09 Mart 2017 Perşembe 09:55
Beşköy’de Halk Elektrik Alamıyor! HES Var Elektrik Yok

Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Beşköy mahallesindeki 33 yıllık ağaç elektrik direkleri vatandaşları isyan ettirdi. Ağaç elektrik direklerinin değiştirilmesini isteyen mahalle sakinleri, ancak hava muhalefeti yaşanmadığı zamanlarda elektik kullanabildiklerini kaydetti. Vatandaşlar 33 yıllık ağaç elektrik direklerinin değiştirilmesini ve elektrik sorunu yaşamak istemedikleri söyledi. Mahalle sakinleri adına konuşan Mehmet Salih Köksal, “Rahmetli Ekonomi Bakanı Adnan Kahveci'nin ve rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu'nun doğduğu köy olan Beşköy, 1999 yılında 43 kişinin hayatını kaybettiği büyük sel felaketinden beri yaralarını sarmaya çalışıyor. Yaşanan felaketle birlikte sağlık ocağını ve beldenin eğitim yükünü çeken lisenin sele gitmesinden sonra bölge hızlı bir şekilde göç vermeye başladı. Yaşanan sel felaketinden önce yaklaşık 10 bin nüfusa sahip olan belde, şu an nüfus yetersizliğinden dolayı geçen seçim belediye vasfını kaybederek, Köprübaşı ilçesi ile birleştirildi. 1984 yılında rahmetli Özal döneminde yapılan ağaç elektrik direkleri ile idare ediyoruz. Mahallemizde bütün direkler eğrilmiş ve yıkılmış” dedi.

HES’E DESTEK OLDUK AMA YİNE ELEKTRİĞİMİZ SORUN
Mahallede 5 HES santrali olduğuna dikkati çeken Köksal, HES’lere destek vermelerine rağmen elektrik sorunlarının çözülmemesini eleştirdi. Köksal, “Yaşanan sel felaketinden sonra devlet büyüklerimizden yeteri kadar destek alamadık. Devletimizden ve devlet büyüklerinden istediğimiz çok büyük şeyler değil. Beldemizin elektrik kabloları 1984'ten beri hiç değişmedi. Bundan dolayı yazın az rüzgarda, kışın da az bir kar yağışında köydeki elektrikler gidiyor. Sayıları azalmış olsa da hala bu beldede yaşayan insanlar var ve mağdur oluyor. Ülkenin birçok bölgesinde büyük tartışmalara neden olan HES yapımına karşı beldemizden açık destek çıktı. ‘Su akar, Türk bakar’ söylemini değiştirerek, ‘Su akar, Türk yapar’ şekline dönüştürdük. Şu an beldemizde aktif olan 5 HES bulunuyor. Ülkemizin en büyük ihtiyacı olan enerjiye büyük destek veriyoruz. Ama buna rağmen elektrik mağduriyeti yaşıyoruz” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR BU YIL BAŞLAYACAK
Beşköy Mahallesi Muhtarı Adnan Aydın ise, mahalledeki elektrik sorununun yoğun olarak Büyükdoğanlı’da yaşandığını söyledi. Elektrik sorununa çözüm üretmek için geçtiğimiz yıl AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş aracılığıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ulaştığını kaydeden Aydın, “Elektrik ihalesinin yapılmasını sağladık. Çalışmalar Yılmazlar mevkiinde başladı. Büyükdoğanlı ve Düzmahalle mevkiinde de müteahhide yer teslimi yapıldı. Orada da çalışmalar kısa süre içinde başlayacak. Aspalo mevkii önümüzdeki yılın yatırım programında yer alıyor. Mahallemizdeki tüm elektrik sorunlarını 2019’a kadar bitireceğiz. Yardımlarından dolayı AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Anahtar Kelimeler:
TrabzonKöprübaşı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com