13 Şubat 2017 Pazartesi 10:28
Camide Şapka Polemiği

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Trabzon’un Düzköy ilçesi Orta Mahalle Merkez Camii’nde arkadaşının eşi için okutulan mevlide katılan Hilmi Avcı, taktığı şapka yüzünden imam Kemal Kahramanoğlu tarafından eleştirildiğini iddia etti. İmamın “Şapka ile camiye girilmez” dediğini öne süren Avcı, insanların dinden uzaklaştırıldığını savundu.

Avcı, “Arkadaşımın eşinin mevlidi için camiye gittim. İmam ‘Camiye şapkayla girilmez’ dedi. Ben de şapka takıyordum. Neden böyle bir söylemde bulunduğunu sorunca tartışma çıktı. İmamın camiden çıkışını bekledim ve şapka ile kılınan namazın kabul edilmediğini içeren ayet var mı diye tekrar sordum. Hoca, camide göz zevki için şapkaya karşı çıkıyor. Bunun gibi hocaların arkasında namaz kılmak istemiyorum” dedi.

İl Müftülüğüne dilekçe gönderdiğini de söyleyen Avcı, dilekçesine cevap alamamaktan yakındı. Tartışmayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına da şikayet dilekçesi gönderdiğini kaydeden Avcı, yetkililerden cevap beklediğini söyledi.

HOŞ GÖRÜNMÜYOR
Düzköy Orta Mahalle Merkez Cami İmamı Kemal Kahramanoğlu ise, Hilmi Avcı’yı hedef almadığını ve cemaate yönelik sohbet gerçekleştirdiğini söyledi. Kahramanoğlu, “Ben kendisine yönelik ‘Camide şapka takılmaz’ demedim. Camide bir adap vardır. Bazen cemaatimiz kafasına mendil bağlıyor. Namaz kılmak için fesiniz varsa eğer onunla kılın namazınızı, başınızı örtmek zorunda değilsiniz. Hoş görünmüyor dedim. Burası Allah’ın evidir. Kılık kıyafetimize özen göstermemiz lazım” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com