10 Mart 2017 Cuma 10:04
Başsavcı FETÖ Zanlılarını Anlattı "Kimse Delilsiz Tutuklanmıyor"

Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, basınla bir araya geldi. Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcı Vekili İhsan Büyükali de katıldı. 15 Temmuz süreci ve akabinde gerçekleştirilen FETÖ operasyonları ile ilgili bilgi veren Kutanoğlu, “Trabzon genelinde 98 cumhuriyet savcısı görev yapmakta. Merkezde ben dahil 19 savcı görev yapıyor. 2016 yılında her şey yoluna girecek derken darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık ve Trabzon’da yüzde 50 ihraç oldu. Bu soruşturma kapsamında öyle mide bulandırıcı şeylere rastlıyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti devletini ele geçirmek için her şeyi meşru kılmışlar. Bunlar bizim aldığımız beyanlarda geçiyor. Bir örnek vereyim, bir meslektaşım ifadesinde şunu diyor: ‘Ramazan’da bir meslek büyüğümüz ziyaretimize geldi, biz niyetliydik. Ama o gelen kişiyle çayımızı, suyumuzu içeriz. O kişi gidince oruca devam ederiz. Bunlar orucu bozan şeyler değil.’ Ahlaka sığmayan şeyler de var da bunu örnek veriyorum. Bunun bir karşılığı var mı? Devleti ele geçirmek adına bütün kutsalları kullanmışlar” diye konuştu.

KRİPTO ELEMANLARININ FETÖ’NÜN KURUMLARIYLA BAĞLANTISI YOK
Kutanoğlu, şunları kaydetti: “Zaman zaman eleştiri aldık. ‘Şunun FETÖ bağlantısı var, neden almadınız?’ dediler. Biz aptal değiliz, elinizde delil olmadan kimseyi alamazsınız. FETÖ kapsamında şu ana kadar bin 126 kişi hakkında soruşturma yaptık. Tutuklu sayısı 463’tür. Tutuklanan ancak itirafçılık ya da sağlık sorunu gibi gerekçelerle tahliye olan kişi sayısı ise 56. Yani 519 kişi hakkında tutuklama kararı vermişiz, 56’sı sonra tahliye olmuş. Ayrıca 347 kişi hakkında da adli kontrol kararı var. Soruşturma kapsamında 147 kişi ise yurt içi ve yurt dışında hala daha aranıyor. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun da yurt dışında olduğunu değerlendiriyoruz. 110’un üzerinde dava açtık. Kimseyi tutuklayalım mantığıyla mahkemeye göndermedik. Eldeki deliller neticesinde hareket ettik. Zaman zaman çocuğunu dershaneye gönderdi, bankaya para yatırdı, kitabını aldı, gazetesine aboneydi o sebepten alındı gibi ifadeler dolaşıyor. Bunun bir karşılığı yok. Çok net ifade ediyorum hiç kimse hakkında bu sebeplerden işlem yapmadık. Bu yapının kripto elemanlarının bu kurum ve yayınlarla hiçbir ilgisi olmadığı biliniyor. Kayıtlara baktığınızda iki telefonundan ByLock çıkan savcı çocuklarını bu yapının ne dershanesine göndermiş, ne yayın kuruluşuna abone olmuş, ne de bankasında parası var. Kripto elemanlarının bu yapının kurumlarıyla hiçbir alakası olmadığını biliyoruz.”

17-25 ARALIK YARGISAL DARBE GİRİŞİMİYDİ
17-25 Aralık için çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Kutanoğlu, şu ifadelere yer verdi: “Ben 12 yıldır başsavcılık yapıyorum. Şu an cezaevinde olanlardan sadece birini camide gördüm. Bunlar bırak caminin içine girmeyi, kapısından bile geçmiyorlardı belli olmasınlar diye. Takiyye yapmak, yalan söylemek, soru çalmak bunlar için mubahtı. Artık işin başındaki kuyuyu toplu iğneyle kazmıyoruz. Çok net bilgilere ulaştık. 17-25 Aralık operasyonu yolsuzluk adı altında yargısal darbe girişimiydi. Türkiye bunu okuyamadı maalesef. Yargı yetkisini kimseye karşı silah olarak kullanamazsınız ve bu yargının silah gibi kullanılmak istenmeseydi. Bu yapı bir MİT’i ele geçiremedi. Bu da Türkiye’nin en büyük şansıydı. MİT’ten yüzde 35’lik kadro istedi. MİT buna izin vermedi. Bunun neticesinde MİT’e operasyon yapıldı ve 7 Şubat’ı böyle yaşadık. Aslında bunu MİT’te kadro alamayan FETÖ operasyonu olarak değerlendirmek gerekir.”

FETÖ’CÜLER KİRALIK BEYİNLERDİR
MİT’in ele geçirdiği ByLock kayıtlarının önemine değinen Kutanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ortaya çıkan ilişkileri üst üste koyduğumuzda güzel bir veri bankası var. İncelemeler devam ediyor. Kimseyi düşman olarak görmüyoruz. Beyinleri yıkanmış, kiraya verilmiş zavallı insanlar olarak görüyorum. Sonuçta onlar da bu ülkenin insanı ama o insanların beyinleri yıkandığı ve boşaltıldığı için bu ülkeye zarar vermeye başladı. Bu ülkenin menfaatini düşünenler bunlara karşı bir refleks ortaya koymak zorundalar.”

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 10.03.2017 10:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com