04 Ocak 2017 Çarşamba 13:27
Doktor Mihriban'ın FETÖ İsyanı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PYD)ilişkin soruşturma kapsamında ByLock kullandığı iddia edilen doktor Mihriban Yıldırım için KTÜ'de bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasında konuşan KESK Dönem sözcüsü Muhammet İkinci “Bilindiği üzere ülkemizi uçurumun kenarına getiren 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından başlatılan soruşturma, kovuşturma ve tutuklamalar devam etmektedir.

Parlamentomuza ve demokratik hukuk devletimizi hedef alan darbe girişimine katkı sağlayan bütün sorumluların hukuk devleti normlarına uygun bir şekilde açığa çıkarılması, yargılanması elbette doğru ve yerinde bir karardır.

Ülkemizdeki demokratik hak ve özgürlükleri hedef alan darbe girişimi karşısında demokratik kamuoyu olarak tepkilerimizi ifade ettik ve haklarımızı korumaya dönük refleksleri ortaya koyduk.

Ancak darbe girişiminin ardından kamu personeli içinde FETÖ ile mücadele adı altında yürütülen soruşturma, kovuşturma ve görevden almalar, bir süre sonra darbecilerle hiçbir bağı olmayan, tersine onlara karşı mücadele yürüten kesimleri de etkilemeye başlamış, devlet kurumlarındaki operasyonlar kelimenin tek anlamıyla cadı avına dönüşmüştür.

Somut bilgi, belge ve delillere dayanmayan, evrensel hukuk kuralları dikkate alınmadan ve şeffaf bir soruşturma süreci işletilmeden yapılan açığa almalar ülkenin içinde bulunduğu kaosu derinleştirmekten başka sonuç vermemektedir. Bu tür uygulamalar toplumsal barışa yönelen ve kamu vicdanını yaralayan bir sonuçlar vermektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu hassasiyetler ve kırılma noktaları gerekçe gösterilerek ilan edilen Olağanüstü Hal uygulamaları, yayınlanan kanun hükmünde kararnameler sadece devletin içinde yuvalanan FETÖ yandaşlarını hedef almamaktadır.

Açık muhalif kimlikleriyle ve mücadeleleriyle bilinen pek çok kamu personeli de başlatılan bu büyük tasfiyenin içine dahil edilmektedir.

Türkiye'de pek çok örneğini gördüğümüz şekilde, Trabzon'da da KESK/SES ve TTB üyesi KTÜ’de asistan hekim Dr. Mihriban Yıldırım hakkında Cemaate üye olduğu iddiasıyla soruşturma açılmıştı.

Dr. Mihriban Yıldırım hiçbir hukuki ve maddi delil ortaya konmadan 672 sayılı KHK'yla birçok kamu görevlisiyle birlikte görevinden ihraç edilmiştir.

Çevresi tarafından ilerici, laik, demokrat, eşitlikçi dünya görüşü ile bilinen Dr. Yıldırım'ı darbeci FETÖ cemaatiyle özdeşleştirmek, bu iddiayla kamudaki işine son vermek ülkemizin farklı bir mecraya doğru sürüklendiğinin işaretidir.” dedi.

Muhammet İkinci'nin ardından konuşan Mihriban Yıldırım hakkındaki iddiaları yalanladı. Yıldırım yaptığı açıklamada, “Terörle mücadele bahanesiyle ilk kanun hükmünde kararnameyle görevimden ihraç edildim. İhraç edildiğimde hiçbir gerekçe bilmiyordum. Daha sonra hakkımda ByLock ile ilgili iddialar olduğunu öğrendim. Bizim ne yaptığımız ne söylediğimiz bugüne kadar gayet net. Biz bu ülkede eşitlik, laiklik, özgürlük, demokrasi mücadelesi veriyoruz. İktidarın kalem şorlerinin derdi de bizim savunduğumuz bu değerlerledir. Bir an önce bu ülkenin, bu şehrin ilerici, laik, demokratik kişi ve kurumlarını karalamaktan hedef göstermekten vazgeçsinler. Önce kendi üzerindeki pislikleri temizlemekle uğraşsınlar”  ifadelerine yer verdi.

Son Güncelleme: 04.01.2017 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com