında açılan davalarda haksızlığa uğradığını savunan Atar, “Ben mağdur durumundayken suçlu duruma düştüm. Asgari ücretle geçinen bir insanım, bunları mahkemede belirtmeme rağmen beni bu parayı ödemeye mahkum ettiler” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com