11 Mart 2017 Cumartesi 10:59
Bu Fabrikalar Tehdit Ediyor!

Rize, Giresun, Trabzon ve Artvin ilerinde ÇAYKUR’a ait 47, özel sektöre ait yaklaşık 150 çay fabrikası bulunuyor. Çay fabrikalarının çevre kirliliğine yol açtığına dair gerek bölge halkı tarafından dile getirilen şikâyetler gerekse de STK’lar tarafından kaleme alınmış raporlar bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre; fabrikaların bir kısmının işletme ruhsatı dahi olmadığı, çoğu fabrikanın baca filtresinin bulunmadığı, ses izolasyonu için gerekli tedbirlerin alınmadığı, katı ve sıvı atıkların herhangi bir işleme tabi tutulmadan çevreye bırakılarak kirlilik yaratıldığı belirtiliyor.

Fabrikalarının çoğunun çevre izni olmadığı, yakma ünitesi-fırın ünitesi bacaları yüksekliğinin yönetmeliğe uymadığı, otomatik helezon ve döner hava kilit sistemleri, tozsuzlaştırma sistemleri olmadığı, yakma ünitelerinde kullanılan katı yakıtların açık depolanması sonucu yağmurla atık sulara dönüştüğü bildirildi.

RTB’NİN RAPORU

Rize Ticaret Borsası tarafından 2013 yılında hazırlanan raporda özel sektörde faaliyet gösteren çay fabrikalarının sadece 13’ünün çevre izni, 4’ünün de geçici faaliyet belgesi olduğu belirtilirken, bugün Çay-Kur dahil kaç fabrikanın çevre izin ve geçici belgesi ile çalıştığı merak ediliyor.

Ayrıca Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü raporunda 2016 yılında 185 adet şikayet alındığı, il genelinde çevreye etkisi olan tesislerin % 55’ini çay fabrikalarının oluşturduğu ifade edildi. Tüm bu sorunlara ilişkin Rizeli CHP İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM’de soru önergesi verdi.

Bekaroğlu, çevre yönetmeliklerine uygun olarak çay fabrikalarında düzenli kontrol yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa hangi sorunların tespit edildiğini, tespit edilen sorunlar çerçevesinde 2002-2016 yılları arasında kaç firmaya, hangi cezalar verildiğini, sorunların giderilip giderilmediğini sordu.

Kuzey Ekspres

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com