18 Kasım 2017 Cumartesi 16:13
Avrasya Üniversitesi çocuk haklarına dikkat çekti

Çocuklar İçin…

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü verdiğimiz sözleri yerine getirmek amacıyla bizlere bir fırsat sunuyor. 20 Kasım 1989’da Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin yıldönümü her yıl Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Sözleşme, insan hakları açısından bir dönüm noktasını işaret eder.  Sözleşme, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 196 ülke tarafından kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye göre devletler aldıkları tüm kararlarda çocukların yüksek yararını gözetmelidir, çocuklara ve çocuklar arasında ayrım yapmamalıdır, çocukların yaşam ve gelişme haklarını korumalı ve kendilerini ilgilendiren her kararda çocukları dinlemeli, görüşlerine önem vermeli ve katılımlarını sağlamalıdır.

Çocuk Haklarının İhlali

Çocuk ya da yetişkinlerin sahip olduğu her hak, kanunlar ile belirlenmiştir. Ancak gelişmemiş ülkelerde bu kanunlar yeterli seviyede olmadığı gibi, uygulama açısından da başarısızdır. Günümüzde farklı ülkelerdeki milyonlarca çocuk; açlık gibi sorunlar ile mücadele etmek zorunda olduğu gibi, cinsel ya da psikolojik sömürüye uğramaktadır. Bunun yanı sıra, savaşlar nedeniyle her yıl yüz binlerce çocuk öldürülmektedir. Ülkemizde de Çocukların maruz kaldığı sorunların başında istismar, hak ihlalleri, çocuk işçiliği ve çocuk evlilikleri gelmektedir. Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramı kutlayan ülkemizde çocuklara verilen önemle ilgii uygulamalarda sorunlar görülmektedir. Ülkemizdeki çocuk hakları ihlallerine savaşlar yüzünden ülkemize sığnan mülteci çocukların durumuda gözardı edilemeyecek boyuttadır. Toplumsal olarak vicdanımıza yenik düşerek dilendirilen çocuklara iyilik yaptığımızı düşünerek onlara verdiğimiz paralar onların bu konuda çalıştırılmasının önünü açmaktadır. Günümüzde çocukların dilendirilmesinin kazanç kaynağı olarak görülmesi, ülkemizde önlememiz gerek noktaların başında gelmektedir. Yapılan düzenlemeler ve uygulamaların bazı noktalardaki yetersizliği yüzünden olumlu sonuçlar alınamamaktadır.

Çocuk Hakları Nasıl Korunur?

Çocuk haklarının ihlali, yalnızca gelişmemiş ülkelerde değil, gelişmekte olan ya da gelişmiş ülkelerde de görülebilmektedir. Çocuk istismarı ya da çocukların kötü şartlarda işçi olarak çalıştırılması, ne yazık ki dünyanın her yerinde rastlanabilen bir durumdur. Bunun için Çocuk Hakları Platformaları, UNICEF, Uluslar arası Af Örgütü gibi toplum kuruluşları çalışmalar yapmakta ve dünyanın her yerinde çocuk haklarını savunmaktadır. Ancak çocuk hakları başta ailede olmak üzere okullarda ve toplumda verilecek olan eğitimle korunabilir. Toplumsal bir eğitim kampnayasıya kapı kapı çocuk hakları ihlallerini herkese anlatmalıyız. Çocuk hakları hep birlikte çalışarak koruyabiiriz.

Avrasya Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kulübü olarak yaptığımız etkinliklerde dikkat ettiğimiz en önemli konu çocukların yüksek yararıdır. 20 Kasım Çocuk Hakları günü çerçevesinde 20 Kasım 2017 Pazartesi Günü saat 11.00-15.00 arasında Atatürk Meydanında “Çocuk Hakları” standı kurularak “Çocuk hakları broşürü” ve “Çocuk hakları rozetleri” dağıtılacaktır. Ayrıca Çocuk Hakları haftası nedeniyle kasım ayı içinde üniversite öğrencilerinin farkındalıklarını arttırmak amacıyla çocuk ihlalleri konusunda film gösterimi, üniversitemizin Ömer Yıldız Yerleşkesinde hazırlamış olduğumuz pankartların asılması ve Çocuk Hakları konferansı düzenlenecektir. Avrasya Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kulübü olarak çocuk hakları hep ışığımız olacaktır.

Son Güncelleme: 18.11.2017 16:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com