18 Ağustos 2017 Cuma 15:57
Bağış yaparak ceza almaktan kurtuldular

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Akçaabat ilçesinde meydana gelen Yaralama olayında, H.K. (20) isimli şahıs, kız arkadaşı olan A.O. (21)’yu işitme kaybı yaratabilecek nitelikte kulağından yaraladığı, müşteki A.O.’nun şikayetçi olması üzerine Akçaabat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturmaya başlanıldığı, soruşturmaya konu suçun uzlaştırmaya tabii suç olması nedeniyle dosya, Akçaabat Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’nca hukuk bilgisine sahip bir uzlaştırmacıya tevdii edildi.

Bunun üzerine, şüpheli H.K. ile müşteki A.O.’nun uzlaştırma görüşmelerine başlanmasını kabul etmeleri üzerine taraflarla müzakerelere başladı. Müzakereler esnasında müşteki A.O.’nun müştekinin bakıma muhtaç çocukların her türlü ihtiyacının karşılanması için Çocuk Esirgeme Kurumu’na 500,00 TL bağışta bulunulması halinde uzlaşmayı kabul edeceğini beyan ettiği, şüpheli A.O.’nun da bu talebi kabul ederek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili hesabına söz konusu miktarı bağışlayarak edimi yerine getirmesi üzerine uzlaştırma görüşmelerinin olumlu olarak sonuçlandığına ilişkin uzlaştırmacı İsmet Cem ERTEM’in hazırladığı rapor Akçaabat Cumhuriyet Savcısı Emre KARA’nın onayına sunuldu.

Uzlaşma sağlanamaması halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak olan şüpheli, bağış yaparak uzlaşma şartını sağladığı için davalık olmaktan ve sabıkalı olmaktan kurtuldu.

Uzlaştırma görüşmelerini yürüten Akçaabat Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli İsmet Cem ERTEM, uzun süren davalarla uğraşmanın mahkemenin emek ve zaman kaybına neden olduğunu belirterek, uzlaşmanın çağdaş bir kurum vazifesi üstlendiğini, toplumsal barış ve adaleti sağladığını, mahkemenin verdiği cezanın infazında mağdura doğrudan doğruya etki gösteren, onun uğradığı zararı ortadan kaldıran bir sonuç olmadığını ancak uzlaşmayla öncelikle adalet kavramından hareket ederek mağdurların adaletini sağlamayı, uğramış oldukları zararları gidermeye çalıştıklarını belirtti.

UZLAŞTIRMA ÖRNEKLERİ

– Aralarındaki husumet nedeniyle tartışarak kavga eden kişiler, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’na bağışta bulunmaları sonucunda uzlaştırıldı.

– Kavga sonucu yaralanan KTÜ’de okuyan üniversite öğrencisinin talebi üzerine Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği olan TRAHAYKO’ya 500,00 TL bağışta bulunmaları üzerine uzlaştırma sağlandı.

– Hayvan saldırısı sonucu yaralanan müştekinin talebi olan Akçaabat Mevlüt Selami Yardım İlköğretim Okulu’na 50 hikaye kitabı bağışlanması koşulu şüphelinin edimi yerine getirme karşılığında olumlu olarak sonuçlandı.

180’İ AŞKIN KİŞİ UZLAŞTIRILDI
Akçaabat Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Uzlaştırma Bürosu’nun UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) ‘dan aldığı istatistiklere göre 2017 yılında 180’i aşkın vatandaşın uzlaştırıldığı öğrenildi. Geçtiğimiz aylarda TBMM’de kabul edilen ve Adalet Bakanlığınca hazırlanan yasa değişikliği ile uzlaştırma kavramının daha kapsamlı olarak daha fazla suç ekseninde ele alındığı da ifade edildi.

UZUN DAVA SÜREÇLERİNE ALTERNATİF
Günümüzde sayısı giderek çoğalan anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların doğurduğu sorunlar, durumun geleneksel yargılama yöntemleri dışında çözümlenmesinin zaruri bir hal alması üzerine yeni arayışları beraberinde getirdi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nın görev alanına giren uzlaştırma kavramının, mağdur tarafların tatmin edilmesini daha fazla ön plana çıkardığını ifade eden yetkililer, uyuşmazlığın ceza yargılamasına gitmeden adaletin daha hızlı gerçekleşmesini sağladığı, tarafların yaşadıkları olayları mahkemeye gitmeden çözüme kavuşturmasına vesile olduğu öğrenildi.

Son Güncelleme: 18.08.2017 16:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com