02 Mart 2017 Perşembe 11:22
Biyokaçakçılıkta Mezar Oyunu!

Türkiye’de Doğu Karadeniz, biyokaçakçılık için cazibe merkezi haline geldi. İsveç, Danimarka, Fransa, Macaristan, Japonya ile Hollanda'dan gelen şahısların bitki türleri, İran'dan gelenlerin kuş türleri, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Almanya'dan gelenlerin ise kelebek, böcek ve sürüngen türlerini kaçırdıkları ya da kaçırmaya teşebbüs ettikleri belirtildi.

KORUNAKLI YERLER

Kaçakçıların ayrıca ürünlerini çoğaltmak ve dikkat çekmemek için Doğu Karadeniz’deki mezarlıkları kullandıkları iddia edildi. Yakalanan bir kaçakçının verdiği ifadede “Mezarlıklar kutsal ve korunaklı yerler olduğu için istediğimiz türleri orada rahatça çoğaltabiliyoruz. Çünkü Müslümanlar mezarlıklardan hiçbir bitkiyi koparmaz” dediği öğrenildi.

112 KİŞİ TUTUKLANDI

Biyokaçakçılıkta en çok vakaya Artvin’de rastlanırken, kaçakçılık yapanların ise genel olarak genetik kaynakları elde etme maksadı güden ve özellikle biyoteknoloji alanında çalışan akademisyenler oldukları ortaya çıktı. Bu güne kadar Türkiye’de 65 biyokaçakçılık olayında 20 farklı ülkeden 125 kişi hakkında yaklaşık 3 milyon 500 bin TL idari para cezası uygulandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de 2007- 2016 yılları arasında toplam 65 biyokaçakçılık olayında 20 farklı ülkeden 125 kişi hakkında yaklaşık 3 milyon 500 bin TL idari para cezası uygulandı.

KARADENİZ

Anahtar Kelimeler:
TrabzonBiyokaçakçılık
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com